اطلاعات اوليه براي پناهجويان

مدیران انجمن: vahidam, mani, Hamvatan, Emanoel, bipanah_avare, vahidam, mani, Hamvatan, Emanoel, bipanah_avare

قفل شده
admin
مدیراصلی سایت
مدیراصلی سایت
پست: 161
تاریخ عضویت: شنبه فوریه 23, 2008 11:30 pm
تماس:

اطلاعات اوليه براي پناهجويان

پست خوانده نشده توسط admin » چهار شنبه آپریل 02, 2008 7:00 pm

[CENTER]اين پست اطلاعاتی در مورد اصول پناهندگی در ترکیه
مراحل حقوقی و خدمات اجتماعی به شما می دهد[/CENTER]


پس از تصویب کنوانسیون 1951 ترکیه محدودیت جغرافیایی را انتخاب نموده است.این حق برای اجرای امور پناهندگی به کشورهای مورد قرارداده شده بود.بنابراین فقط اتباع بیگانه ای که از کشورهای اروپایی به ترکیه آمده و تقاضای پناهندگی نمایند می توانند مطابق کنوانسیون 1951 به عنوان پناهنده شناخته شده اقامت دایم در ترکیه داشته باشند.
اتباع بیگانه ای که از کشورهای غیر اروپایی به ترکیه آمده اند تحت حمایت بین المللی قرار گرفته به عنوان پناهجو دارای اقامت موقت در ترکیه میباشند.
افرادی که به عنوان پناهجو از طرف دولت ترکیه شناخته شده اند و تحت حمایت میباشند وبر اساس قانون کمساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد به عنوان پناهنده شناخته شده اند
از طرف این سازمان در کشور دیگر اسکان داده می شوند.
در ابتدا شما باید به مقامات ترکیه مراجعه کنید.شما فقط با مراجعه به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل نمی توانید مراحل پناهندگی در ترکیه را طی نمایید.بنابراین شما باید پس از مراجعه به مقامات ترکیه به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد مراجعه کنید.

[CENTER]مطابق کنوانسیون 1951 ژنف پناهنده کسی است که :[/CENTER]

- خارج از وطن خود باشد
- ترس موجه از مورد ظلم واقع شدن به دلیل نژاد- دین- ملیت- عقاید سیاسی ویا عضویت در یک گروه خاص اجتماعی داشته باشد
- در کشور خود نتواند مورد حمایت واقع گرددویا به دلیل این ترس مایل به دریافت چنین حمایتی
نباشد.
در صورت اقدام برای پناهندگی در ترکیه پرونده شما بر اساس تعریف پناهندگی مطابق کنوانسیون 1951 مورد بررسی واقع خواهد شد.

[CENTER]مقاماتی که برای پناهندگی می توانید به آنها مراجعه نمایید[/CENTER]

برای شروع مراحل پناهندگی-
اگر به صورت قانونی وارد ترکیه شده اید باید به اداره امنیت شهر بخش اتباع بیگانه در استانداریه شهری که حضور دارید مراجعه نمایید.
اگر به صورت غیر قانونی وارد ترکیه شده اید باید به اداره امنیت شهر بخش اتباع بیگانه در استانداریه شهری که حضور دارید مراجعه نمایید.
باید در اسرع وقت تقاضا ی خود را انجام دهید.اسرع وقت به این معنی است که در اولین وقت ممکن بعد از ورود به ترکیه درخواست خود را انجام دهید .لطفا به خاطر داشته باشید که در صورت اقدام در اسرع وقت تقاضای پناهندگی شما مستندتر تلقی خواهد شد.

[CENTER]موضوعات مهمی که بعد از تقاضا باید بدانید[/CENTER]

مقامات دولتی –
- تقاضا نامه شما را گرفته وبرای پر کردن فرم تقاضای پناهندگی با شما پیش مصاحبه انجام خواهند داد.
- از شما درخواست می شود که دلیل ترک کشورتان را با خط خود بنویسید.
- عکس و اثر انگشت شما را خواهند گرفت.در صورت داشتن مدرک دال بر مشکلتان می توانید در وقت مصاحبه یا بعد از آن ارايه دهید.
- در پیش مصاحبه اطلاعات اولیه مربوط به شخص شما ودلیل ترک کشورتان را خواهند گرفت وفرم پیش مصاحبه وتقاضای پناهندگی شما را پر خواهند کرد.
- بعد از اتمام پیش مصاحبه تاریخ مصاحبه به شما داده خواهد شد.در صورت غیبت غیر موجه در روز مصاحبه امکان دارد در مورد تقاضای پناهندگی شما با در نظر گرفتن فرم پیش مصاحبه ومدارک ارایه داده شده تصمیم گیری شود.به همین دلیل پیش مصاحبه ومصاحبه به شما این فرصت را می دهد که دلایل خود را برای تقاضای پناهندگی توضیح دهید.
بدین دلیل ارایه تمامی اطلاعات ومدارک مربوطه به مقامات به نفع شما می باشد.
اگر مصاحبه کننده مرد هست و شما زن هستید ویا برعکس شما می توانید در خواست مصاحبه کننده مرد یا زن بکنید.
اگر قادر به فهمیدن مترجم نیستید لطفا به مصاحبه کننده اطلاع دهید.
به جا آوردن موارد فوق نقش اساسی در بر رسی تقاضای پناهندگی شما خواهد داشت.

[CENTER]صدور کارت شناسایی واجازه اقامت[/CENTER]

مقامات دولتی در مدت 15روز برای شما کارت شناسایی صادر خواهند کرد.بعد از آن به شما اجازه اقامت داده خواهد شد.
پرونده شما از طرف استانداری ویا وزارت کشور مورد بررسی قرار خواهد گرفت.نتیجه آن به صورت کتبی به شما ابلاغ خواهد شد. اگر به عنوان پناهنده شناخته شوید اجازه اقامت شما تمدید خواهد شد.امکان دارد شما را به شهر دیگری غیر از شهری که در آن تقاضای پناهندگی کرده اید انتقال دهند.در صورت داشتن فامیل یا آشنای پناهجو و یا پناهنده در ترکیه این مسیله را در طول مصاحبه به اطلاع برسانید. امکان دارد شما را به شهری که آنها در آنجا اقامت دارند بفرستند.
اگر از کشور غیر اروپایی هستید وزارت کشور تقاضای شما را برای ثبت نام به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد انتقال خواهد داد.کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد مراحل کاری انتخاب کشور سوم را برای کسانی که به عنوان پناهنده شناخته شده اند انجام خواهد داد.
در صورتی که نتیجه پرونده شما منفی باشد شما میتوانید به رای صادره اعتراض کرده و مدارک دیگری را که برای اعتراض شما مفید باشد ارائه دهید.
در صورتی که نتیجه پرونده شما منفی باشد به شما اطلاع داده خواهد شد که ظرف چه مدتی اعتراض خود را ارائه دهید.
در صورت رد نهایی تقاضای شما پرونده شما در چهارچوب قوانین عمومی اتباع بیگانه ارزیابی خواهد شد.در صورتی که مشخص شود که بازگشت شما به کشورتان خطری در پی دارد به شما اجازه اقامت تحت عنوان حمایت فرعی (کمکی)داده خواهد شد.
به علاوه در صورتی که تقاضای اقامت بشر دوستانه نمائید تقاضای شما مورد ارزیابی قرار خواهد گرفت.در صورتی که تمام راه حلهای قانونی با نتیجه منفی به پایان برسد اشخاص رد شده میبایست ظرف 15 روز کشور ترکیه را ترک کنند.در صورتی که خودتان ویزا بگیرید امکان دارد اجازه خروج از کشور ترکیه به شما داده شود.
در صورت رد نهایی تقاضای پناهندگی مطابق با قانون اساسی جمهوری ترکیه شما میتوانید به دادگاه اداری مراجعه کنید.در طول این مدت به شما اجازه اقامت در ترکیه داده میشود.

[CENTER]حقوقی که در طول مدت اقامت در ترکیه می توانید از آنان بهره مند شوید[/CENTER]

1- برای درمان پزشکی به بخش اتبا بیگانه مراجعه کنید تا شما رابه سازمان مربوطه ارجاع نمایند مصارف پزشکی شما را دولت ترکیه می پردازد.


2- شما می توانید تقاضای کمک برای مواد غذایی- سوخت – پول نقد ولباس از مراکزی مانند شهرداری هلال احمر ترکیه بنیاد امداد وهمبستگی وهمچنین سازمانهای خصوصی شهری که در آن اقامت دارید بنمایید.آدرس این مراکز را می توانید از شعبه اتباع بیگانه دریافت نمایید

3- طبق ماده 222 قانون آموزش تحصیل برای کودکان در سطح ابتدایی اجبازی می باشد بنابر این شما باید فرزندان بین سنین 6 تا 14 را در مدارس ثبت نام تمایید.در صورت تمایل می توانید از تحصیل در دوره متوسطه و بالاتر بهره مند شوید.

4- طبق قانون اجازه کار برای اتباع بیگانه (قانون شماره 4817)اتباع بیگانه که دارای 6 ماه اقامت هستند می توانند برای دریافت اجازه کار به وزارت کار مراجعه کنند.شما در صورتی می توانید در ترکیه کار کنید که وزارت کار به شما اجازه کار بدهد .

5- در صورت پذیرفته شدن به عنوان پناهنده وپس از انجام مصاحبه مالی با مأمور کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد شما می توانید از کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در خواست کمک اجتماعی کنید.

6- در صورت مواجه شدن با هر مشکلی و یا داشتن احتیاج به اطلاعات بیشتر در مورد موارد فوق می توانید از مأمورین بخش اتباع بیگانه در خواست کمک کنید

[CENTER]شما موظف هستید در طول اقامت خود در ترکیه از قوانین ذیل پیروی کنید[/CENTER]

1- شما موظف هستید در طول اقامت خود در ترکیه از قوانین کشور پیروی کنید. عملکردهای خلاف قوانین کشوری امکان دارد در موقع بررسی در خواست شما مورد توجه قرار گیرد.

2- شما موظف هستید وظیفه امضاء خود را در روزهای تعیین شده در شهر محل اقامت خود به جای بیاورید.

3- درصورتی که آدرس خود را در شهر محل اقامت خود تغییر دهید باید سریعا مأمورین مربوطه را مطلع سازید.

4- در صورتی که شهر خود را بدون اجازه ترک کنید ویا وظیفه امضاء خود را به جای نیاورید این امر امکان دارد در بر رسی در خواست شما تا ثیر داشته باشد.
---------------
sajoo
قفل شده