سوالاتی درباره پناهندگی

مشاور حقوقی - وکیل درجه 2 حقوق بین الملل

مديران انجمن: mani, vahidam, Hamvatan, Emanoel, bipanah_avare

سوالاتی درباره پناهندگی

UNREAD_POSTتوسط kavehahangar » يکشنبه اسفند ماه 8, 1389 3:22 pm

با درود و تشکر از زحمات شمامن مدت 5 سال است که به مسیح ایمان آورده و تعمید شده ام. حدود 3 ماه پیش خانواده ام به این امر پی برده و از آن موقع به بعد زندگی من و همسرم در عذاب و سختی سپری میشود از فشارهای روحی و روانی خانواده گرفته تا تهدیدات و توهین های همسایه ها . لذا با توجه به این اوضاع چاره ایی جز فرار از این زندگی کابوس بار برایم باقی نمانده ، سوالاتی درباره پناهندگی دارم که از دوستان مطلع درخواست می کنم مرا راهنمایی کنند.1- من قانونی از ایران خارج میشوم به نظر شما بهتر است به آنکارا بروم یا وان؟پس از ورود به ترکیه ابتدا به پلیس مراجعه کنم یا یو ان ؟ در سایت شما خوانده ام که برای جلوگیری از دیپورت احتمالی اول باید به یو ان مراجعه کرد از طرفی در جایی دیگر می گویند افرادی که قانونی از ایران خارج میشوند حتما اول باید خود را به پلیس معرفی کنند و یو ان آنها را قبول نمی کند 2- از زمانی که خودم را به یو ان معرفی می کنم تا زمانی که آنها شهر مورد اقامت را معرفی می کنند حدودا چقدر طول می کشد و این فاصله زمانی را من می توانم خانه ایی را بصورت کوتاه مدت اجاره کنم یا ترکیه هم مثل ایران خانه را یکساله اجاره مید هند؟3- داشتن اعضای خانواده درجه یک در کانادا می تواند در مدت زمان پرونده من کمکی بکند یا فرقی نمی کند ؟4- با توجه به اینکه مشکلات من بیشتر خانوادگی است نه دولتی چگونه می توانم افسر یو ان را به لحاظ ارایه مدرک قانع کنم چون ترس من بیشتر از آینده است که مقامات دولتی یا افراد تندرو مذهبی که در اطراف ما زیاد هستند مطلع شوند و فرصت نجات خود و همسرم را از دست بدهم5- هزینه زندگی معمولی برای دو نفر در ترکیه حدودا چقدر است و آیا پول خاک هنوز هم از پناهجویان دریافت می شود؟6- در هنگام پیش مصاحبه و مصاحبه اصلی هم من و هم همسرم مصاحبه می شویم یا فقط یک نفر؟7- ودر نهایت من قبل از ارایه کیس می توانم تلفنی یا با ایمیل با وکیل مشاوره کنم و اگر جواب مثبت است شما لطف می کنید تلفن یا ایمیل آنرا برای من ایمیل کنید؟در پایان از همه شما عزیزان که برای کمک به نجات جان افراد تلاش می کنید ،نهایت تشکر را دارم
نماد کاربر
kavehahangar
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال

تاريخ عضويت: جمعه اسفند ماه 6, 1389 11:30 pm
تشکر کرده: 1 دفعه
تشکر شده: 0 دفعه
امتياز: 0
اعتبار: 0

UNREAD_POSTتوسط Hamvatan » دوشنبه اسفند ماه 9, 1389 5:58 pm

هموطن گرامی
به پاسخهای سوال خود توجه فرمایید .
اولا" صرف گرویدن شما به دین مسیحیت نمی تواند مبنایی برای پذیرش ادعای پناهندگی شما باشد . اگر چه مسوولین UNHCR از نوع مجازات افرادی که در ایران ارتداد آنها اثبات شود ( یعنی مثلا" از دین اسلام به دین مسیحیت گرویده باشند ) آگاهند ولی شما باید ایشان را قانع کنید که بدلیل فاش شدن تغییر دین خود در خطر جدی قرار دارید . البته اینکه شما مدتی حدود 5 سال با گرویدن به دین مسیح و بدون مشکل و احساس خطر در ایران به زندگی خود ادامه داده اید میتواند نکته ای منفی در ادعای شما باشد . هر چند میتوانید ادعا کنید که بدلیل آنکه قبلا" گرویدن شما به دین مسیحیت فاش نشده بود در خطر قرار نداشته اید واکنون که تغییر دین شما فاش شده است خود را در خطر احساس می کنید . منتها افسر پرونده که به کیس شما رسیدگی خواهد کرد سوالات بسیاری از شما خواهد پرسید که چگونه تغییر دین شما بمدت 5 سال مخفی مانده بود و چگونه برای دیگران فاش شد و اکنون که فاش شده است , چرا خود را در معرض خطر جدی می دانید . که البته  باید جوابهای قانع کننده ای ارائه دهید  . همچنین از شما خواسته خواهد شد که دقیقا" شرح دهید از چه زمانی و چگونه تغییر دین داده اید و در این مدت با چه کلیسایی و چه افرادی در این زمینه ارتباط داشته اید . توجه داشته باشید که تنگناهای معنوی و روحی ناشی از طرد شما پس از گرویدن به دین مسیح کمترین تاثیری بر قبول تقاضای پناهندگی شما نخواهد داشت.ضمنا" اگر بدون مطرح کردن دلیلی موجه برای  احساس خود,  ادعا کنید که به دلیل تغییر دین پیش بینی می کرده اید خطری برای شما بوجود آید, احتمالا" تقاضای پناهندگی شما بسرعت با نتیجه ردی مواجه خواهد شد . زیرا احساس خطر پناهجو برای پذیرش تقاضای پناهندگی کافی نیست بلکه وی باید مصاحبه کننده را قانع کند که این احساس خطر بطور منطقی با احتمال قوی رخداد خطر قابل ملاحظه در آینده برای او همراه بوده است . بعبارت دیگر باید شواهدی ارائه کند که چرا بصورت منطقی برای خود یا اعضای خانواده خطر قابل ملاحظه ای در آینده نزدیک پیش بینی می کرده است . آیا بدلایلی آگاه شده بوده است که مقامات حکومتی یا محلی تصمیم به دستگیری وی دارند ؟ آیا دلایل محکمی در دست دارد که برخی از مسلمانان متعصب قصد جان او یا خانواده اش را داشته اند ؟ اگر پاسخ مثبت است چه دلایل یا نشانه های قانع کننده ای در دست دارد ؟ و  .....
ضمنا"چنانچه جان شما در منطقه جغرافیایی خاصی در ایران در خطر بوده باشد نه در کل کشور , UNHCR با این استدلال که همانگونه که به ترکیه گریخته اید می توانستید برای حفظ جان خود ساکن منطقه دیگری در ایران شوید , پاسخ ردی به تقاضای شما خواهد داد.
ارائه مدرک توسط پناهجویان برای اثبات ادعایشان  الزامی نیست ولی چنانچه اصل باشد میتواند در مصاحبه های اصلی ارائه شده و تقاضای شما را مستحکم تر سازد . البته این مدارک باید مرتبط با کیس ارائه شده توسط پناهجو باشد . ( در سالهای اخیر بقدری مدارک جعلی از قبیل احضاریه دادگاه و .... توسط برخی از پناهجویان ایرانی به UNHCR ارائه شده که مسوولین شعبات این کمیساریا اطمینان زیادی به اصالت مدارک ارائه شده ندارند . ولی بهر حال چنانکه مدارک مربوطه اصل باشد , میتوانند مفید واقع شوند . ) آنچه که اهمیت زیادی دارد این است که گفتار شما بدور از تناقض و منطقا" نشاندهنده دارا بودن شرایط کلی پذیرش بعنوان پناهنده ارزیابی شود.
توصیه می کنم قبل از هر تصمیم گیری مطلب بالنسبه کاملی که در پستی تحت عنوان   " 30 نکته که بهتر است ...." در تالار گفتمان سایت درج شده است را مطالعه فرمایید .
متاسفانه امکان مشاوره با سازمان مشاوره ای هلسینکی قبل از مصاحبه اصلی و پیش از اخذ نتیجه ردی که قبلا" مهیا بود برای افرادی که ارائه دهنده کیس های سیاسی یا مذهبی بوده و سن ایشان بالاتر از سن قانونی باشد ,دیگر فراهم نیست.
منتها برخی سایتهای مرتبط با مسایل پناهندگان وجود دارند که می توانید از طریق ارسال میل یا تماس تلفنی مشاوره دریافت کنید .
یکی از این سایت های بالنسبه معتبر سایت " همبستگی" مربوط به "فدراسیون سراسری پناهندگان " است .پس از ورود به صفحه اصلی سایت در قسمت بالا و سمت چپ شماره تلفن و نشانی ای-میلی مربوط به دبیر فدراسیون آقای عبداله اسدی خواهید یافت که در صورت تمایل می توانید بصورت رایگان از مشاوره تلفنی یا اینترنتی با ایشان بهره مند شوید.
حضور بستگان درجه یک پناهجو در کانادا یا هر کشور دیگر هیچ تا ثیری بر احراز نتیجه قبولی یا ردی ندارد ولی چنانکه بعد ها و پس از رسیدگی به پرونده تان بعنوان قبول شناخته شوید ضمن مصاحبه کشوری میتواند در تعیین کشور سومی که به آن خواهید رفت موثر باشد .
در حال حاضر هزینه زندگی ساده در شهرهای معمولی ترکیه برای یک خانواده دو نفره حدود 400 دلار آمریکا در ماه است . در ترکیه بهنگام اجاره منزل دریافت پول پیش مرسوم نیست ولی در برخی موارد صاحبخانه ها ترجیح میدهند اجاره ماهیانه را در ابتدای هر ماه و نه انتهای آن دریافت کنند .چنانچه منزلی اجاره کردید میتوانید اجاره نامه تنظیم کنید یا در صورت موافقت طرفین بدون تنظیم اجاره نامه ساکن منزل شوید و هر زمان هم که خواستید چه قبل از یکسال یا یکسال تمام آن را تخلیه کنید . منتها اتباع ترکیه تمایلی به اجاره دادن خانه خود به افرادی که " کیملیک " یعنی اجازه اقامت در ترکیه نداشته باشند ندارند و کارت کیملیک نیز فقط پس از ثبت نام شما نزد مقامات پلیس به پناهجو داده خواهد شد .سعی کنید برای اجاره منزل از مشاوره با ایرانیانی که قبلا" ساکن ترکیه بوده اند و قابل اطمینان هستند بهره ببرید. البته توجه داشته باشید که منازل بصورت معمول در ترکیه مبله نیست بنابراین باید هزینه اضافی معادل حداقل 500 دلار نیز برای خرید لوازم اولیه زندگی در نظر بگیرید .معمولا" معرفی شهر به شما برای سکونت و  معرفی به مقامات پلیس شهری در همان چند روز اول معرفی شما به UNHCR انجام میشود . تا ان موقع میتوانید ساکن مهمانسرا یا منزل آشنایان قابل اعتماد خود در ترکیه شوید.
همچنین , گرچه در جزوات رسمی به پناهجویان توصیه شده است نخست در نزد پلیس ثبت نام شوند و بعد به UNHCR مراجعه کنند ولی در عمل تقریبا" هیچ پناهجویی این کار را انجام نمی دهد بلکه نخست با مراجعه به دفاتر UNHCR ثبت نام شده و بعد به پلیس مراجعه می کند و دفاتر UNHCR نیز از ثبت نام ایشان چه بصورت قانونی و چه بصورت غیر قانونی وارد ترکیه شده باشند حتی قبل از معرفی ایشان به پلیس ترکیه خودداری نمی کنند .
و در نهایت اینکه با توجه به آنکه احتمالا" به همراه همسر و بنا به گفته خودتان بصورت قانونی عازم ترکیه خواهید شد بهتر است مستقیما" به دفتر UNHCR در آنکارا مراجعه کنید . البته این دفتر روزهای شنبه و یکشنبه هر هفته تعطیل است .
بهنگام مراجعه اگر کیس اصلی مربوط به شماست یعنی شما سرکیس هستید حضور ایشان الزامی نیست . میتوانید تقاضای ثبت در خواست پناهندگی را بعنوان سرکیس بدهید و ایشان را از همان ابتدا بعنوان زیر کیس معرفی کنید و ایشان در تاریخ دیگری عازم ترکیه شود . ولی انتظار میرود در زمان مصاحبه اصلی که در حال حاضر معمولا" چند ماه پس از پیش مصاحبه است همسر شما با شما همراه باشد تا مانندشما ولی بصورت جداگانه مورد مصاحبه قرار گیرد .
پیروز باشید و یزدان نگهبان.
در کل 1 بار ویرایش شده. اخرین ویرایش توسط Hamvatan در يکشنبه شهريور ماه 6, 1390 1:45 pm .
نماد کاربر
Hamvatan
وکیل حقوقی
وکیل حقوقی

تاريخ عضويت: يکشنبه اسفند ماه 1, 1389 11:30 pm
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 39 بار
امتياز: 120

UNREAD_POSTتوسط kavehahangar » سه شنبه اسفند ماه 10, 1389 1:45 pm

از اینکه بطور کامل راهنمایی کردید ممنونم به نظر شما من چطور می توانم ادعای خودم را ثابت کنم؟
نماد کاربر
kavehahangar
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال

UNREAD_POSTتوسط kavehahangar » سه شنبه اسفند ماه 10, 1389 1:46 pm

از اینکه بطور کامل راهنمایی کردید ممنونم به نظر شما من چطور می توانم ادعای خودم را ثابت کنم؟
نماد کاربر
kavehahangar
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال

UNREAD_POSTتوسط Pouneh_r » شنبه اسفند ماه 14, 1389 4:18 pm

آقای هموطن خیلی اطلاعات مفیدی دادین ممنون
نماد کاربر