هشدار ! مراقب کلاهبرداری سودجویان باشید !

مشاور حقوقی - وکیل درجه 2 حقوق بین الملل

مدیران انجمن: vahidam, mani, Hamvatan, Emanoel, bipanah_avare, vahidam, mani, Hamvatan, Emanoel, bipanah_avare

نمایه کاربر
Hamvatan
وکیل حقوقی
وکیل حقوقی
پست: 386
تاریخ عضویت: یک شنبه 1 اسفند 1389, 11:30 pm

هشدار ! مراقب کلاهبرداری سودجویان باشید !

پست خوانده نشده توسط Hamvatan » یک شنبه 19 آذر 1391, 12:56 pm

هموطنان گرامی
امروز فرصتی دست داد تا به برخی از وب سایت هایی که توسط افراد ( و نه توسط دولتهای کشورهای پناهنده پذیر یا N.G.O ها و نهادهای معتبر و شناخته شده ) ایجاد شده است سری بزنم و برخی از مطالب منتشر شده در این وب سایت ها را مطالعه کنم.
بسیاری از این وب سایت ها در عنوان اصلی وب سایت از واژه هایی چون پناهجو یا پناهنده یا نظایر این استفاده کرده اند. این عناوین باعث میشود تا افرادی که مایل به دریافت اطلاعاتی در زمینه پناهندگی هستند پس از استفاده از موتور جستجوی اینترنتی خود به این وب سایت ها هدایت شوند. این کار فی نفسه اشتباه نیست اما حفظ هوشیاری در استفاده از مطالب مندرج در این وب سایت ها بسیار مهم است.
مطالعه محتوای برخی از این وب سایت ها نشان میدهد که براستی با نیت پاک و با هدف یاری رسانی به پناهجویان و پناهندگان بوجود آمده اند. اما متاسفانه تعداد پرشماری از چنین وب سایت هایی نیز به اشاعه مطالب و مشاوره های نادرست پرداخته و قصد سوء استفاده و سودجویی از اعتماد مخاطبین بوضوح در آنها مشهود است.
برای نمونه در یکی از این وب سایت ها کاربری نوشته است :
" جناب آقای/خانم X, مشاور آگاه و محترم , اگر چه من معمولا" فقط به خواندن مطالب مندرج در وب سایت شما بسنده می کنم و مطلبی از سوی خودم برای درج در وب سایت ارسال نمی کنم ولی الآن خود را ناگزیر به انجام این کار می بینم چرا که با راهنمایی های حکیمانه و حمایتهای ارزشمند جنابعالی امری ناممکن تبدیل به امری ممکن شد بطوریکه موفق شدم ویزای کشور Y ( یا موقعیت پناهندگی از این کشور ) را اخذ نموده و اکنون نیز در کشور Y ساکن شده ام بطوریکه سازمانهای کمک رسان برای ارائه خدمات به بنده با یکدیگر به رقابتی نفس گیر وارد شده اند و بیم آن میرود که رقابت ایشان برای خدمت رسانی به اینجانب موجب آشوب و ایجاد یک بحران داخلی در این کشور ها شود ... "
آقا/خانم X نیز با فروتنی بسیار پاسخ میدهند که :
" ... از ابراز لطف جنابعالی شدیدا" سپاسگزارم. البته متاسفانه اغلب کسانی که با یاری ما به اهداف خود برای اخذ موقعیت مهاجرت یا پناهندگی میرسند از ابراز تشکر خودداری می کنند. اما چه باک که بنده و سایر همکاران فقط به عشق خدمت رسانی به پناهجویان و پناهندگان ادامه حیات میدهیم و از نظر ما جلب رضایت خالق از جلب رضایت خلق مهم تر است. حتی بسیار شرمنده ایم که بدلیل هزینه های جاری مجبور به دریافت مبلغ اندکی از متقاضیان دریافت خدمات هستیم ولی مطمئن هستیم که هموطنان فهیم این را بر ما خرده نخواهند گرفت . ضمنا" ما همواره از برقراری صلح در جهان حمایت می کنیم لذا تصمیم گرفته ایم با یاری رسانی بیشتر به سایر متقاضیان برای ورود موفق به کشور مذکور امکانات خدمت رسانی را برای تعداد بیشتری از سازمانهای کمک رسان فراهم آوریم تا با افزایش تعداد تازه واردین به این کشور از احتمال درگیری بین سازمانهای داخلی آنها در پی رقابت برای خدمت رسانی به تعدادی اندک از تازه واردین کاسته شود ..."
کاربر سپاسگزار نیز البته فراموش نمی کند که در جواب بنویسد :
" آه , واقعا" که شما فرشته هستید. بیش از این مصدع اوقات ارزشمند شما نمیشوم زیرا مطمئن هستم تعداد زیادی از هموطنان عزیر دیگر نیز به توجه دلسوزانه شما نیازمند هستند ... "
( هموطنان توجه دارند که این مطلب با حفظ مضمون آن ولی با چاشنی طنز نوشته شده است )
توجه داشته باشید که آقا/خانم مسوول/مشاور وب سایت مورد اشاره میتواند به تعداد نامتناهی نام کاربری بسازد و از طرف ایشان از خودش سپاسگزاری کند !
لذا همواره سعی کنید تا اطلاعات خود را از وب سایت های معتبر ( نطیر وب سایت های رسمی متعلق به ادارات مهاجرت و امور شهروندی کشورهای پناهنده پذیر ) یا و ب سایتهای مربوط به سازمانهای بین المللی زیر مجموعه سازمان ملل متحد یا وب سایتهای متعلق به N.G.O های معتبر یا نهادهای سیاسی یا حقوق بشری شناخته شده بدست آورید.
یکی دیگر از راههایی که میتوان نیت گردانندگان یک وب سایت که در رده وب سایت های معتبر و دلسوز قرار نمی گیرند را ارزیابی کرد این است که آیا آنها به هر دلیل از شما تقاضای پول یا اطلاعات شخصی شما را می کنند یا خیر. اگر چنین است احتمال سوءاستفاده بسیار زیاد است. ( بدیهی است وکلای ثبت شده ( رجیستر شده ) در وب سایت های معتبر نظیر وب سایت های رسمی ادارات مهاجرت کشورهای پناهنده پذیر که در برخی موارد مجاز به درخواست پول قبل از ارائه کمک حقوقی به متقاضیان هستند مستثنی هستند ).
بنابراین در اعتماد به وب سایت های اینترنتی که ادعای حمایت و یاری رسانی به پناهجویان یا پناهندگان را دارند به نوع فعالیتها و پیشینه آنها توجه کنید. همچنین توجه داشته باشید که ثبت نام و ارسال مطلب بعنوان یک کاربر حتی در وب سایت هایی که پدید آورندگان آن نیت خیر دارند نیز به آسانی امکان پذیر است . لذا همواره این احتمال وجود دارد که برخی از کاربران به قصد کلاهبرداری و سوء استفاده به عضویت وب سایت درآمده باشند بنابراین در هیچ حالتی احتیاط را فراموش نکنید.
پیروز باشید و یزدان نگهدار.


samann
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال
پست: 64
تاریخ عضویت: پنج شنبه 8 فروردین 1392, 12:51 pm

Re: هشدار ! مراقب کلاهبرداری سودجویان باشید !

پست خوانده نشده توسط samann » چهار شنبه 14 آذر 1397, 3:48 pm

درود خدمت همه هموطنان


با عنایت به کلاهبرداری های مدرن تر شده نسبت به سالهای قبل آپدیت کردن این تاپیک که شش سال پیش

توسط هموطن عزیز نوشته شده لازم بنظر میرسه.

طی تغییراتی که در ماههای اخیر در روال پناهندگی در ترکیه صورت گرفته

تعدادی از کانالهای تلگرامی به اصطلاح مشاور حقوقی و با نامهای حقوق بشری و یا مشاوره پناهندگی و عناوینی از این قبیل

اقدام به کلاهبرداریهای گسترده میکنند و درحال صید ماهی از آب گل آلود هستند.


با بررسی یکی از کانالهای بسیار فعال در این زمینه که طی هفته چندین ویس تحلیلی ازشرایط پناهندگی در ترکیه و اروپا دراون گذاشته شده


ودر ویسهای کانال بصورت مداوم از پناهجویان میخواد که برای گرفتن مشاوره با اونها تماس بگیرند

بعد از تماس هم در مرحله اول هزار دلار بابت مشاوره درخواست میکنن

و در تعدادی از ویسها به نقل از پناهجویان از خودشون تقدیر و تشکر هم کردن


نتیجه ای که بدست آمد:

1-مدیر کانال یک پناهجوی ردی است که در حال حاضر در ترکیه زندگی میکنه ولی خودش رو یک وکیل مقیم آلمان معرفی میکنه

2-اسمی که مدیر برای خودش تعیین کرده ساختگی است و هیچ عکس و آدرسی از این مجموعه به اصطلاح کار گروه وجود نداره

3-مدام پناهجویان رو از ردی در مصاحبه پلیس ترکیه میترسونن و حتی در یکی از ویسها به دروغ بزرگی متوسل شدن مبنی بر اینکه

پناهجویی که تاریخ پرواز به سمت آمریکا داشته توسط اداره پلیس مصاحبه و براش ترک خاک صادر کردن.

4- در این کانال تعداد اعضا ده هزار نفر نشان داده میشه در حالی که تعداد اعضای واقعی به پانصد نفر هم نمیرسه.

در نظر داشته باشید در دنیای امروز تمام اطلاعات در اینترنت وجود داره و به بسادگی با سرچ ساده قابل دستیابی است

به عقیده من یک پناهجوی واقعی اصلا به وکیل نیاز نداره چون حقایق کاملا مشخصه و تصمیم گیرنده چه اداره مهاجرت کشورها


باشه و چه سازمان ملل در عمل هیچ فرقی نمیکنه چون همه اونها از یک قانون پیروی و بر اساس کنوانسیون ژنو تصمیم گیری میکنند


ولی در هرحال برای استفاده از خدمات مشاوره باید به وکلای دارای مجوز و معتبر مراجعه کرد.

همین شیادین مشاورنما باعث پایین اومدن اعتبار در درخواستهای پناهجویان ایرانی شدند

فرهنگسازی غلطی که از چهل سال استبداد دینی در ایران شکل گرفته باعث شده تعدادی از افراد از غیر انسانی ترین

ابزار برای بدست آوردن پول استفاده کنند و در این راه شرافت و انسانیت زیر پا میگذارن و حتی به پناهجویان هم رحم نمیکنند.
kalesi
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال
پست: 63
تاریخ عضویت: دو شنبه 26 تیر 1396, 10:34 pm

Re: هشدار ! مراقب کلاهبرداری سودجویان باشید !

پست خوانده نشده توسط kalesi » شنبه 8 دی 1397, 2:46 pm

دوستان که در ایران هستید یا در ترکیه یا هر کجایی که به کانالهای تلگرامی دلالهای پناهندگی و مهاجرت دل خوش کردیده اید.لطفا مراقب کلاهبرداری جدید این کانالها باشید .این روزها این کانالها با وعده ویزای شینگن و مولتی 5ساله کانادا دوباره دکانهایی به راه انداختن.با مطالعه در کانال theotherside2 به حقایق بهتر پی ببرید.به کسی که این کانال را برای روشنگری راه انداخته دست مریزاد میگم.


تصویر
Anonyme
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال
پست: 98
تاریخ عضویت: شنبه 24 تیر 1396, 12:42 pm

Re: هشدار ! مراقب کلاهبرداری سودجویان باشید !

پست خوانده نشده توسط Anonyme » شنبه 8 دی 1397, 7:44 pm

سلام دوست گرامی
در دو هفته گذشته دو مورد از این کلاهبرداری رو شخصا شاهد بودم، آقایی که برای ویزای کانادا مبلغ 12,000 دلار پرداخت کرده بودند الان ایشون ترکیه آمدن تا این کلاهبردار رو پیدا کنند و شخص دیگری که مبلغ 10,000 دلار از دست دادند.

برای دریافت ویزای توریستی ، تحصیلی، کاری و ،،، شما نیاز به پرداخت چنین هزینه های هنگفتی نیستید، و به هیچ وجهی به کسی که خودش رو وکیل و یا شهروند کانادا معرفی می‌کند و به شما وعده دادن ویزای کانادا و اروپا رو میدهد اعتماد نکنید.

تمام افرادی که در گروه های تلگرامی با عناوین وکیل و مشاور در حال تبلیغ ویزا هستند خودشون اکثراً پناهنده های هستند که هر هفته مجبور به مراجعه به اداره مهاجرت و امضا کردن دفتر حضور و غیاب هستند و حتی حق خروج از شهرشان رو هم ندارند.

یک پناهنده که از نزدیک میشناسم و در ایران به رامین دلاوری مبلغ بیست میلیون تومان برای چهار ویزای آمریکا داده بودند که اوج ناآگاهی این شخص در مورد کشور آمریکا و‌ روند اخذ ویزا رو نشان میدهد امروز همین شخص ویزای کانادا رو پنج هزار یورو و ویزای انگلیس رو سه هزار یورو می‌فروشند.
آخرین ويرايش توسط 1 on Anonyme, ويرايش شده در 0.
kalesi
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال
پست: 63
تاریخ عضویت: دو شنبه 26 تیر 1396, 10:34 pm

Re: هشدار ! مراقب کلاهبرداری سودجویان باشید !

پست خوانده نشده توسط kalesi » دو شنبه 10 دی 1397, 10:15 am

بله درست میگید برای گرفتن هر نوع ویزایی نیاز به پرداخت مبلغ نیست مگر مدارکی که نیاز به ترجمه دارند .هر شخصی می تواند با مراجعه به وب سایت اداره مهاجرت هر کشوری که میخواد به آن مهاجرت بکند از مدارکی که برای هر نوع ویزایی که میخواد در آن سایت آگاهی پیدا کند و با جمع آوری آن مدارک به سفارت کشور مورد نظرش مراجعه و منتظر جواب باشد.
متاسفانه به دلیل ندانستن زبان انگلیسی بسیاری از هم وطنان متحمل هزینه زیادی میشوند که در واقع نیازی به پرداخت این مقدار هزینه نیست.
mehrave
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال
پست: 147
تاریخ عضویت: پنج شنبه 28 اردیبهشت 1396, 12:00 am

Re: هشدار ! مراقب کلاهبرداری سودجویان باشید !

پست خوانده نشده توسط mehrave » سه شنبه 11 دی 1397, 11:18 am

.
آخرین ويرايش توسط 1 on mehrave, ويرايش شده در 0.
kalesi
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال
پست: 63
تاریخ عضویت: دو شنبه 26 تیر 1396, 10:34 pm

Re: هشدار ! مراقب کلاهبرداری سودجویان باشید !

پست خوانده نشده توسط kalesi » شنبه 22 دی 1397, 7:42 pm

ادمین کانال theotherside 2 من یه سوال داشتم اینجا مطرح میکنم چون از طریق کانال نمیشه باهاتون ارتباط گرفت.آمارهایی که توی کانال میگذارید درست هست.اما یه حرفی رو نوشتید در کانال وقتی که آمار قبولی 2018 پروندهای ایرانی از سوی کانادا رو نوشتید.گفتید که توی این 218 نفر پرونده ای که کانادا گرفته LGBT ها قرار ندارند!
در صورتی که من هر چی میگردم توی سایتهای معتبر یو ان و کانادایی نتونستم این حرفی که شما زدید رو ببینم.اگه میشه منبعتون رو بگید که من بتونم بهش مراجعه کنم.
Anonyme
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال
پست: 98
تاریخ عضویت: شنبه 24 تیر 1396, 12:42 pm

Re: هشدار ! مراقب کلاهبرداری سودجویان باشید !

پست خوانده نشده توسط Anonyme » یک شنبه 23 دی 1397, 12:57 am

kalesi نوشته شده:ادمین کانال theotherside 2 من یه سوال داشتم اینجا مطرح میکنم چون از طریق کانال نمیشه باهاتون ارتباط گرفت.آمارهایی که توی کانال میگذارید درست هست.اما یه حرفی رو نوشتید در کانال وقتی که آمار قبولی 2018 پروندهای ایرانی از سوی کانادا رو نوشتید.گفتید که توی این 218 نفر پرونده ای که کانادا گرفته LGBT ها قرار ندارند!
در صورتی که من هر چی میگردم توی سایتهای معتبر یو ان و کانادایی نتونستم این حرفی که شما زدید رو ببینم.اگه میشه منبعتون رو بگید که من بتونم بهش مراجعه کنم.

سلام دوست گرامی

من ادمین اون کانال نیستم اما جوابتون رو میدم .

منظورشون این بوده که 218 پناهنده ای که کانادا گرفته، از کیس های مختلف بوده و این آمار 218 نفر شامل پناهندگان سیاسی و مذهبی و اجتماعی و دگرباش ها میشه، نه فقط LGBT ها.


اینهم متن گفته کانال روی دیگر.

در سال ٢٠١٨ تا پایان نوامبر کانادا ٢١٨ پناهنده ایرانی ساکن ترکیه از یو ان گرفته تا پرونده هایشان را بررسی کند و همه این پرونده ها متعلق به این گروه نیست.

kalesi
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال
پست: 63
تاریخ عضویت: دو شنبه 26 تیر 1396, 10:34 pm

Re: هشدار ! مراقب کلاهبرداری سودجویان باشید !

پست خوانده نشده توسط kalesi » یک شنبه 23 دی 1397, 11:52 am

اگر معنی حرفشون این باشه پس دیگه سوالی نیست.من اینطور برداشت کردم که در سایتی معتبر آماری مبنی بر اینکه این 218 نفر شامل چه کیسی هایی میشود نوشته شده.
موضوع جدید ارسال پست