شرایط تحصیلی پناهجویان

مشاور حقوقی - وکیل درجه 2 حقوق بین الملل

مديران انجمن: vahidam, mani, Hamvatan, Emanoel, bipanah_avare

شرایط تحصیلی پناهجویان

UNREAD_POSTتوسط loop » شنبه بهمن ماه 14, 1391 6:55 pm

سلام دوستان
میخواستم بدانم شرایط تحصیل برای پناهجویان در مقاطع دانشگاهی چگونه است؟
آیا اجازه دارند؟
و اینکه آیا این تحصیل برای آنها هزینه در بر دارد یا خیر؟
ممنون از جواباتون
loop
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال

تاريخ عضويت: يکشنبه اسفند ماه 7, 1390 6:37 pm
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 0 دفعه
امتياز: 0
اعتبار: 0

Re: شرایط تحصیلی پناهجویان

UNREAD_POSTتوسط Control25262526 » شنبه بهمن ماه 14, 1391 8:16 pm

من در اين مورد اطلاعات كافي دارم ،پس علاوه بر جوابي كه ميدم، باز هم ميتونم كمكتون كنم.
دانشگاه هاي خوب و مورد تاييد بين المللي نظير دانشگاه آنكارا،دانشگاه حاجت تپه آنكارا، دانشگاه استانبول،دانشگاه مالتپه استانبول،دانشگاه غازي آنكارا داراي دو يا چند زبان تركي،انگليسي،آلماني و فرانسوي و ... هستند و به زبان هاي مختلف تدريس ميكنند.
اما هر زبان را بايد در حد عالي بدانيد يعني اگر ميخواهيد دروس را تركي بخوانيد بايد مدرك Tomer را بگيريد و اگر ميخواهيد انگليسي بخوانيد بايد مدرك TOEFL را دارا باشيد.
دانشگاه ها معمولا در فصولي نظير تيرماه و همچنين دي ماه دانشجو ميپذيرند.
پناهندگان هم ميتوانند در مقاطع مختلف درس بخوانند.
قطعا بايد هزينه هاي دانشگاه را بپردازيد! همانطور كه ما در ايران حتي براي دانشگاه دولتي پول ميپردازيم،در اينجا هم پول خواهيد پرداخت.

از قيمت هاي تحصيل هم باخبرم هستم، اگر خواستيد بفرماييد تا توضيح بدم
Control25262526
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال

تاريخ عضويت: سه شنبه آبان ماه 23, 1391 11:27 pm

UNREAD_POSTتوسط panahandeh1983 » شنبه بهمن ماه 14, 1391 10:08 pm

هموطن محترم

پناهجویانی که در کشورهای خارجی تقاضای پناهندگی ثبت شده دارند چه مستقیما به کشور پناهنده پذیر مراجعه کنند و درخواست پناهندگی بدهند و چه توسط دفاترکمیساریا ثبت نام شوند چنانچه دارای مدارک شناسایی معتبر باشند و در صورتیکه قانون کشور مقصد سکونت اجباری ایشان را در کمپ های مناطق دور افتاده الزامی نکند در مدت رسیدگی به پرونده پناهندگی جزو ساکنان قانونی کشور مقصد محسوب میشوند و مانند مهاجران خارجی در مدت ذکر شده امکان ثبت نام در دوره های آموزشی از جمله دانشگاهها را دارند. البته با توجه به اینکه در کشورهای مقصد دانشگاهها معمولا اختیارات وسیعی در پذیرش دانشجوهای متقاضی ادامه تحصیل دارند و نظر به اینکه اخذ نتیجه قبولی بررسی پرونده پناهندگی توسط پناهجوی داوطلب ادامه تحصیل قطعی نیست ممکن است بسیاری از دانشگاهها برای پذیرش این افراد برای ورود به دورهای آموزشی بلند مدت تمایلی نشان ندهند.
چنانچه منطور شما مساله ادامه تحصیل برای پناهندگانی است که توسط کشورهای سوم برای اسکان پذیرفته میشوند آنها پس از ورود به کشور سوم مانند تمامی افراد دارای حق اقامت دائم حق ادامه تحصیل در دانشگاههای کشور مقصد را دارند. ادامه تحصیل در دانشگاههای برخی کشورها نظیر نروژ و استرالیا برای این افراد رایگان و در کشورهای دیگری مانند ایالات متحده و کانادا با پرداخت شهریه همراه است. البته حتی در کشورهایی که ادامه تحصیل در دانشگاههای آنها رایگان نیست به دانشجویانی که کارنامه تحصیلی موفقی داشته باشند وام تحصیلی تعلق می گیرد. این افراد پس از فراغت از تحصیل در دانشگاه و اشتغال باید وام تحصیلی دریافتی را به اقساط بپردازند. مبلغ شهریه نیز بسته به رشته تحصیلی و نیز طول دوره تحصیلی بسیار متفاوت است. بسیاری از دانشگاههای خارجی به داوطلبان ادامه تحصیل که دارای مهارتهای ممتاز باشند نظیر پژوهشگران یا ورزشکاران ممتاز و نظایر این بورس تحصیلی اعطا میکنند . ادامه تحصیل برای این افراد نه تنها هزینه ای برایشان همراه ندارد بلکه برای پرداخت سایر مخارج روزمره نیز پشتیبانی میشوند. البته طبیعتا تعداد چنین افرادی زیاد نیست.  در هر صورت متقاضی ادامه تحصیل در دانشگاه کشور مقصد معمولا باید مدرک معتبری مبنی بر تسلط به زبان رسمی یا رایج کشور مقصد را ارائه دهد. امتیاز لازم در زمینه تسلط به زبان مذکور نیز از رشته ای به رشته دیگر متفاوت است. معمولا بیشترین شهریه و بالاترین نمره تسلط به زبان خارجی برای ادامه تحصیل در رشته های علوم پزشکی و حقوق در نظر گرفته میشود.
panahandeh1983
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال

تاريخ عضويت: پنج شنبه دي ماه 7, 1391 5:32 pm

UNREAD_POSTتوسط loop » دوشنبه بهمن ماه 16, 1391 9:43 pm

با تشکر از شما پناهنده عزیز.
دوست عزیز Control من سوالات بسیاری دارم. متوجه شدم که شما فرد مطلعی هستید. دوستی میگفت که یک آقای افغان در حال تحصیل در دانشگاه است و علاوه بر آنکه رایگان است پولی هم ماهانه به عنوان کمک هزینه دریافت میکند. این موضوع تا چه حد درست است؟
و...
1- در دانشگاه هایی مثل کایسری و ازمیر شرط زبان وجود ندارد یعنی دانشجو با شرط گرفته میشود و اگر بتواند تا یک ترم خودش را با محیط هماهنگ کند که تمام. آیا این درست است؟
2- منظور من تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد مهندسی است. چقدر هزینه برای هر ترم این رشته ها تخمین میزنید؟

ممنون از پاسخ شما
loop
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال

تاريخ عضويت: يکشنبه اسفند ماه 7, 1390 6:37 pm

UNREAD_POSTتوسط Hansen » شنبه ارديبهشت ماه 19, 1394 5:20 pm

با سلام، آيا در صورت قبولى پناهجو در دانشگاه إمكان تعويض شهر به شهر كه در دانشگاهش قبول ميشود هست ممنون از دوستانى كه راهنمايى ميكندميكند
Hansen
یک بی پناه
یک بی پناه
میزان پیشرفت تا رتبه بعدی:
21.4%

تاريخ عضويت: پنج شنبه ارديبهشت ماه 17, 1394 8:06 pm

UNREAD_POSTتوسط Dusti » جمعه خرداد ماه 1, 1394 5:12 pm

Jenabe control agar lotf konid va dar morede grey matcha va sharayet ye tozihi bedid kheili Mamnun misham
برای مشاهده تصاویر ابتدا باید عضو شوید
عضويت  / ورود
Dusti
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال

تاريخ عضويت: شنبه اسفند ماه 2, 1393 4:28 pm
تشکر کرده: 2 بار
تشکر شده: 19 بار
امتياز: 380
اعتبار: 4

UNREAD_POSTتوسط Tarllan » پنج شنبه اسفند ماه 19, 1395 3:15 pm

سلام،میشه لطفا بیشتر بهمون اطلاعات بدین .من فوق دیپلم معماری دارم از ایران،اچه شرایطی برای ثبت نام من هست به عنوان پناهنده و اینکه از کجا باید بپرسم ممنونم
Tarllan
یک بی پناه
یک بی پناه
0%

تاريخ عضويت: پنج شنبه اسفند ماه 19, 1395 3:06 pm

UNREAD_POSTتوسط pm1 » جمعه اسفند ماه 20, 1395 10:10 pm

با سلام
توضیحات دوستان کامل و دقیق است
من هم تجربه ای درام که با شما دوستان عزیز در میان می زارم شاید جواب سوالی باشد
برای رفتن به دانشگاه ابتدا  یک زیان رسمی دانشگاه که ترکی . یا انگلسی و البته بعضی دانشگاهها فرانسه و المانی را مورد  قبول دارند را باید انتخاب نمود .
و البته زبان ترکی راحتر و در صدر است بعضی دانشگاهها مانند قاضی انکارا . عثمان قاضی اسکی شهیر - دانشگاه استانبول و ..... تدریس تومر را انجام می دن که هزینه تقریبا مابین ئو الی سه هزار دلار می شود . البته در ابتدا تعیین سطح می شوید شاید با چند جلسه اموزش و کمتر از هزار لیر انجام بشه .
اواخر شهریور  در سایت دانشگاه مورد نظر ثبت نام کنید
باید در ازمون حداقل نمره پنجاه و کسب کنید . و با مدارک معتبر و نامه از اداره مهاجرت اقدام به ثبت نام کنید شهریه نسبت به رشته و دانشگاه تغییر می کنه .
البته این مدارک در امریکا و کانادا و ..... همچین به درد بخور هم نیست  به نظرم زبان انگیسی رو یاد بگیرید بیشتر به دردتون میخوره .

دوستی که سوال پرسیده بودن که دوست افغانیشون هم درس میخونه هم کمک تحصیلی می گیره بله صحت داره ... باید تو ایرذان مدرک تومر خودتونو بگیرید و از طریق دانشگاههای مرتبط با د انشگاههای ترکیه بورس بگیرید و احتمالا ایشون از داخل افغانستان اقدام کردند یا سالهاس اینجان و وطن تاش هستن .
عضويت  / ورود
pm1
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال

تاريخ عضويت: جمعه مرداد ماه 1, 1394 12:27 am
تشکر کرده: 35 بار
تشکر شده: 14 بار
امتياز: 285

UNREAD_POSTتوسط pm1 » جمعه اسفند ماه 20, 1395 10:11 pm

با سلام
توضیحات دوستان کامل و دقیق است
من هم تجربه ای درام که با شما دوستان عزیز در میان می زارم شاید جواب سوالی باشد
برای رفتن به دانشگاه ابتدا  یک زیان رسمی دانشگاه که ترکی . یا انگلسی و البته بعضی دانشگاهها فرانسه و المانی را مورد  قبول دارند را باید انتخاب نمود .
و البته زبان ترکی راحتر و در صدر است بعضی دانشگاهها مانند قاضی انکارا . عثمان قاضی اسکی شهیر - دانشگاه استانبول و ..... تدریس تومر را انجام می دن که هزینه تقریبا مابین ئو الی سه هزار دلار می شود . البته در ابتدا تعیین سطح می شوید شاید با چند جلسه اموزش و کمتر از هزار لیر انجام بشه .
اواخر شهریور  در سایت دانشگاه مورد نظر ثبت نام کنید
باید در ازمون حداقل نمره پنجاه و کسب کنید . و با مدارک معتبر و نامه از اداره مهاجرت اقدام به ثبت نام کنید شهریه نسبت به رشته و دانشگاه تغییر می کنه .
البته این مدارک در امریکا و کانادا و ..... همچین به درد بخور هم نیست  به نظرم زبان انگیسی رو یاد بگیرید بیشتر به دردتون میخوره .

دوستی که سوال پرسیده بودن که دوست افغانیشون هم درس میخونه هم کمک تحصیلی می گیره بله صحت داره ... باید تو ایرذان مدرک تومر خودتونو بگیرید و از طریق دانشگاههای مرتبط با د انشگاههای ترکیه بورس بگیرید و احتمالا ایشون از داخل افغانستان اقدام کردند یا سالهاس اینجان و وطن تاش هستن .
عضويت  / ورود
pm1
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال

UNREAD_POSTتوسط pm1 » جمعه اسفند ماه 20, 1395 10:13 pm

تغییر شهر انجام میشه با پذیرش تو دانشگاه حتی میشه پناهندگی رو لغو کرد و ادامه تحصیل داد البته باید پاسپورت و هزینه دانشگاه بیمه یکساله اجاره خونه یکساله رو داشته باشید
pm1
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال

UNREAD_POSTتوسط baaraan » شنبه اسفند ماه 21, 1395 10:21 pm

سلام دوستان عزیز

من هم به نوبه ی خودم اطلاعاتی در خصوص شرایط تحصیل پناهندگان داشتم که دونستن اون رو خارج ز لطف ندیدم :

در حالت کلی کلیه پناهندگان فارغ از مرحله پروندشون در سازمان یوان و صرفا با داشتن کیملیک می تونن بلافاصله اقدام به تحصیل در کلیه مقاطع تحصیلی بکنن .

1. در خصوص شرایط اخذ بورسیه :
معمولا دریافت بورسیه تحصیلی کار آسونی نیست و نیاز به داشتن یه CV قوی هستش - به این معنی که شما حتما باید فارغ التحصیل دانشگاه های معتبر باشید و ریز نمرات خوبی داشته باشید تا بتونید دعوت به مصاحبه بشید - و در صورتی که موفق به دریافت این بورسیه بشید شرایط بسیار خوبی در انتظار شما خواهد بود امکانات اقامت و ایاب و ذهاب رایگان در مدت تحصیل، تحصیل کاملا رایگان و همچین دریافتی ماهیانه بین 600 تا 1400 لیر در ماه متناسب با مقطع تحصیلی شما .
( زمان ثبت نام برای بورسیه ارشد و دکترا اواسط ژانویه تا اواسط فوریه هر سال - بورسیه مقطع لیسانس ماه مارچ هر سال - در حال حاضر امکان ثبت نام وجود دارد . )

2. در صورتی که موفق به دریافت بورسیه نشوید . با هم امکان تحصیلی در بسیاری از دانشگاه های ترکیه برای شما وجود دارد .

پذیرش در مقطع لیسانس : معمولا گرفتن پذیرش در مقطع لیسانس سختر از مقطع ارشد و دکترا هستش و برای قبولی در دانشگاه باید حتما آزمون یوس رو ثبت نام کنید آزمون یوس آزمون ورودی دانشجویان یابانجی در ترکیه هستش و شامل 80 تا سوال ریاضی هندسه و تست هوش هستش که هر دانشگاه به صورت جداگانه و در تاریخ های مشخص می گیره و عموما این آزمون ها از ماه اپریا شروع می شن و تا اواخر جون ادامه دارن .

پذیرش در مقطع فوق و دکترا : بر خلاف ایران پذیرش تو مقطع ارشد و دکترا در ترکیه راحتتر هستش و در صورتی که شما مدرک تافل یا آیلتس داشته باشید بدون هیچ آزمونه ورودی می تونید اقلام به درخواست پذیرش در دانشگاه های مورد نظرتون رو بکنید حتی بدون داشتن مدرک تومر .
در صورت نداشتن مدرک زبان باید در آزمون YDS شرکت کنید که شامل 80 سوال تستی زبان انگلیسی هستش و سطح سوالاتش پایینتر از تافل هستش اکثر دانشگاه های ترکیه تا نمره 55 از 80 این آزمون رو قبول دارند . و عملا شما با دادن این آزمون تعیین سطح زبان می تونید وارد دانشگاه بشید . ( اونم دانشگاه هایی که از نظر رنکینگ جهانی از سطح بسیار بالاتری از دانشگاه های ایران هستند )

در خصوص هزینه های تحصیل :  بیشترین و سنگین ترین قسمت هزینه های تحصیل در دانشگاه های ترکیه مربوط به دریافت مدرک تومر هستش و تو اکثر دانشگاه های ترکیه تدریس می شه و دو ترم تحصیلی ادامه داره و هزینه ی اون در دانشگاه های مختلف با هم فرق داره و در شهری مثله استانبول بالاتر و شهر های کوچکتر کمتر هستش . مثلا این دوره در محل زندگیه من 3000 لیر هستش . - البته این درصورتی هستش که شما بخوایید این دوره رو از A1 شروع کنید .
در خصوص هزینه های تحصیلی هم با توجه به مقطع و رشته تحصیلی این مبلغ متفاوت هستش ولی اگه بخوام به مبلغ حدودی رو بهتون بگم بین 600 تا 800 لیر به ازای هر ترم در رشته های معمولی هستش البته رشته های پرهزینه این مبلغ ممکنه تا 1200 لیر در ترم هم بالا بره .

و در نهایت اینکه در صورتی که شما از هر دانشگاهی پذیرش بگیرید به راحتی می تونید برای اون شهر انتقالی بگیرید . همین طور می تونید از کلیه مزایای دانشجویی استفاده کنید مثله : اقامت تو خوابگاه های دانشجویی ، استفاده از کنت کارت های دانشجویی و ... . که یه جورایی هزینه های زندگی رو خیلی کاهش می ده .

موفق باشید دوستان .
امیدوارم که این اطلاعات مورد استفاده دوستان قرار گرفته باشه .

baaraan
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال

تاريخ عضويت: پنج شنبه خرداد ماه 13, 1395 7:29 pm
تشکر کرده: 17 بار
تشکر شده: 7 بار
امتياز: 140
اعتبار: 5

UNREAD_POSTتوسط Mrcmehdi » سه شنبه مرداد ماه 23, 1397 8:48 pm

سلام من میخواهم آزمون یوس بدهم آموزشگاه های مربوطه فقط در شهر های انکارا و استانبول است میخواهم بدونم که امکان تغییر شهر وجود دارد؟و من پاسپورت ندارم بدون پاس می‌توانم تحصیل کنم یا وارد دانشگاه شم؟
Mrcmehdi
یک بی پناه
یک بی پناه
0%

تاريخ عضويت: سه شنبه مرداد ماه 23, 1397 8:40 pm

• مباحث مشابه
    پاسخ ها