نروژ 2013

مطرح کردن مشکلات

مديران انجمن: mani, vahidam, Hamvatan, Emanoel, bipanah_avare

نروژ 2013

پستتوسط max217 » يکشنبه دي ماه 2, 1391 1:46 am

باسلام
دوستانی که کشورشان نروژ اعلام شده لطفا هر اطلاعاتی در این مورد دارند در این پست اعلام کنند
باتشکر

طبق اطلاع بنده مصاحبه ی سفارت نروژ برای فوریه 2013 می باشد
max217
یک بی پناه
یک بی پناه

تاريخ عضويت: جمعه تير ماه 23, 1391 3:15 am
تشکر کرده: 0 دفعه
تشکر شده: 0 دفعه

Re: نروژ 2013

پستتوسط araz777 » دوشنبه دي ماه 4, 1391 2:20 pm

ba salam.are parsalam mahe fevriye mosahebeye hame bod.maram dadan norwej hala bayad waystim bebinim chi mishe.
araz777
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال

تاريخ عضويت: دوشنبه بهمن ماه 30, 1390 12:38 am

پستتوسط aria21 » سه شنبه دي ماه 5, 1391 6:59 pm

دوست عزیز هیئت نروژ هرساله اواخر ماه آوریل به آنکارا خواهند آمد . پارسال و پیارسال هم همین طور بود . بنده خودم از اعزامی های 2011 هستم که الان در نروژ هستم . موفق باشید .
نماد کاربر
aria21
یک بی پناه
یک بی پناه

تاريخ عضويت: پنج شنبه مرداد ماه 21, 1389 9:30 pm
تشکر کرده: 9 بار
تشکر شده: 2 بار

پستتوسط Robert » چهارشنبه دي ماه 5, 1391 12:27 am

آقا یا خانوم aria 21 , من چند تا سوال در مورد نروژ دارم . چون شما قبلا رفتین نروژ ممنون میشم جواب بدین :
مثل اینکه یکی دو هفته قبل چند نفر برای نروژ تعیین کشور شدن. چیزی که من متوجه نمی شم اینه که مگه ظرفیت های کشورای پناهنده پذیر اول هر سال میلادی اعلام نمیشه. چطوریه که بعضی از پناهنده ها رو الان یعنی دسامبر 2012 برای نروز تعیین کشور کرده اند. در حالیکه هنوز وارد سال 2013 نشدیم؟.
سوال دوم اینکه حالا که این افراد برای نروژ تعیین کشور شدن یعنی دیگه ظرفیت نروژ برای امسال تکمیل شده ؟. منظورم اینه که کسی که جزو کسایی که تو دسامبر 2012 برای نروژ معرفی شدن نباشه دیگه یعنی جزو کسایی که امسال برای نروژ معرفی میشن قرار نمی گیره یا یاز هم افراد دیگه ای تا قبل از مصاحبه ای که گفتین آوریل 2013 برگزار میشه جزو این افراد قرار می گیرن و توسط un برای نروژ تعیین کشور میشن؟.
آیا نروژ در هر سال فقط یک سری پناهنده می گیره یا مثل آمریکا و کانادا و استرالیا چند بار مصاحبه و اعزام برگزار میشه ؟
آیا پناهنده ها برای معرفی به نروژ لازمه اونجا فامیل یا اسپانسر داشته باشن ؟
آیا این شایعه که سالهای قبل سفارت نروژ در ترکیه خیلی ها رو بعد از مصاحبه رد کرده درسته ؟ منظورم اینه که میگن نروز خیلی در قبول پناهنده ها سخت گیره.
آیا مساله ای که تو بعضی سفارتخونه های دیگه مثل سفارتخونه استرالیا در ترکیه هست که مثلا" مردای مجرد رو خیلی سخت قبول می کنن در مورد سفارت نروژ هم همینطوریه یا نه ؟
کلا" مصاحبه تو سفارتخوانه نروز آسون و فرمالیته هست ( مثل کانادا ) یا مو رو از ماست میکشن بیرون و باید همه کیس رو با جزییات توضیح داد؟.
آیا درسته که نروژ الان فقط کیسای سیاسی رو می گیره ؟ آیا شما میدونین الویتهای سفارت نروز برای انتخاب پناهنده ها الان کدوم دسته از پناهنده هاس ؟
امکان داره که بدون اینکه به جزییات کیستون اشاره کنین بگین مصاحبه ای که تو سفارت نروژ داشتین چطوری برگزار شد و راجع به چه چیزایی سوال میشه و چقدر طول می کشه ؟
آیا در پایان همون مصاحبه به پناهنده میگن قبول شدی یا رد  یا حداقل عاملی وجود داره که خود پناهنده بتونه متوجه بشه قبول شده یا رد ؟
اگر هم ممکنه کمی راجع به وضعیتتون بعد از رسیدن به نروژ بنویسین و اینکه صادقانه الان اونجا راضی هستین یا نه ( البته نسبت به سایر کشورای پناهنده پذیر نه نسبت به ایران ).
میدونم سوالام زیاد شد ولی تو این سایت کمتر از کشورهایی که کمتر پناهنده میگیرن ( مثل نروژ ) صحبت میشه. اکثرا" در مورد آمریکا یا کانادا یا استرالیا هست.
ممنون میشم به همه سوالات من جواب بدین. هرچی مفصل تر بهتر.
Robert
کاربر فعال
کاربر فعال

تاريخ عضويت: سه شنبه دي ماه 5, 1391 11:56 pm

پستتوسط aria21 » چهارشنبه دي ماه 6, 1391 4:01 am

دوست عزیز هرساله کشور نروژ تعداد 150 نفر  رو از بین ایرانیان انتخاب می کنه . از اوابل ماه 11 تا اوایل ماه 4 از بین ایرانیان تعدادی انتخاب شده و پرونده آنان به هیئت نروژ داده می شه  . پس هنوز 4 ماه فرصت برای دادن پرونده پناهجو به هیئت نروژ باقیست . در اواخر ماه 4 با این تعداد تماس گرفته شده و تاریخ مصاحبه هیئت نروژ که در ساختمان UN برگزار میشه داده خواهد شد . تاریخ مصاحبه نیز از آخرای ماه 4 تا هفته اول ماه 5 خواهد یود .
کشور نروژ هر سال فقط یکبار پناهجو از سازمان UN انتخاب خواهد کرد .
اگه در نروژ فامیل داشته باشی بهتر چون شما را همون شهر فامیلتون خواهند فرستاد . ولی نداشتن فامیل هم هیچ مشکلی ایجاد نخواهد کرد .
دوست عزیز نروژ اکثر پرونده ها را قبول می کنه و تعداد بسیار اندکی شاید در مصاحبه هیئت رد شوند که اون هم بستگی به پناهجو داره که هنگام مصاحبه چه پاسخهایی داده است . نروژ اصلا در قبول پناهجو سختگیر نیست .
بله کشور نروژ آقایان مجرد را به سختی قبول می کنه در حالیکه برای خانمها اینطور نیست .
مصاحبه هیئت نروژ  در ساختمان UN برگزار میشه و بسیار ساده . اول از هر چیز در سالن UN مقداری در مورد نروژ براتون صحبت می کنند و سپس شما را برای 2 مصاحبه صدا می زنند . مصاحبه اول چیزهای عادی سوال می کنند مثل فامیل اگه داشته باشید در نروژ و یا اینکه در نروژ می خواهید چکار کنید و چیزهای معمولی . که البته مهم هم هست چون ارزیابی می کنند که ایا شما می خواهید فرد مفیدی برای جامعه نروژ باشید یا خیر . مصاحبه دوم تماما در مورد کیستان خواهد بود البته خیلی جزئی نه مثل وکیلهای سازمان . اما بهتره که آماده اونجا برید . بعد هم ازتون یه عکس می گیرند و میگند که بعد از 20 روز جوابتان داده خواهد شد که ایا پذیرفته شدید یا نه که یا تلفنی و یا از روی سایت معلوم میشه .
اکثرا کیسهای سیاسی .
هر دو مصاحبه من بیشتر از 1 ساعت نبود . من برادرم 12 سال بود که در نروژ اقامت داشت و یه نامه هم به زبان نروژی از طرف برادرم همرام داشتم که در اون قید شده بود که برادرم می خواد که من به همون شهر ایشون داده بشم و وقتی که ازم سوال کردند آیا من کسی رو اونجا دارم من فقط نامه رو بهشون دادم و اونا هم اونو ضمیمه کردند و گفتند که خیلی در پذیرفتن شما تاثیر داره .
دوست عزیز کشور نروژ در بین سایر کشورها تنها کشوریه که واقعا به پناهنده از هر لحاظ میرسه . تنها مشکل اینجا آب و هواست .
تا زمانیکه شما وارد فرودگاه اسلو خواهید شد اصلا معلوم نیست که کدام شهر خواهید رفت .
به شما خونه داده شده با تمامی امکانات که البته یا مثل بنده بهتون پول نقد می دن برای خرید وسایل منزل و نیز لباس و آذوقه و یا اینکه قبلا تمام وسایل منزل را برایتان فراهم کرده اند تا زمانیکه شما اسکان داده شوید .
بستگی به شهری داره که شما اسکان خواهید یافت شهرهای کوچک به مراتب بهتر رسیدگی می کنند به وضع پناهنده تا شهرهای یزرگ . مثلا در شهرهای کوچک کتابهای درسی نوشت افزار و کارت اتوبوس شهری بطور رایگان در اختیار شما داده می شود در حالیکه در شهرهای بزرگ باید خودتان از پولی که ماهانه به شما میدن تهیه کنید .
اگه دوست داشتید می تونید شماره تلفن ثابت ( منزل ) خود را برام بفرستید تا بیشتر در این باره گفتگو کنیم .

بنده ماه دهم سال 2010 وارد ترکیه شدم و اون موقع پیش مصاحبه 2 هفته بود و مصاحبه اصلی هم 2 ماه تا 4 ماه .
یادمه 3 ماه تا زمان مصاحبه اصلیم مونده بود که بعضی از دوستام پروندشون به کشور نروژ داده شده بود و من در ماه 2 سال 2011 مصاحبه رفتم و خوشبختانه بعد از 1 هفته قبول شدم و حتی کشوریم هم بعد از 10 روز از زمان قبولیم معلوم شد بطوریکه با همون دوستام در تابستان 2011 راهی نروژ شدیم . اینو برای این عرض کردم که هیچ چیز در ترکیه معلوم نیست .
نماد کاربر
aria21
یک بی پناه
یک بی پناه

پستتوسط Robert » چهارشنبه دي ماه 6, 1391 5:12 am

بسیار ممنون از جوابهای کاملی که دادید. ولی برای من باز هم سوالاتی مطرحه.
قبل از هر چیز باید بگم پرونده من به نروز داده نشده. البته پرونده من یکبار به استرالیا داده شد ولی بدون دلیل مشخصی من رو  حتی بدون انجام مصاحبه رد کردن .دلیل دقیق رو هم به من اعلام نکردن. پرس و جو که کردم دیدم با بعضی از پناهجوهای شهرهای دیگه ترکیه هم همینطوری رفتار شده بود و بدون مصاحبه رد شده بودن. اکثرا" هم مردهای مجرد بودن. بعضی هاشون بهایی هایی بودن که حتی تو استرالیا قوم و خویش هم داشتن. فکر کنم بدلیل مجرد بدون و نداشتن فامیل نزدیک تو استرالیا بدون مصاحبه ردم کرده باشن. الان چند ماهه منتظر هستم پروندمو به یک کشور دیگه بدن. فعلا" که خبری نیست. بعضی ها میگن پروندتو به آمریکا یا کانادا نمی دن چون اونجا ها هیچ فامیل یا آشنایی ندارم. میگن ممکنه بدن اروپا. چون تو اروپا فعلا" فقط نروژ و فنلاند میگیرن فکر کردم در مورد این دو کشور اطلاع بدست بیارم بهتره تا اگر پروندم رفت اونجا روز از روز زوزی از نو نباشه. لطفا" به این سوالای من هم جواب بدین :
- شما یک جایی نوشتین اگر فامیل هم تو نروژ نداشته باشی اصلا" مهم نیست و جای دیگه نوشتین که به شما گفتن که نامه برادرتوت ( یعنی فامیل ساکن نروز ) در پذیرش شما خیلی موثره. من بین ایت دو جمله تناسبی نمی بینم. میشه بفرمایین منظورتون چیه ؟
- جایی گفتین که تا زمانی که به فرودگاه اسلو نرسید معلوم نمیشه کدوم شهر باید برید و جایی دیگه نوشتین اگر فامیل تو نروژ داشته باشین میدن شما رو به همون شهر فامیلتون . من متوجه این دو جمله هم نمیشم.
- شما می فرمایین نروز در قبول پناهنده سخت گیر نیست ولی من خودم خیلی ها رو توی ترکیه میشناسم که پروندشون رفت نروژ و بعد مصاحبه رد شدن. این رو چطوری توجیه می کنین ؟ شاید مصاحبه شما خیلی کوتاه و راحت بوده چون کیستون خیلی قوی بوده و هیچ ابهامی نداشته. بقیه ایرانی هایی که همراه شما بودن هم عقیده داشتن مصاحبه راحت بوده ؟
- من یک کاری انجام دادم که بعضی ها میگن کار اشتباهی بوده. و اون هم این بوده که مدارک پزشکی که نشون میده بیماری قلبی دارم به un دادم. البته من " نامنظمی ضربان قلب " دارم که خیلی حاد نیست ولی نباید فعالیت شدید داشته باشم.
بنظر شما من کار اشتباهی کردم که این مساله رو به un گفتم ؟ ممکنه منو به همین دلیل دیرتر تعیین کشور کنن یا اگر مثلا" پروندم رو بدن نروژ مقامای نروژی به همین دلیل منو قبول نکنن ؟ اینجا ادم گاهی نمی دونه که باید راست بگه یا نه.
- یک مساله ای که فکر منو خیلی مشغول کرده اینه که شاید مقامات استرالیایی با خوندن پرونده من در اون تناقض یا اشکال مهمی دیدن که من ازش بیخبرم. ممکنه اونها ( استرالیا ) به نروز اطلاع بدن که منو به چه دلیلی قبول نکردن و نروز هم به همون دلیل منو قبول نکنه.؟ آیا نروز اصلا" میتونه بفهمه که پرونده من قبلا" به استرالیا داده شده واگه جواب مثبته میتونه بفهمه که استرالیا منو به چه دلیل رد کرده ؟
- حقوقی که الان دارن به شما میدن در مقابل چه کاریه ؟ در مقابلش مجبورید پنج روز در هفته برید کلاسهای آموزشی زبان و ... مثل چیزی که تو فنلانده یا این کلاسها اختیاریه ؟
از پیشنهاد شما برای تماس تلفنی هم خیلی ممنونم. اگر منو به نروز بدن حتما" استقبال می کنم. ولی فعلا" همین جا مزاحم شما میشم.

خیلی هم ممنون که بعد از رفتن به کشور سوم هنوز به هموطنانتون اطلاع رسانی می کنین. بعضی ها خیلی در سایت فعالند ولی به محض اینکه پرواز میگیرن دیگه رابطشون رو با این سایت تمام میکنن و در مورد مسایل اون طرف که ممکنه دونستنشون بدرد دیگران بخوره اطلاع رسانی نمی کنن.
Robert
کاربر فعال
کاربر فعال

پستتوسط Robert » چهارشنبه دي ماه 6, 1391 7:45 am

ببخشید بعد از اینکه سوالای جدید رو با مطلب قبلی فرستادم باز هم چند تا سوال به ذهنم رسید لطفا" علاوه بر سوالای قبلی به اینها هم جواب بدین :
- شما در مطلبتون نوشته بودین نروژ تنها کشوریه که به پناهنده ها خبلی میرسه. من عین این مطلب رو از یک نفر دیگه منتها در مورد فنلاند شنیدم. آیا اطلاعاتی دارین که این دو کشور رو از این نظر خیلی خلاصه مقایسه کنین که آیا بهم نزدیکن یا فاصله زیادی دارن ( منظورم از نظر میزان امکاناتی هستش که به پناهنده ها میدن ) ؟
- داشتن مدرک لیسانس جامعه شناسی و تسلط نسبی بزبان انگلیسی برای یک پناهنده که برای جایگزینی به نروژ معرفی میشه اصلا" امتیازی برای  قبول کردنش بحساب می آد ؟
- اگر بک پناهنده دارای مدرک لیسانس جامعه شناسی از دانشگاههای دولتی ایران باشه و بعد از ورود به نروژ بخواد ادامه تحصبل بده آیا مدرک دانشگاهیش رو از ایران در نروژ برسمیت میشناسن ؟
- آیا پناهنده ای که میخواد در نروز به تحصیلات دانشگاهیش ادامه بده بشرط اینکه زبان انگلیسیش خوب باشه می تونه بلافاصله وارد یک دانشگاه تو نروز بشه ؟ اگر اینطوره دانشگاه انگلیسی زبان هم اونجا هست واگر هست رایگانه یا شهریه ای ؟
- آیا مردم عادی نروز به زبان انگلیسی می تونن صحبت کنن یا مثل مردم ترکیه هستن که از اینکه زبانی بجز زبان ترکی بلد نیستن بخودشون افتخار هم میکنن ؟! یعنی پناهنده ای که اصلا" زبانهای بوکمال و نینورسک رو بلد نیست وقتی وارد نروز میشه میتونه با مردم عادی با زبان انگلیسی ارتباط برقرار کنه ؟
- شما گفتی مشکل نروژ مساله آب و هواست. این مشکل چقدر حاده ؟ حتی شهرای جنوبی نروز هم خیلی سردن ؟ میشه بپرسم خود شما شمال نروز هستی یا مرکزش یا جنوبش ؟ هر کجا که ساکن هستی میزان سردی هوا چطوره ؟ در حد نزدیک به غیر قابل تحمل ؟
-درسته که میگن تو کشورهای اسکاندیناوی ( مثل نروز ) شش ماه از سال شبه ششماه از سال هم روز ؟ اگر اینطوره همه مناطقش اینطوره ؟
-میزان کمک هزینه دولتی که به شما داده میشه هر ماه چقدره ؟ تا چند وقت ادامه داره ؟ حقیقت داره که اگر کسی در نروژ بره دانشگاه تا وقتی تحصیل می کنه این حقوق دولتی براش قطع نمیشه ؟
- شنیدم با اینکه نروژ حقوق خوبی به پناهنده ها میده ولی چون کشور خیلی گرونیه (نسبت به بقیه کشورهای اروپایی و حتی سوئد ) با حقوقی که دولت نروز میده فقط میشه در سطح بخور و نمیز زندگی کرد. درسته ؟
-شایعه ای است که مردم نروز مثل یخ سرد هستن. صحت داره ؟ رفتارها در جامعه با شما چطوره ؟ با شما وارد صحبت و معاشرت میشن یا سرد و رسمی برخورد می کنن ؟ گسترش نژاد پرستی در اونجا چقدره ؟ کم یا زیاد ؟
- این شایعه راسته که در نروژ در هر سال به شهروندای نروژی یک یا دو ماه مرخصی میدن تا با پولی که به اونها بعنوان حق محرومیت از آفتاب داده میشه به کشورهای آفتابی سفر کنند ؟
- حضور خارجی ها در نروژ چقدر گستردس ؟ کم یا زیاد ؟ یکی به من گفت در اسلو از هر چهار نفر یک نفر سیاه پوسته انگار آمدی وسط آفریقا . این درسته ؟
- بازار کار اونجا چطوره آیا پناهنده ها اونجا میتونن زود برن سر کار ؟ یکی به من گفت در نروز حتی اگر بخوای پلکان یک آپارتمان رو هم بشوری باید اول بری آموزش ببینی و مدرکش رو داشته باشی.
لطف می کنین اگر هم به این سوالا هم سوالای مطلب قبلی با هم جواب بدین. من مخصوصا" این سوالا رو تو تالار عمومی مطرح کردم تا همه اونایی که میخوان در این مورد اطلاع داشته باشن هم جوابای شما را بخونن و لازم نباشه جداگانه سوال تکراری بپرسن.
شادباشین.

-

-
Robert
کاربر فعال
کاربر فعال

پستتوسط araz777 » چهارشنبه دي ماه 6, 1391 11:36 pm

dostan shenidam be ye tedad az panahjoha ke hamin mah tayin keshware norwej shode bodan UN zang zade wa gofte parwandaton bargasht khord az norwej.aya hamchin chizi hast?
araz777
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال

تاريخ عضويت: دوشنبه بهمن ماه 30, 1390 12:38 am

پستتوسط faza » جمعه دي ماه 8, 1391 9:14 am

روبرت عزیز، لطفا پرسش‌هات رو شماره گذاری کن تا شاید من یا دوستان دیگه بتونن بهت راحت تر جواب بدن، مثلا ۱  ۲  .....
برای مشاهده تصاویر ابتدا باید عضو شوید
عضويت  / ورود
نماد کاربر
faza
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال

تاريخ عضويت: پنج شنبه آذر ماه 25, 1389 10:30 pm
تشکر کرده: 1 دفعه

پستتوسط Robert » جمعه دي ماه 8, 1391 10:21 am

جناب فضا   با سلام
من نمیدونم چطوری میتونم سوالهایی که قبلا فرستادم رو شماره گذاری کنم
بنابراین مهمترین سوالهای خودم رو دوباره تایپ می کنم

1. من مردی مجرد هستم که هیچ آشنایی ( اسپانسر ) در نروژ یا فنلاند ندارم آیا ممکنه پرونده پناهندگی من در چنین شرایطی به یکی از دو کشوری که گفتم داده بشه ؟
2. من ضمن مصاحبه کشوری به مسوولین un مدارک پزشکی ارائه دادم که نشون میده بیماری قلبی دارم. البته بیماری من خیلی حاد نیست و نیاز به جراحی و ... نیست ولی نامنظمی ضربان قلب دارم و نباید کار سنگین انجام بدم. آیا این کار اشتباه بوده ؟ ممکنه که به همین دلیل نروز یا فنلاند یا کشورهای پناهنده پذیر دیگه حاضر به قبول پرونده من نشن ؟
3. پرونده پناهندگی من قبلا توسط کشور استرالیا رد شده. مدت خیلی زیادیه که منتظر تعیین مجدد کشور هستم. البته من در تمام مصاحبه ها حقیقت رو بیان کردم ولی حتما مقامات استرالیایی مساله یا تناقضی در پرونده من پیدا کردن که من از اون بیخبرم. آیا اگر پرونده من به نروز یا فنلاند داده بشه مقامات این دو کشور میدونن که پرونده من قبلا به استرالیا داده شده بود و رد شده بوده ؟ آیا دلیل ردی من را هم میدونند ؟ ممکنه در این مورد از من سوال بشه ؟
4. میدونم که در کشور نروژ دانشگاهها رایگان و در کشور فنلاند اخیرا شهریه ای شده. آخرین سوال من اینه که آیا در صورت عزیمت به فنلاند یا نروز دانشگاههای اونجا مدرک تحصیلی صادر شده از دانشگاههای ایران رو برای ادامه تحصیل قبول دارن ؟ مدرک لیسانس جامعه شناسی از دانشگاههای دولتی ایران.
5. با توجه به اینکه زبانهای فنلاندی و نروژی خیلی سخت هستن آیا در این کشورها دانشگاههای انگلیسی زبان هم وجود داره ؟ منظورم دانشگاههای خصوصی که شهریه اونها سر به فلک می زنه نیست. دانشگاههای دولتیه.
6. اگر فرض کنیم که چنین دانشگاههایی وجود داشته باشه و یک پناهنده ورودی به یکی از این دو کشور هم زبان انگلیسیش خوب باشه چطور میتونه بلافاصله بعد از ورود به این کشورها وارد دانشگاه بشه و ادامه تحصیل بده در حالیکه شنیدم در فنلاند تا سه سال اول ورود و در نروز تا دو سال اول وررود باید در کلاسهای آموزشی زبان و کامپیوتر و آشنایی با آداب و قوانین بطوز اجباری و پنج روز در هفته حضور داشت ؟

این سوالهای اساسی من هست.لطفا به هر کدوم که اطلاعاتی در موردش دارید جواب بدید.
با تشکر فراوان.
Robert
کاربر فعال
کاربر فعال

پستتوسط faza » جمعه دي ماه 8, 1391 10:46 am

1. بله، امکان داره.
۲.نمیدونم.
۳.نمیدونم.
۴.دانشگاه‌های فنلاند به هیچ عنوان پولی‌ نشده بلکه تعداد کمی‌ از دانشگاه‌ها پولی‌ شده که اون هم برای متقاضیان خارجی‌ پولی‌ شده، ولی‌ ما که جزو شهروندان فنلاندی محسوب میشیم تا پایان مدرک دکترا هزینه‌ها به عهده دولت هستش، از این بابت خیالتون جمع باشه.
۵. از مقطع لیسانس تا پایان دورهٔ دکترا دانشگاه هم به زبان فنلاندی و نروژی وهم انگلیسی‌ وجود داره، البته لازم به ذکر هستش که بیشتر رشته‌ها در مقاطع فوق لیسانس و دکترا به زمان انگلیسی‌ ارایه میشه.
۶. خیر شما میتونید به دانشگاه برید و زبان فنلاندی و نروژی رو خودتون به طور شخصی از اینترنت آموزش ببینید، مهم این هستش که باید در آزمون زبان فنلاندی یا نروژی در پایان ۲ یا ۳ سال طرح وفق یابی‌ موفق بشین، هیچ کس شما رو در فنلاند یا نروژ از رفتن به دانشگاه منع نمیکنه.در ضمن رفتن به دانشگاه خودش شغل محسوب میشه و دولت به شما حقوق پرداخت خواهد کرد.       در خدمتم.
عضويت  / ورود
نماد کاربر
faza
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال

پستتوسط Robert » جمعه دي ماه 8, 1391 11:38 am

جناب فضا  خیلی سپاسگزارم بابت پاسخهای شما
از همیاری شما حسن استفاده می کنم و چند تا سوال دیگه هم مطرح می کنم

1. آیا در مورد اعتبار مدرک لیسانس صادر شده توسط دانشگاههای دولتی ایران برای ادامه تحصیل در فنلاند هم اطلاعات دارید که آیا مثلا لیسانس صادره از ایران برای ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانس در دانشگاههای فنلاند معتبره یا خیر ؟
2. شما پاسخ این سوال من رو قبلا دادین ولی میخوام کاملا مطمئن بشم. شرکت در کلاسهای سه ساله طرح وفق یابی در فنلاند یا دوساله در نروژ برای پناهندگان تازه وارد اجباری نیست ؟ چون من شنیده بودم فقط در صورت شرکت پناهندگان در این کلاسها به اونها حقوق پرداخت میشه ( بجز پناهندگانی که سالخورده و مستثنا هستن ).
3. میدونید که هر کدوم از کشورهای فنلاند و نروز دو زبان رسمی دارند ( در فنلاند فنلاندی و سوئدی و در نروژ بوکمال و نینورسک ) آیا اون آزمونی که به اون اشاره داشتید در پایان سه یا دو سال انجام میشه برای هر دو زبان انجام میشه و یا فراگیری یکی از دو زبان رسمی رایج در این کشورها کافیه ؟ اگر پناهنده ای بعد از مدتی که گفتید نتیجه قبولی در ازمون زبان کسب نکنه و مردود بشه چه اتفاقی براش می افته ؟ آیا ادامه اقامتش در اون کشورها با مشکل مواجه میشه ؟
4. آیا شهری در فنلاند که پناهنده جایگزین بعد از ورود به فنلاند یا نروژ در اونجا جایگزین میشه رو خود پناهنده میتونه انتخاب کنه ( حتی اگر اسپانسر نداشته باشه ) یا انتخاب اون در انحصار دولت اونجاست ؟ و آیا این شهر قبل از سفر به فنلاند یا نروژ برای پناهنده مشخص میشه ؟
5. یکی از پناهندگان سابق که به گفته خودشون سال قبل به نروژ رفته ( aria21 ) در یکی از نوشته هایی که جدیدا ارسال کرده عنوان کرده که نروز تنها کشور پناهنده پذیره که به پناهنده ها خیلی خوب رسیدگی میکنه. با توجه به اطلاعاتی که شما دارید میشه مقایسه ای کلی بین امکاناتی که به پناهنده ها در نروز و فنلاند داده میشه داشته باشید . آیا گفته ایشون درسته که این امکانات در نروز خیلی بیشتر از کشورهای دیگه مثل فنلاند هستش ؟
6. این سوال شاید خیلی مرتبط با مسایل پناهندگی نباشه ولی اگر ممکنه به این هم جواب بدید . من شنیدم در فنلاند و نروز شش ماه از سال شبه و شش ماه هم روز. این حقیقت داره ؟ اگر اینطور باشه فکر نمی کنید در چنین شرایطی ما ایرانیها که برای بیشترمون آب و هوا مساله با اهمیته اونجا دچار افسردگی شدید بشیم ؟
7. سوال دیگه من اینه که اگر پناهنده ای در فنلاند جایگزین بشه آیا اطلاع دارید که به اعضای خانواده اون برای دیدار با اون راحت ویزای ورود به فنلاند رو میدن یا سخت گیری خیلی زیاده ؟
8. آیا شما میدونید که فنلاند که شروع به قبول پرونده های پناهندگی کرده تا چه زمانی به این کار ادامه میده ؟ من هنوز جزو پناهنده های تعیین کشور شده برای فنلاند یا نروژ نیستم. میخوام بدونم حدودا تا چه تاریخی می تونم امیدوار باشم که شاید پرونده پناهندگبم به یکی از این دو کشور داده بشه.
8. آخرین سوال من هم با توجه به مصاحبه شما توسط مقامات فنلاندیه. ممکنه کلیات مراحل مصاحبه ای که برای شما انجام شد رو بدون ذکر جزییات بفرمایید و اینکه آیا این مصاحبه خیلی دقیق و سخت گیرانه است یا آسون و فورمالیته است و اینکه بعد از گذشت چه مدت از زمان مصاحبه با مقامات فنلاندی به شما قبولی داده شد ؟

از صبر و حوصله شما واقعا سپاسگزار هستم. ضمنا لطیفه ای که در مورد دیدار یک نگهبان و پادشاه در یکی از نوشته هاتون نوشته بودید خیلی جالب بود.
Robert
کاربر فعال
کاربر فعال

پستتوسط faza » جمعه دي ماه 8, 1391 12:33 pm

روبرت عزیز براتون پیام خصوصی ارسال کردم و جوابتون رو دادم.
عضويت  / ورود
نماد کاربر
faza
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال

پستتوسط Robert » جمعه دي ماه 8, 1391 3:28 pm

جناب فضا
من پاسخ های کامل شما رو ازطریق دریافت پیام خصوصی خوندم.فقط می تونم برای شما آرزوی سلامت و شادمانی داشته باشم.امیدوارم همیشه برای همیاری و همفکری با دیگران فعال باشید.
با تشکر فراوان.
Robert
کاربر فعال
کاربر فعال

پستتوسط aria21 » شنبه دي ماه 9, 1391 6:02 am

دوست عزیز
پاسخهای بنده به شما .
1. بله . ربطی به اسپانسر نداره .
2. خیر . دوستی داشتم همراه من به نروژ اومد درحالیکه پرونده پزشکی تنگی نفس داشت .
3. نمی دونم .
4. بله تمام مدارک دانشگاهی ایران در نروژ قابل قبول و به اصطلاح نروژی گوشنت هستند . شما بمحض ورود مدارکتون رو تحویل می دید برای ترجمه و گوشنت و خودشون ترجمه می کنند .
5. بستگی به رشته انتخابی شما در دانشگاه داره . ولی حتما باید زبان نروژی رو کامل بلد باشید .
6. دوست عزیز شما پس از ورود به نروژ باید 2 سال در کلاسهای اینترودوکشن پروگرام شرکت کنید .اگر در این کلاسها شرکت نکنید پول ماهیانه بهتون نمی دن یعنی بابت هر ساعت غیبت 85 کرون ازتون کم میشه و نیز اقامت نروزی هم بعدا بهتون نمی دن . این کلاسها شامل آموزش زبان نروزی و نیز کلاسهای جامعه شناسی و ورزش و ... هستند .
شما هر مدرک دانشگاهی که داشته باشید باید زبان نروزی یاد گرفته و امتحانات نوشک پرووه 3 و 4 رو برای ادامه تحصیل در دانشگاه پاس کنید .
اگر شخصی دارای مدرک دیپلم باشد باید 3 سال زیان نروزی یادگرفته و بعد 2 سال دوره دبیرستان را گزرانده و سپس وارد دانشگاه شود . دانشگاه رایگان بوده ولی خرید کتاب بعهده خودتان می باشد . برای حل مشکل مالی در طول دانشگاه شما می توانید از صندوق وام یا همان لونه کاسه که می گن مقداری که معین شده وام بگیرید و بعد از پایان تحصیلات و استخدام در ادارات و یا هر شغلی که پیدا می کنید  حالا شاید یه شغل معمولی باید وام را پس بدید البته مقدار زیادی از انرا می بخشند و شما کامل پرداخت نحواهید کرد . این مقدار وام تنها برای گذران زندگی بسیار معمولی بوده ولی شما می تونید همزمان کار هم پیدا کنید اگر زبان خوب بلد باشید می تونید در رستورانها و یا فروشگاهها کار پیدا کنید مثل سایر دانشجوهای نروژی که همزمان هم کار می کنند و درس هم می خونند .
اگر هم مثلا یک یا دو سال دانشگاه رفته باشید نیازی به 2 سال دوره دبیرستان نداشته و بعد از یادگیری زیان نروزی وارد دانشگاه می شید .
اکر هم مدارک لیسانس یا بالاتر داشته باشید بعد از یادگیری زیان نروزی وارد دانشگاه می شید .
رمز موفقبت در دانشگاه فقط یادگیری زبان نروزی به صورت عالی می باشد نه فقط تکیه به زیان انگلیسی . بسیاری از رشته ها شامل کتابهای نروژی و انگلیسیه و برای همین باید نروژی رو بسیار عالی بلد باشید .
شما اگه نروژیتون خوب نباشه خودتون دچار مشکل میشید چون استاد درس رو به نروژی تدریس کرده و زحمت درک کردنش میافته گردن شما . پس باز هم میگم رمز موفقبت در دانشگاه فقط یادگیری زبان نروزی به صورت عالی می باشد .
من این مطالب رو از خودم نمی گم و در کلاسها به ما گفته شده .
کشور نروژ از لحاظ درآمد بسیار بالاست ولی همچنان هزینه بالا . یک فرد معمولی که تاره وارد نروژ شده و فقط از بابت شرکت در کلاسهای اینترودوکشن پروگرام پول دریافت می کنه ماهی 26 درصد مالیات پرداخت می کنه و بالاترین نرخ مالیات 46 درصد که شامل دکترها راننده تاکسی معلمین و ... میشود . برای یک نفر مجرد گذران زندگی بدون کار پاره وقت در طول هفته کمی سخته .
شما ماهی 11 هزار کرون دریافت می کنید تا زمانیکه شاغل می شید این پول رو دریافت می کنید . اگه رفتی دانشگاه این پول قطع می شه و باید وام بگیرید . کزایه خونه از 6000 کمتر پیدا نمی شه ولی مقداری از این کرایه رو تقریبا نصف انرا دولت تا زمانیکه شاغل شوید بهتون کمک می کنه .
هزینه برق بالاست یعنی ماهی 1000 تا 1300 کرون . بعضی خانه ها کرایه شامل برق هم میشه .
هزینه استفاده از TV ماهی 200 کرون .
تلفن ثابت و اینترنت ماهی 700 کرون .
یک پاکت سیگار 95 کرون .
هزینه پوشاک نیز بالاست البته برای کسانیکه در اوایل ورود شغلی ندارند .
شما تابستون نزدیک 2 ماه تعطیل هستید و حقوقتون رو هم دریافت می کنید . اگه اینجا در مورد پول برای محرومیت از آفتاب حرفی بزنید خیلی بهتون می خندند . این شایعات چیه آخه .
مردم نروژ خیلی پرحرف هستند برای ایجاد رابطه و صحبت کردن فقط کافیه در مورد اب و هوا صحبت کنید فوری سر صحبت باز می شه . از این نترسید که زبان بلد نیستید بهتون می خندند اتفاقا خیلی تحویل می گیرند .
اسلو مملو از سیاه پوست هاست اکثرا سومالیایی .
برای پیدا کردن کار باید نروژی بلد باشی و همچنین مدرک کار داشته باشی و نیز گذراندن دوره یادگیری زبان و داشتن مدرک آن .
شش ماه شب و شش ماه روز در شمال نروژ و از شهر BØDO به بعد شروع می شه نه در جنوب . در این مناطق خورشید در طول روز بسیار پایین بوده و تنها 2 ساعت نور کم رنگی دارد و باقی ساعات تاریک و بلعکس در تابستان اصلا خورشید غروب نمی کنه . آب و هوا در کل در نروژ متغیره و گاها در اسلو برفی و سرد در حالیکه شمال معتدل تر . ولی ناحیه مرکزی نروژ یعنی وسط از جنوب تا شمال چون کوهستانیه بسیار سرد و برفی و یخبندان .
تمام مردم نروژ انگلیسی بلدند . یک توصیه اگه انگیسی بلدید اصلا ازش استفاده نکنید چون تمبل بار میایید و زیان نروژی رو دیر یاد می گیرید .
امیدوارم مطالبم مفید واقع شده باشه . موفق باشید .
نماد کاربر
aria21
یک بی پناه
یک بی پناه

بعدي

بازگشت به مشکلات پناهجویان

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 4 مهمان