مشکل کیفری در ترکیه

مشاور حقوقی - وکیل درجه 2 حقوق بین الملل

مديران انجمن: vahidam, mani, Hamvatan, Emanoel, bipanah_avare

مشکل کیفری در ترکیه

UNREAD_POSTتوسط xbeat » سه شنبه مهر ماه 24, 1397 12:17 pm

سلام . برادر من توی ایران از یه نفر طلبکار بوده . این آقا که بدهکار بوده به برادرم اومده ترکیه و منم اینجا پناهنده هستم . قرار شد پول برادر منو یه مقداریش رو بده و بقیه رو بکشه بالا . بهونه آورد شماره حساب تو ترکیه بدید . برادرم شماره حساب منو داد .
این آقا یه 500 لیر و یه 50 لیر رو توی 2 مرتبه ریخت به حسابم که من فرستادم برای برادرم تو ایران.
یهو چند روز بعد ایشون 18000 لیر ریخت به حساب من و فوری زنگ زد که اشتباه شده برگردونید تروخدا.
برادرم گفت این به من حدود 8000 لیر بدهکاره از پولش کم کن مابقی رو بهش بده .
منم 10 هزار لیر براش فرستادم .
حالا این آقا شاکی شده اون 8هزارتا رو هم بدید . منم اونو فرستادم برای داداشم تو ایران.
این آقا گفته میرم شکایت میکنم به جرم کلاهبرداری و خیانت در امانت و میگم اشتباهی بوده این پول و بجای 18 هزارتاش 10هزارتاش رو برگردوندین و این حرفها.
میخواستم بپرسم آیا شماها آشنایی دارید با قوانین ترکیه؟ میتونه همچین ادعایی کنه؟
مشکلی برای من که پناهنده هستم پیش نمیاد؟
چون من فقط یه واسطه بودم و حساب و کتاب این آقا با داداشم توی ایرانه و من فقط نقش منتقل کننده ی پول رو داشتم همین.
لطفاً اگر ممکنه راهنمایی کنید . ممنون .
xbeat
یک بی پناه
یک بی پناه
میزان پیشرفت تا رتبه بعدی:
57.1%

تاريخ عضويت: سه شنبه مهر ماه 24, 1397 12:08 pm
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 0 دفعه
امتياز: 0
اعتبار: 0

Re: مشکل کیفری در ترکیه

UNREAD_POSTتوسط aminx64 » سه شنبه مهر ماه 24, 1397 12:45 pm

برای اینکه بره شکایت کنه باید بره دادگاه و یا وکیل بگیره 1200 لیر مینیمم هزینه وکیل هست. و وقت دادگاه 6 ماه بعد از درخواست میدن. 6 ماه هم طول میکشه رفت و آمدش.
اگر واقعاً بدهکار بوده کاری از پیش نمیتونه ببره. چون هر دو هم پناهده هستین (اگر اون هم هست) نمیره شکایت کنه.
چون برای خودش هم دردسر میشه که آقا شمایی که پناهنده هستی 18000 لیر رو اولاً از کجا آوردی؟ و اگر صراف یا دلال هست برای اینکه گند کار خودش در نیاد نمیره شکایت کنه اما ممکنه شخصاً بخواد دردسر درست کنه برای شما.
وگرنه قانونی بعید میدونم 1- خودش بخواد دردسرش رو بکشه 2- قانون به اون حقی بده. مخصوصاً بتونید ثابت کنید که بدهکار بوده به برادرتون توی دادگاه ، برنده بشید میتونید شکایت متقابل کنید ازش ، اگر بازنده بشید توی دادگاه باید هزینه وکیل و هزینه دادگاه + 8000 لیر رو بهش برگردنید.

با یه وکیل ترک مشورت کنید تو شهری که هستین. رایگان به سوالا جواب میدن. ایمیل هم میتونید بزنید به هر وکیل ترکی سوال کنید.
aminx64
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال

حالت من: Tired
تاريخ عضويت: پنج شنبه خرداد ماه 20, 1395 2:11 pm
تشکر کرده: 28 بار
تشکر شده: 14 بار
امتياز: 280

UNREAD_POSTتوسط aminx64 » سه شنبه مهر ماه 24, 1397 12:53 pm

از نظر قانونی، اگر بخواد میتونه بره شکایت کنه. البته اگر زنگ میزد به بانک و توضیح میداد مستقیم بهش برمیگردوندن کل پول رو!

اگر ترکیتون اوکی هست اینها رو بخونید، موارد مشابه:

https://forum.donanimhaber.com/yanlis-p ... --32560751

https://emlakkulisi.com/sebepsiz-zengin ... lir/409276
aminx64
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال

UNREAD_POSTتوسط xbeat » سه شنبه مهر ماه 24, 1397 1:52 pm

aminx64 نوشته است:از نظر قانونی، اگر بخواد میتونه بره شکایت کنه. البته اگر زنگ میزد به بانک و توضیح میداد مستقیم بهش برمیگردوندن کل پول رو!

نه ببینید این آقا 2 مرتبه قبلش به حساب من پول واریز کرده . ادعای اشتباه شدن که نمیتونه بکنه بنظرم . اگر شما به حساب یه غریبه پول بریزید و رای بار اولتون هم باشه میتونید برید بانک بگید اشتباه کردم و بررسی میکنن ولی وقتی شما با یه حسابی قبلاً تبادل مالی داشتی نمیتونی دیگه ادعا کنی اشتباه شده .
من فقط نگرانم اگر پام به دادگاه باز شه برای پناهنده بودنم مشکلی پیش بیاد .
xbeat
یک بی پناه
یک بی پناه
57.1%

UNREAD_POSTتوسط aminx64 » سه شنبه مهر ماه 24, 1397 3:01 pm

xbeat نوشته است:
aminx64 نوشته است:از نظر قانونی، اگر بخواد میتونه بره شکایت کنه. البته اگر زنگ میزد به بانک و توضیح میداد مستقیم بهش برمیگردوندن کل پول رو!

نه ببینید این آقا 2 مرتبه قبلش به حساب من پول واریز کرده . ادعای اشتباه شدن که نمیتونه بکنه بنظرم . اگر شما به حساب یه غریبه پول بریزید و رای بار اولتون هم باشه میتونید برید بانک بگید اشتباه کردم و بررسی میکنن ولی وقتی شما با یه حسابی قبلاً تبادل مالی داشتی نمیتونی دیگه ادعا کنی اشتباه شده .
من فقط نگرانم اگر پام به دادگاه باز شه برای پناهنده بودنم مشکلی پیش بیاد .

بعید میدونم مشکلی برای پناهده بودنتون پیش بیاد.
هرچند از هرکی بپرسید میگه بهتره درگیر نشید یا فلان. اما حق شماست که دفاع کنید از خودتون. ته ته تهش محکوم بشید جزا پرداخت میکنید. (مبلغ + هزینه دادگاه + سود احتمالی مبلغ) یعنی "سوء سابقه" نیست که بخواد دردسر بشه.
دزدی نکردید مواد مخدر نفروختین یا اینجوری چیزی که ایرانیا ماشالله توش خیلی خوبن.

مورد هم میشناسم که به خاطر فروش ماریجوانا دستگیر شد زندانی شد. وکیل گرفت 10.000 لیر داد و آزاد شد. الان هم کاناداست.
یه مورد دیگه هم که صراف بود و خودم 2000 لیر از طریقش از دست دادم ، حسابش بلوکه شده بود. امنیت چند باری گرفت و توضیح خواست ازش. 2 3 مورد هم شکایت ازش بود. به خاطر ندادن مبالغ. هرچند اونا به پولاشون رسیدن اما من پولم سوخت.
الان طرف 1 ساله که آمریکاست و میگه "داداش من پولتو بهت میدم"
برای مشاهده تصاویر ابتدا باید عضو شوید
عضويت  / ورود

یعنی این آدما با اینهمه گندکاری رفتن پس وضعیت خیلی خر تو خره.
ولی اگر آدم بد شانسی مثل من هستین و پول هم مال شما نیست و مال برادرتونه، اگر من بودم میگفتم خودشون مستقیم حرف بزنن و حساب بانکیم رو میبستم یه حساب دیگه باز میکردم.
aminx64
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال

UNREAD_POSTتوسط xbeat » سه شنبه مهر ماه 24, 1397 4:16 pm

مرسی از جوابت و وقتی که گذاشتی . کاش من خود این یارو رو راضی کنم و بگم یه مقدار دیگه از 8هزار لیر رو از داداشم میگیرم بهت میدم و تو شکایت نکن .
ولی چجوری میتونم یه رضایت نامه یا رسیدی چیزی ازش بگیرم که مطمئن شم دیگه شکایتی از من نداره .
اون آنتالیاست و من ترابزون . منم نمیتونم برم شهرش .
از راه دور ایمیلی چیزی امکان این کار هست ؟ یا مثلاً بره دتر خونه ای پیش وکیلی چیزی یه رسید یا ضمانت نامه بده که طلبی از ما نداره دیگه و خیالم راحت شه .
xbeat
یک بی پناه
یک بی پناه
57.1%

UNREAD_POSTتوسط aminx64 » سه شنبه مهر ماه 24, 1397 6:02 pm

xbeat نوشته است:مرسی از جوابت و وقتی که گذاشتی . کاش من خود این یارو رو راضی کنم و بگم یه مقدار دیگه از 8هزار لیر رو از داداشم میگیرم بهت میدم و تو شکایت نکن .
ولی چجوری میتونم یه رضایت نامه یا رسیدی چیزی ازش بگیرم که مطمئن شم دیگه شکایتی از من نداره .
اون آنتالیاست و من ترابزون . منم نمیتونم برم شهرش .
از راه دور ایمیلی چیزی امکان این کار هست ؟ یا مثلاً بره دتر خونه ای پیش وکیلی چیزی یه رسید یا ضمانت نامه بده که طلبی از ما نداره دیگه و خیالم راحت شه .

ترابزون و آنتالیا... بعید میدونم پاشه بیاد دنبال شکایت بازی. باید کلی خرج کنه. اگر میخواین خیالتون راحت باشه که توافقی حل کنید. اما اگر قصد پول خوردن داشته، حقشه! و بدهی که داشته صاف شده چیز اضافه ای ازش کنده نشده. کارما زده پس کله اون بدهیش رو گرفته!

اما برای رسید مانند باید بره نوتر ، هر نوتری تو هر شهری، مشخصات خودش رو و شما رو بده ، و بگه برای هر چیزی یه درخواست آماده دارن اون رو امضا کنه و براتون بفرسته.
aminx64
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال

UNREAD_POSTتوسط xbeat » سه شنبه مهر ماه 24, 1397 6:11 pm

آره واقعاً کارما بوده . ۴ سال داداش منو بازی داده هر روز بهش پیام میداده اینم الکی دروغ میگفته و بلاکش میکرده دیگه آخر سر راضی شد نهایتاً ۱تومن از پولشو بده بعد اینهمه سال که خدا زدش و این اشتباهو کرد و کلی پول ریخت به حساب من .
من اگه بدونم مشکلی برام پیش نمیاد هیچی از پولشو نمیدم بخاطر اذیت‌هایی که به داداشم کرده یا اگرم بدم اذیتش می‌کنم .
فکر هم نکنم دستش به جایی بند باشه واسه شکایت ما میتونیم راحت ادعا کنیم که داشتیم باهم کار میکردیم .
چون قبلاً یه ۵۰۰ لیر و یه ۵۰ لیر زده بعدم ۱۸هزارتا بعدم که من ۱۰هزارتا بهش دادم .
ففط چون با قوانین اینجا آشنا نیستم میترسم ولی می‌دونم تو ایران اگه بود راحت ۲تا مدرک جور می‌کردم که برای ایشون کار کردم و پیش پرداخت داده و بعدم ۱۸ هزارتا داده و بعدشم که کار رو نخواسته مثلاً طراحی نقشه ساختمون بوده ما ۴۰% قرارداد رو کسر کردیم بقیه رو دادیم .
راحت میشه اینجوری وانمود کرد که این پول بابت کار بوده .
ولی نمیدونم اینجا چجوریه قوانینش . یهو اسکرین شات از چتش با داداشم نشون بده قبول میکنن ازش یا نه و اینا.
خلاصه فکر کنم بهترین کار مشاورا با یه وکیل باشه.ولی همش سر کارم بهم مرخصی هم نمیدن زبون ترکیم هم خوب نیست حالیشون کنم .
xbeat
یک بی پناه
یک بی پناه
57.1%

UNREAD_POSTتوسط aminx64 » چهارشنبه مهر ماه 25, 1397 11:39 am

xbeat نوشته است:آره واقعاً کارما بوده . ۴ سال داداش منو بازی داده هر روز بهش پیام میداده اینم الکی دروغ میگفته و بلاکش میکرده دیگه آخر سر راضی شد نهایتاً ۱تومن از پولشو بده بعد اینهمه سال که خدا زدش و این اشتباهو کرد و کلی پول ریخت به حساب من .
من اگه بدونم مشکلی برام پیش نمیاد هیچی از پولشو نمیدم بخاطر اذیت‌هایی که به داداشم کرده یا اگرم بدم اذیتش می‌کنم .
فکر هم نکنم دستش به جایی بند باشه واسه شکایت ما میتونیم راحت ادعا کنیم که داشتیم باهم کار میکردیم .
چون قبلاً یه ۵۰۰ لیر و یه ۵۰ لیر زده بعدم ۱۸هزارتا بعدم که من ۱۰هزارتا بهش دادم .
ففط چون با قوانین اینجا آشنا نیستم میترسم ولی می‌دونم تو ایران اگه بود راحت ۲تا مدرک جور می‌کردم که برای ایشون کار کردم و پیش پرداخت داده و بعدم ۱۸ هزارتا داده و بعدشم که کار رو نخواسته مثلاً طراحی نقشه ساختمون بوده ما ۴۰% قرارداد رو کسر کردیم بقیه رو دادیم .
راحت میشه اینجوری وانمود کرد که این پول بابت کار بوده .
ولی نمیدونم اینجا چجوریه قوانینش . یهو اسکرین شات از چتش با داداشم نشون بده قبول میکنن ازش یا نه و اینا.
خلاصه فکر کنم بهترین کار مشاورا با یه وکیل باشه.ولی همش سر کارم بهم مرخصی هم نمیدن زبون ترکیم هم خوب نیست حالیشون کنم .

تو اینترنت سرچ کنید وکلای فارسی زبان ترکیه از یکیشون تلفنی بپرسید
http://www.emlakturky.com/%D8%AF%D8%B1% ... %85%D8%A7/
مثلا این
aminx64
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال

UNREAD_POSTتوسط 1234 » چهارشنبه مهر ماه 25, 1397 12:47 pm

اینکه چطور میتونی جلو هر نوع شکایت رو بگیری من نظری ندارم. اما هنگام خروج از ترکیه برای رفتن به کشور سوم هیچگونه شکایت و دادگاه بازی نباید داشته باشی و تمام موارد شکایتی, بدهی, دادگاهی و امثال اینها رو باید قبل از انتقال صاف کرده باشی وگرنه اجازه خروج از ترکیه رو نخواهی داشت. و از اونجایی که کار دادگاهی خیلی زمانبر و پر هزینه هست بهترین راه تو این شرایط پناهندگی شما جلوگیری از هر نوع شکایت بازی است. با آرامش و منطق و مشورت با آدم بیکلک و آگاه جلو شکایتش رو بگیر. یه نکته دیگه اینکه همین موارد رو صادقانه بهش بگین احتمالا با شما راه میاد. موفق باشید
1234
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال

تاريخ عضويت: جمعه بهمن ماه 30, 1394 5:13 pm
تشکر کرده: 24 بار
تشکر شده: 32 بار
امتياز: 645
اعتبار: 5

UNREAD_POSTتوسط xbeat » چهارشنبه مهر ماه 25, 1397 3:50 pm

عضويت  / ورود
عضويت  / ورود
عضويت  / ورود
عضويت  / ورود
عضويت  / ورود
عضويت  / ورود
عضويت  / ورود
عضويت  / ورود

یک دنیا ممنون از لطفت داداش
عضويت  / ورود

xbeat
یک بی پناه
یک بی پناه
57.1%

UNREAD_POSTتوسط xbeat » چهارشنبه مهر ماه 25, 1397 3:54 pm

1234 نوشته است:اینکه چطور میتونی جلو هر نوع شکایت رو بگیری من نظری ندارم. اما هنگام خروج از ترکیه برای رفتن به کشور سوم هیچگونه شکایت و دادگاه بازی نباید داشته باشی و تمام موارد شکایتی, بدهی, دادگاهی و امثال اینها رو باید قبل از انتقال صاف کرده باشی وگرنه اجازه خروج از ترکیه رو نخواهی داشت. و از اونجایی که کار دادگاهی خیلی زمانبر و پر هزینه هست بهترین راه تو این شرایط پناهندگی شما جلوگیری از هر نوع شکایت بازی است. با آرامش و منطق و مشورت با آدم بیکلک و آگاه جلو شکایتش رو بگیر. یه نکته دیگه اینکه همین موارد رو صادقانه بهش بگین احتمالا با شما راه میاد. موفق باشید

ممنون از راهنماییت . آره باهاش صحبت کرده داداشم که بره نوتر بنویسه و ما 2هزار لیر دیگه بهش بدیم . فکر نکنم خودشم تو فکر شکایت باشه چون گفت بدید 2000 لیر و کلی قسم و آیه خورد که شکایت نمیکنم بقیه پول مال خودتون . ولی من گفتم حتماً یه نوتر بگیرم ازش که نتونه بعداً دردسر درست کنه . گرچه خیلی بعیده و خودشم میدونه ارزش وقت و پول هزینه کردن نداره براش . داداش منم اضافه تر از حقش نمیخواد و میخوایم باقی پولشو بدیم . راحت میتونستیم 18هزارتا رو برداریم اما همچین آدمی نیستیم مخصوصاً تو این اوضاع پناهندگی اینکارا خوبیت نداره و بعداً میاد به سر خودمون .
xbeat
یک بی پناه
یک بی پناه
57.1%

UNREAD_POSTتوسط aminx64 » يکشنبه مهر ماه 29, 1397 3:54 pm

1234 نوشته است:اینکه چطور میتونی جلو هر نوع شکایت رو بگیری من نظری ندارم. اما هنگام خروج از ترکیه برای رفتن به کشور سوم هیچگونه شکایت و دادگاه بازی نباید داشته باشی و تمام موارد شکایتی, بدهی, دادگاهی و امثال اینها رو باید قبل از انتقال صاف کرده باشی وگرنه اجازه خروج از ترکیه رو نخواهی داشت. و از اونجایی که کار دادگاهی خیلی زمانبر و پر هزینه هست بهترین راه تو این شرایط پناهندگی شما جلوگیری از هر نوع شکایت بازی است. با آرامش و منطق و مشورت با آدم بیکلک و آگاه جلو شکایتش رو بگیر. یه نکته دیگه اینکه همین موارد رو صادقانه بهش بگین احتمالا با شما راه میاد. موفق باشید

اینو منم فکر میکردم اینجوریه. ولی 2 3 موردی که از نزدیک کاملاً در جریان کاراشون بودم الان آمریکا و کانادا هستن. یعنی الان اگر بری تو EDEVLET طرف پرونده باز و شکایت داره! کلاً خیلی قر و قاطیه! ممکنه چک کنن ممکنه چک نکنن. اصلاً هیچ اعتباری نیست. و بی عدالتیه به نظر من.

عضويت  / ورود
aminx64
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال

UNREAD_POSTتوسط xbeat » سه شنبه آبان ماه 1, 1397 8:48 am

aminx64 نوشته است:

اینو منم فکر میکردم اینجوریه. ولی 2 3 موردی که از نزدیک کاملاً در جریان کاراشون بودم الان آمریکا و کانادا هستن. یعنی الان اگر بری تو EDEVLET طرف پرونده باز و شکایت داره! کلاً خیلی قر و قاطیه! ممکنه چک کنن ممکنه چک نکنن. اصلاً هیچ اعتباری نیست. و بی عدالتیه به نظر من.

عضويت  / ورود

آقا ما ایشون رو فرستادیم بره یه نامه رسمی توی نوتر بنویسه ، الان نامه رو نوشته ولی من ترکیم اصلاً خوب نیست اینم اصطلاحات سختی توش داره ، میخواستم ببینم شما یا کسانی که این پست رو میبینن میتونن متنش رو برای من ترجمه کنن که من ببینم اگر مشکلی نداره و طبق متن ایشون با گرفتن مقدار مشخصی پول کاملاً رضایت میده تا من پول رو بهش بدم و قضیه تموم شه با توافق .
xbeat
یک بی پناه
یک بی پناه
57.1%

UNREAD_POSTتوسط xbeat » سه شنبه آبان ماه 1, 1397 12:38 pm

xbeat نوشته است:
aminx64 نوشته است:

عضويت  / ورود

آقا ما ایشون رو فرستادیم بره یه نامه رسمی توی نوتر بنویسه ، الان نامه رو نوشته ولی من ترکیم اصلاً خوب نیست اینم اصطلاحات سختی توش داره ، میخواستم ببینم شما یا کسانی که این پست رو میبینن میتونن متنش رو برای من ترجمه کنن که من ببینم اگر مشکلی نداره و طبق متن ایشون با گرفتن مقدار مشخصی پول کاملاً رضایت میده تا من پول رو بهش بدم و قضیه تموم شه با توافق .

من نامه ای که نوشته اینه اگر کسی میتونه این متن رو ترجمه کنه بگه لطفاً ترجمش رو . من ببینم توی این متن قید شده که اگر من 2400 تا بدم ایشون دیگه حق هیچ شکایتی از من نداره؟  

BEYAN VE İHTARNAME  

İHTAR EDEN          :Seyed Mehdi **** / ******* /********.  *** / **** ****/**** KARŞI TARAF      : Morteza ******* / ******* /*********16 ****** / *****  İHTARIN KONUSU:  Sehven/ hatalı yapılan yapılan ödeme karşılığı kalan/bakiye 2400,00 (ikibindörtyüz) TL lik bedelin ödenmesi istemi. AÇIKLAMALAR     :

Sayın  Morteza *********,Antalya 4. Noterliği 20982 yevmiye numaralı 19.10.2018 tarihli ihtarname geçersiz sayılarak bu ihtarname esas alınacaktır.
tutar 2.400,00(ikibindörtyüz) TL sını bildiğiniz T.C. Ziraat Bankası 2403 Gürsu Şubesi TR ****************************iban numaralı hesap numarama ihtarnamenin tebliğ tarihinden 2(iki) iş günü içinde ödemeniz ihtar olunur. Bu ödemeyi yaptığınız takdirde size yönelik cezai şikayet ve hukuki açıdan herhangi bir sebepsiz zenginleşme davası dahil olmak üzere dava ve icra yoluna başvurulmayacaktır. Aramızdaki hukuki durum karşılıklı olarak son bulacaktır.23.10.2018
                                           İhtar Eden                                                Seyed Mehdi ****  

Sayın Noter;
Üç nüshadan ibaret iş bu ihtarnamenin bir suretinin karşı tarafa tebliğini, tebliğ şerhi taşıyan bir suretinin tarafıma verilmesini, diğer suretinin dairenizde saklanmasını saygılarımla talep ederim. 23.10.2018
                                           İhtar Eden                                                Seyed Mehdi ****ı

xbeat
یک بی پناه
یک بی پناه
57.1%

بعدي

بازگشت به مشاوره با وکیل