درخواست پناهندگی در ترکیه یا ویزای توریستی؟!

انجمن بی پناهان

مديران انجمن: mani, vahidam, Hamvatan, Emanoel, bipanah_avare

درخواست پناهندگی در ترکیه یا ویزای توریستی؟!

UNREAD_POSTتوسط freeforever » شنبه اسفند ماه 8, 1388 1:42 pm

با سلام و تشکر بابت سایت مفید شما، من قبلا هم سوالاتی پرسیدم و جواب هم گرفتم اما حالا سوالات بیشتری دارم که نمیدانم شما میتوانید کمک کنید یا نه ؟
من و همسرم قصد داشتیم برای اقامت دائم کانادا اقدام کنیم و تمامی کارهای اولیه را انجام دادیم فقط مانده پرداخت وجه و فرستادن فرمها که نتیجه کار حدود یکسال طول میکشد. ما با اطلاع از تمامی مشکلات پناهندگی قصد اینکار را نداشتیم اما حالا با مشکلات جدی روبرو شدیم که خطر جانی برای هر دو نفر ما دارد. حلا میخواستم بدانم که:
1- آیا ما میتوانیم به ترکیه بیاییم و هم درخواست پناهندگی بدهیم ( دلایل کافی داریم) و همزمان از آنجا برای اقامت دائم در کانادا اقدام کنیم که هر کدام زودتر انجام شد آنرا انجام دهیم؟
2- در صورتی که نتوانیم هر دو را همزمان انجام دهیم آیا میتوانیم با گرفتن ویزای توریستی و تمدید آن در ترکیه برای یکسال بمانیم و برای اقامت کانادا از آنجا اقدام کنیم؟ (پول کافی برای زندگی در آنجا را داریم)
3- هزینه یک زندگی عادی برای یک زوج در ترکیه حدودا چقدر است؟
4- شوهر من زبان ترکی بلد است. آیا میتواند هم در صورت درخواست پناهندگی یا ماندن با ویزای توریستی در این یکسال آنجا کار پیدا کند ؟ و آیا ما میتوانیم به کلاسهای مختلف اعم از زبان یا کلاسهای فنی برویم و مدرکی بگیریم؟
5- ما تا پایان امسال یعنی کمتر از یکماه دیگر نهایتا بیشتر نمیتوانیم اینجا بمانیم و باید ایران را ترک کنیم. باید در حال حاضر چه کاری انجام دهیم؟ گرفتن بلیط و آمدن به ترکیه چقدر طول میشکد؟ برای ویزا از قبل کار خاصی باید انجام داد یا در فرودگاه بدون دردسر میتوانیم ویزا بگیریم و وارد ترکیه شویم؟
6- در فرودگاه چیزی از دلایل سفرمان میپرسند؟ چه باید بگوییم؟ قصد پناهندگی یا توریستی؟
7- در اول کار به چه شهری باید وارد شویم و کجا اقامت کنیم ؟
8- برای آوردن پول به ترکیه چه راهی بهتر است؟ بصورت نقدی؟ آیا میتوانیم از ایران در آنجا حساب باز کنیم و پول واریز کنیم؟ مثلا حدود سی هزار دلار؟ آیا در فرودگاههای ترکیه محدودیت ورود پول نقد وجود دارد؟ چه وسایلی میتوانیم با خود بیاوریم؟
ممنون میشوم اگر بتوانید به سوالات من جواب بدهید تا تصمیم درست تری بگیریم. ما وقت زیادی نداریم.
نماد کاربر
freeforever
یک بی پناه
یک بی پناه
میزان پیشرفت تا رتبه بعدی:
7.1%

تاريخ عضويت: چهارشنبه دي ماه 9, 1388 11:30 pm
تشکر کرده: 1 دفعه
تشکر شده: 0 دفعه
امتياز: 0
اعتبار: 0

UNREAD_POSTتوسط Moshaver_Hoghughi » شنبه اسفند ماه 8, 1388 3:43 pm

1- در صورت اعلام درخواست پناهندگی ، پاسپورت شما توسط پلیس ترکیه اخذ میشود و به جای آن دفترچه اقامت موقت برای شما صادر خواهد شد ، بنا بر این با نداشتن پاسپورت پی گیری امر مهاجرت امکانپذیر نمیباشد و حتی در صورت نتیجه بخش بودن اقدامات مهاجرتی ، به دلیل همراه نداشتن پاسپورت خروج شما از ترکیه امکانپذیر نخواهد بود. البته طبق قوانین بین المللی استثنائاتی وجود دارد که حتی در صورت پناهجو بودن فرد ، امکان پی گیری مهاجرت و خروج از کشور وجود دارد منتهی شرایط آن متفاوت میباشد و بحث درباره آن در این مجال نمیگنجد. در صورت نیاز به اطلاعات در این مورد با بنده تماس حاصل فرمائید.

2-ویزای توریستی شما حد اکثر 3 ماه (90 روز) میباشد که تمدید آن تنها از طریق ورود و خروج از مبادی قانونی کشور ترکیه میسر میباشد ، لذا برای تمدید آن به مدت سه ماه دیگر باید از مرز خارج شده و هنگام ورود دوباره ویزای سه ماهه دیگری دریافت نمایید.

3- هزینه متوسط زندگی طبق برآورد آژانس توسعه سازمان ملل در ترکیه حدود 1500$ ماهانه برای خانوار دو نفره میباشد.

4-طبق قوانین وزارت کار و بیمه اجتماعی (Calisma ve Sosyal Guvenlik Bakanligi)  افراد با ویزای توریستی و یا اقامت موقت پناهندگی اجازه کار بطور قانونی در ترکیه را ندارند ، اما شرکت در کلاسهای آموزشی و کسب گواهینامه های حرفه ای برای افراد خاجی منع قانونی ندارد.

5-تهیه بلیط و مسافرت به ترکیه در مدت 24 ساعت میسر است و برای اخذ ویزا نیاز به مراجعه به سفارت و اقدامات متاخر نمیباشد. طبق تفاهم نامه حسن همجواری بین ایران و ترکیه برای اتباع طرفین ویزا در محل ورودی مرز و به مدت سه ماه (90) روز صادر میشود بنا بر این شما هنگام ورود به فرودگاه ترک ویزای ترکیه را دریافت خواهید کرد .

6- نیازی به ذکر قصد پناهندگی در فرودگاه نمیباشد .

7- چنانچه سفر شما هوایی باشد ، پرواز های تهران - استانبول و آنکارا  همچنین تبریز - استانبول در حال حاضر دائر میباشد . (طبق آخرین اطلاعاتی که بنده دارم)

8- هیچ محدودیتی در همراه داشتن وجه نقد وجود ندارد . امکان حواله بین بانکی برای اشخاص حقیقی از ایران به ترکیه وجود ندارد.

موفق باشید
امضا مشاور حقوقی - وکیل درجه 2 حقوق بین الملل

کاربرانی که برای این پست از شما کاربر محترم Moshaver_Hoghughi تشکر کرده اند: 3
Chartreux (سه شنبه مهر ماه 4, 1390 2:29 am), admin (سه شنبه مهر ماه 4, 1390 2:29 am), freeforever (سه شنبه مهر ماه 4, 1390 2:29 am)
رتبه: 42.86%

نماد کاربر
Moshaver_Hoghughi
وکیل حقوقی
وکیل حقوقی

تاريخ عضويت: دوشنبه مرداد ماه 5, 1388 10:30 pm
تشکر کرده: 5 بار
تشکر شده: 14 بار

UNREAD_POSTتوسط Kaveh792004 » پنج شنبه ارديبهشت ماه 9, 1389 8:29 pm

سوالي براي من پيش آمده :

اگر كسي با ويزاي توريستي وارد تركيه شود و درخواست پناهندگي به UN بدهد ، آنها نميگويند ( مثلا ) شما كه درايران خطر جاني داشتيد چطور ممنوع الخروج نبوديد ؟چطور سوارهواپيما شديد ؟ و.... ؟
نماد کاربر
Kaveh792004
یک بی پناه
یک بی پناه
0%

تاريخ عضويت: سه شنبه ارديبهشت ماه 7, 1389 10:30 pm
تشکر کرده: 0 دفعه

UNREAD_POSTتوسط azad_bipanah » جمعه ارديبهشت ماه 10, 1389 7:33 pm

دوست عزیز آقای کاوه وقتی شما وارد ترکیه شدید و درخواست پناهندگی دادید در هنگام مصاحبه تقریبا از همه چیز زندگی شما سوال می کنند. گاهی اوقات سوالاتی میپرسند که حتی شما فکرشم نمیکنید.
امضا الهي !
دانايي ده که از راه نيفتم و بينايي ده که در چاه نيفتم .
الهي !
آفريدي رايگان و روزي دادي رايگان ، بيامرز رايگان که تو خدايي نه بازرگان .
نماد کاربر
azad_bipanah
یک بی پناه
یک بی پناه
64.3%

تاريخ عضويت: سه شنبه بهمن ماه 27, 1388 11:30 pm
تشکر کرده: 2 بار
تشکر شده: 1 دفعه
امتياز: 2

UNREAD_POSTتوسط aliriza » پنج شنبه خرداد ماه 27, 1389 3:39 am

سلام من در تركيه پناهنده بوذم بعد از 14  ماه و لغو پناهندگي به ايران باز گشتم و بعذ از 4 ماه مي خواستم به تركيه بروم كه به من گفتن ممنو ورود هستم .
براي اين كه مدت زيادي در انجا بودك و جريمه را پرداخت نكردم . حال براي 5 سال ممنو ورود شده ام . به سفارت تركه رفتم گفتم ميجواهم جريمه را پرداخت  كنم كه بتوانم به صورت توريستي به انجا برگردم اما گفتن كه تا 5 سال نميتوانم بروم  5 سال جريمه شده ام . چگونه اين مشكل را حل كنم راهنمايي كنيد .
نماد کاربر
aliriza
یک بی پناه
یک بی پناه
78.6%

تاريخ عضويت: چهارشنبه خرداد ماه 26, 1389 10:30 pm
تشکر کرده: 0 دفعه

• مباحث مشابه