اطلاعات جهت پناهندگی در ترکیه2

مدیران انجمن: vahidam, mani, Hamvatan, Emanoel, bipanah_avare, vahidam, mani, Hamvatan, Emanoel, bipanah_avare

admin
مدیراصلی سایت
مدیراصلی سایت
پست: 162
تاریخ عضویت: شنبه 4 اسفند 1386, 11:30 pm
تماس:

اطلاعات جهت پناهندگی در ترکیه2

پست خوانده نشده توسط admin » جمعه 6 دی 1387, 1:48 pm

اطلاعات جهت افرادی که در کشور ترکیه تقاضای پناهندگی می‌کنند

(آوریل 2007)

منبع : مجمع سازمان هلسینکی


اگر با دعوی( درخواست پناهندگی) من پذیرفته نشود چه کاری باید انجام دهم؟

اگر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل درخواست شما را نپذیرد، باید به شما نامه‌ای با اشاره به دلیلی که پرونده شما را مردود نموده است فرستاده شود، در آن نامه همچنین نیز توضیح داده می‌شود که شما این حق را دارید که درخواست استیناف نمایئد، شما 30 روز از لحظه‌ای که مردود شدن شما را به شما اطلاع می‌دهند فرصت دارید که در‌‌‌‌‌خواست استیناف بدهید. اگر می‌خواهید در مورد نحوه آماده سازی استیناف به شما کمک شود به‌محض اطلاع از مردود شدن درخواستتان سازمان hca را مورد اطلاع قرار دهید. یکی از مشاورین سازمان hca از کمیساریای عالی سازمان پناهندگان درخواست جزئیات بیشتر در مورد مردودی پرونده شما می‌نماید که بوسیله آن به شما کمک می‌شود تا بیانیه استیناف را آماده کنید. استیناف باید در فرم اصلی درخواست استیناف که بوسیله کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل به شما فرستاده شده است پرشده و ارسال شود. اگر مدرکی در مورد دعوی شما پس از تاریخ مصاحبه به شما داده شده است و شما آن را به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل تحویل نداده‌اید می‌توانید با تهیه کپی از نسخه اصلی آن را بهمراه برگه استینافتان به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل ارائه نمائید.

معمولاً برگه استیناف بطور کلی نباید بیش از یک صفحه باشد ، ولی اگر هم بیشتر باشد بازهم مورد بررسی قرار می‌گیرد، برگه استیناف باید شامل موارد زیر باشد:

Ø مقدمه ، به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، به اداره شعبه آنکارا، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل با درخواست پناهندگی من موافقت ننموده‌اند و این نامه اعتراض به تصمیم گرفته شده می‌باشد .

Ø مشخصات شخصی ، نام و نام خانوادگی بطور کامل و شماره پرونده خود (در کمیساریای عالی سازمان پناهندگان) را نیز یادداشت نمائید.

Ø جزئیات در مورد درخواست پناهندگیتان ، توضیح دهید که چرا کشور خود را ترک نمودید و به چه علت قادر به بازگشت به کشورتان نمی‌باشید، اگر در این خصوص مطالبی داشتید که به هنگام مصاحبه‌تان اعلام نمودید، مجدداً‌ بطور خلاصه در 4 الی 5 سطر بازگو نمائید، اگر نتوانستید همه اطلاعاتی را که می‌خواستید در روز مصاحبه بازگو نمائید، در این خصوص توضیحاتی را ارائه نمائید و همچنین اعلام نمائید به چه دلیلی نتوانستید این اطلاعات را به هنگام مصاحبه بازگو نمائید.

Ø شرایط مصاحبه ، ممکن است که شما تمام چیزهائی که می‌خواستیدگفته باشید، ولی هنوز احساس ناآرامی داشتید، در اینصورت توضیح دهید چرا.؟

Ø اطلاعات جدید، اگر متوجه هرگونه اطلاعات جدیدی پس از مصاحبه شدید، در برگه استیناف خود بازگو نمایئد و توضیح دهید که این اطلاعات چگونه به شما رسیده است وچطور از دعوی شما به نفع شما حمایت می‌کند، این اطلاعات ممکن است از طریقی افرادی که در کشور شما هستند و شما می‌شناسید، ممکن است از طریق افرادی که شما در کشور ترکیه با ایشان آشنا شده‌اید، همچنین ممکن است از طریق تلویزیون ، رادیو ، روزنامه و یا اینترنت به شما رسیده باشد.

Ø پیشرفت (مشکل شما) در ترکیه، از زمان مصاحبه شما با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل، امکان دارد شما فعالیتی انجام داده باشید و یا اتفاقی برای شما در ترکیه افتاده باشد که این ترس را در شما بوجود آورد که نتوانید به کشورتان بازگردید، اگر این چنین می‌باشد آن را در برگه استیناف خود قید کنید و توضیح دهید که چطور موجب ترس شما می‌شود .همچنین اگر شما مشکل حفاظت در ترکیه را دارید از قبیل : مشکلات حاد سلامتی و یا نگرانی امنیتی ، آن را نیز در 2 یا 3 جمله توضیح دهید.

Ø نتیجه ، نام و نام خانوادگی ، امضاء و تاریخ را قید نمائید، اضافه نمائید به این دلیل این نامه اعتراض را ارائه داده‌اید که گمان می‌بریدکمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل مشکل شما را مجدداً‌ مورد توجه قرار می‌دهد و همچنین از کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل درخواست می‌کنید در خصوص استیناف شما از شما حمایت کند و به شما مصاحبه مجدد بدهد.

از درخواست استیناف خود نسخه کپی شده آماده کنید و برگه اصلی را به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل بفرستید، پس از اینکه نامه استیناف را ارسال کردید ممکن است به شما مصاحبه استیناف داده شود، ممکن است پس از ارسال نامه استیناف چندین ماه تا مصاحبه شما طول بکشد.

مصاحبه استیناف شبیه به مصاحبه اول شما بوسیله کمساریای عالی پناهندگان سازمان ملل انجام می‌شود، اما شخص مصاحبه کننده سوالاتی در مورد استیناف شما از شما خواهد پرسید، به همین دلیل ممکن است مصاحبه شما کوتاهتر از مصاحبه اول شما باشد، شما این حق را دارید که بطور قانونی در مصاحبه استینافی خود حضور داشته باشید. جهت اطلاع از تصمیم گرفته شده از سوی کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در خصوص مصاحبه استینافی شما ممکن است چندین ماه و حتی یکسال طول بکشد. اگر با استیناف شما موافقت شود و مشکل شما پذیرفته شود شما به کشور دیگر منتقل خواهید شد ، اگر استیناف شما مردود شود، پرونده شما در کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل بسته خواهدشد.

چه کاری می‌توانم انجام دهم اگر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل پرونده مرا ببندد؟

اگر پرونده شما بسته شود، تنها در شرایط زیر امکان بازشدن مجدد را دارد:

Ø اگر شما اطلاعات جدید و قابل اطمینانی داشته باشید که نشان دهد تغییراتی شخصی در مورد شما و یا تغییری در شرایط کشور شما بوجود آمده باشد.

Ø اگر مدرک و یادلیل جدید و خاص داشته باشید که نشان دهد بطور مناسب تصمیم اتخاذ نشده باشد و یا

Ø کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل دلیلی مهم داشته باشد که در خصوص مشکل (پرونده ) شما بطور مناسب تصمیم گیری نشده و یا باور داشته باشد که پرونده شما بطور کامل بررسی نشده باشد.

درخواست بازشدن مجدد پرونده شما باید بصورت نوشته باشد. ممکن است شما را جهت مصاحبه بازشدن مجدد پرونده شما مطلع سازند. شما حق قانونی دارید که به هنگام مصاحبه‌تان حضور داشته باشید. ممکن است چندین ماه تا تصمیم صادر شده در خصوص درخواست شما مبنی بر بازشدن پرونده‌تان طول بکشد.

روال کاری پلیس


چرا احتیاج به ثبت نام در پلیس دارم ؟

اگر شما پناهجوی غیر اروپائی هستید، حتماً باید در پلیس ثبت نام بعمل آورید، اگرچه بصورت قانونی و یا غیرقانونی به ترکیه وارد شده باشید. پس از ثبت نام ، پلیس شما را برای دریافت اقامت موقت به هنگامی که کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در مورد ادعای پناهندگی شما تصمیم گیری می‌کند، ارزیابی خواهد کرد تا شما بطور قانونی در ترکیه بمانید. اگر در پلیس ثبت نام ننمائید، شما می‌توانید بازداشت و یا دستگیر شده که در اینصورت کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل با شما مصاحبه نخواهد کرد. وقتی ثبت نام بعمل آوردید، از شما درخواست می‌شود تا در شهری مشخص شده زندگی کنید، وقتی به آنجا منتقل شدید، مستحق دریافت سرویسهای اجتماعی معین و محدود خواهید شد.

چطور می‌توانم در پلیس ثبت نام نمایم ؟

اگر بطور قانونی با ( مدارک قانونی معتبر مسافرتی ) به ترکیه رسیدید، باید در پلیس شهری که در حال حاضر در آن ساکن هستید ثبت نام نمائید. اگر بطور غیر قانونی (بدون مدارک مسافرتی) به ترکیه رسیدید، شما باید در نزدیکترین شهر به محل ورودتان به ترکیه ثبت نام نمائید. هیچ زمان محدود و دقیقی برای ثبت نام وجود ندارد، شما بهرحال باید بدون تاخیر این کار را انجام دهید. اگر قبل از مراجعه به پلیس با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل ثبت نام نمائید، شما را به یک شهر مشخص برای ثبت نام می‌فرستدند. اگر قبل از ثبت نام در کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل با پلیس ترکیه ثبت نام نمائید، این امکان وجود دارد که پلیس شما را به شهر مقرر شده دیگری ارجاع نماید. شما این حق را دارید که به هنگام ثبت نام مترجم داشته باشید.

درطول ثبت نام ، پلیس اطلاعات مقدماتی در مورد شما و خانواده‌تان از شما می‌خواهد، نحوه مسافرتتان به ترکیه ، دلیل ترک کشورتان و اینکه به چه دلیل می‌ترسید به کشورتان بازگردید. اگر شما بطور غیرقانونی به ترکیه وارد شده‌اید، از شما این سوال می‌شود که چه کسی به شما کمک کرد تا به ترکیه مسافرت کنید. اگر آشنایان نزدیک دارید که در شهرهای دیگر ترکیه ساکن هستند، اطمینان حاصل نمائید که این مورد را به هنگام ثبت نام به پلیس اطلاع دهید، در اینصورت این امکان وجود دارد که به شما اجازه داده شود تا به اتفاق آنها با هم زندگی کنید. اگر توانایی خواندن و نوشتن دارید همچنین پلیس از شما میخواهد که دلیل خروج از کشورتان و اینکه چرا می‌ترسید به کشورتان بازگردید را بطور خلاصه توضیح داده و بنویسید. عکس و اثر انگشت از شما و اعضای خانواده شما گرفته خواهد شد.

چطور می‌توانم کارت شناسایی پناهجویی ( Asylum seeker ID ) و اجازه اقامت ترکیه را اخذ نمایم؟

وقتی درخواست خود را به عنوان پناهجوی موقت می‌دهید، دو مدرک خواهید گرفت، یکی کارت شناسائی پناهجویی ودیگری اجازه اقامت . کارت شناسائی پناهجوئی خود را بموقع و سریعاً‌ باید دریافت نمائید، اما برای گرفتن اجازه اقامتتان چند ماه طول خواهد کشید. باید به هنگام مواردی از قبیل مراقبتهای پزشکی ، تحصیل ، گرفتن کمکهای اجتماعی وکار( اشتغال) مدارکتان یعنی کارت شناسائی و اجازه اقامت را ارائه دهید ( از شما مطالبه خواهد شد).

کارت شناسائی پناهجوئی، دارای عکس و اطلاعات مقدماتی شما می‌باشد، به این شرح که به علت درخواست پناهندگی شما در ترکیه هستیدکه برای تمامی اعضای خانواده‌تان صادر خواهد شد . این کارت منقضی نخواهد شد و رایگان می‌باشد.

اجازه اقامت ، که به شما اجازه می‌دهد بطور قانونی در ترکیه اقامت داشته باشید ، برای تمام اعضای خانواده شما صادر خواهد شد. اگر بصورت قانونی به ترکیه وارد شدید، اجازه اقامت شما پس از انقضای ویزای شما دارای 6 ماه اعتبار خواهد شد، اگر بصورت غیر قانونی به ترکیه وارد شدید، اجازه اقامت شما دارای اعتبار 6 ماهه از زمانی که شما به ترکیه وارد شدید می‌باشد. اجازه اقامت شما بطور اتوماتیک پس از 6 ماه تمدید می‌شود مگر اینکه پلیس و یا وزارت کشور به دلیلی از تمدید آن امتناع نماید. اگر پس از یکسال هنوز درخواست پناهندگی شما در کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل و یا نزد پلیس باشد، اجازه اقامت شما، ممکن است تمدید شود.

برای دریافت اجازه اقامت باید هزینه مدارک و مالیات اقامتی را بپردازید، هزینه مدارک خفیف می‌باشد، مالیات اقامتی که هر ساله بوسیله وزارت دارائی مشخص می‌شود می‌تواند سنگین باشد و باید بوسیله تمامی اعضای خانواده پرداخت شود. اگر توانائی پرداخت مالیات اقامتی را ندارید، شما حق قانونی دارید که از پرداخت آن معاف شوید. برای دریافت آگاهی جهت معاف شدن از پرداخت مالیات اقامتی با سازمان hca تماس حاصل نمائید. درصورتی که با تاخیر در پلیس ثبت نام کرده باشید از شما جریمه خواهند گرفت که بسیار گران هم می‌تواند باشد، بستگی به این دارد که چه مدتی برای ثبت نام تاخیر کرده باشید.

چه کاری می‌توانم انجام دهم اگردرخواست پناهگاه موقت من رد شود؟

پس از ثبت نام شما در پلیس به شما وقتی داده می‌شود برای دریافت اطلاعات بیشتر به جهت اینکه آیا با درخواست پناهگاه موقت شما موافقت می‌شود یا نه. پلیس درخواست شما را براساس دلیل ترک شما از کشورتان ، چطور به ترکیه رسیدید و چرا از بازگشت به کشورتان می‌ترسید ارزیابی می‌کند، از شما خواسته خواهد شد تا برای اطلاع از نتیجه درخواستتان مراجعه کنید.

اگر درخواست شما رد شود، پلیس حتماً باید به شما اطلاع کتبی بدهد ( اولین ردی در پلیس) . مدت 15 روز فرصت دارید تا نسبت به ردی درخواست خود اعتراض (استیناف خواستن) نمائید. اگر در طی زمان مذکور اعتراض ننمائید، از شما خواسته خواهد شد که ترکیه را ترک نمایئد. در اعتراض خود اطمینان حاصل نمائید که دلیل ترس از بازگشت به کشورتان را بطور واضح درج نموده‌اید ، مدارکی نیز که استیناف شما را حمایت می‌کنند (پوشش می‌دهد) حتماً ارائه نمائید.

اگر درخواست اعتراض یا استیناف شما رد شود، پلیس باید تصمیم مکتوب خود را به این شرح که شما 15 روز فرصت دارید ترکیه را ترک نمائید صادر نماید ( دومین ردی در پلیس). شما می‌توانید بوسیله موکلین تُرک تبار در خصوص ردی درخواستتان در دادگاه اجرایی ترکیه ادعای حق نمائید، اما باید در طی 15 روز از تصمیم اتخاذ شده این کار را انجام دهید. دادگاه نیز امکان دارد موافق و یا مخالف تصمیم پلیس باشد. از شما درخواست خواهد شد که حق وکیل و اشغال کردن دادگاه را پرداخت نمائید. سازمان هلسینکی hca نمی‌تواند درخصوص پرونده شما در دادگاه اجرایی کمک قانونی بدهد، اما می‌تواند شما را به وکیلی با تخصص در این موضوع ارجاع دهد. حتی اگر دادگاه، رد شدن در پناهگاه موقت را تحت شرایط استثنائی تائید نماید، وزارت کشور ترکیه ممکن است به شما اجازه ماندن در ترکیه را بدهد.

چه شهری برای من بعنوان زندگی کردن مشخص خواهد شد؟ آیا شهر مقرر شده را می‌توانم ترک یا تغییر دهم؟

بعد از اینکه ثبت نام را انجام دادید یکی از شهرهای زیر بعنوان زندگی کردن در ترکیه برای شما مشخص خواهد شد، آفیون ، آغری ، آکسارای ، آماسیا، بیلجیک ، بوردور، چانکری ، چروم، اسکی‌شهیر، حاکاری ، هاتای، اسپارتا ، ازمیر ، کارامان ، کاستامونو، کایسری ، کیریک کاله ، کیرشهیر، کنیا ، کوتاهایا ، نوشهیر ، نیده ، سیلوپی ، سیواس ، توکات ، وان و یوزگات. زمانی که در شهر مقرر شده هستید، پلیس از شما درخواست می‌کند که بطور منظم در دفتر مخصوص پلیس امضاء نمائید، تعداد امضاء در روزهای هفته در هر شهر متفاوت می‌باشد، پلیس یکی از مدارک شناسایی یا مسافرتی شما را ( در صورت داشتن، پاسپورت) نگه خواهد داشت. از تمامی مدارک داده شده به پلیس برای خودتان کپی تهیه کنید.

شما می‌توانید درخواست کتبی جهت تغییر شهر مشخص شده بجهت زندگی به پلیس ارائه دهید، تنها دلیلی که باعث می‌شود پلیس به شما اجازه دهد تا شهرتان را تغییر دهید این می‌باشد که شما در شهری دیگر آشنائی داشته باشید یا بیماری حادی داشته باشید که با مدرک ارائه شده نشان دهد که فقط در شهر دیگری قابل درمان می‌باشد، از آوردن مدارک مربوط به اقوام و آشنایان و یا مدارک پزشکی مربوط به هنگام ارائه دادن درخواستتان در مورد تغییر شهر مقرر شده اطمینان حاصل نمائید.

شما حتی امکان دارد از پلیس درخواست اجازه ترک شهرتان برای مدت کوتاهی نمائید، که ممکن است به دلیل پزشکی ، رفتن به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل و یا گرفتن کمک قانونی به جهت دعوی پناهندگی‌تان باشد. اگر پلیس با تقاضایتان موافقت کند، برای شما اجازه‌نامه ترک موقت صادر خواهد کرد. امکان دارد به شما با توجه به شرایط متفاوت اجازه ترک شهرتان تا مدت 15 روز داده شود. شما حتی امکان تجدید اجازه خروجتان را با رفتن به پلیس شهر مربوطه دارید که ممکن است به مدت 15 روز دیگر تجدید شود. اگر شهر مقرر شده جهت زندگی‌تان را بدون اجازه ترک کنید، شما را به عنوان فراری محسوب می‌‌کنند. اگر به شهرتان بازگردید و یا دستگیر شوید ، پلیس از شما درخواست می‌کند که دلیلی قانع کننده برای بدون اجازه ترک کردن شهرتان ارائه دهید. اگر پلیس با دلیل شما قانع و یا خشنود نشود ممکن است که تنبیه شوید و یا حتی به زندان انداخته شوید.

چه نوع کمکهای در شهر مقرر شده برای زندگی می‌توانم بگیرم؟

کمکهایی از قبیل مسکن، خوراک ، مراقبتهای پزشکی، شغل ، تحصیل و کمکهای مجاز که در شهرهای متفاوت ، متغیر می‌باشد و به ندرت تغییر می‌کند. در تعداد کمی از شهرها موسسات خیریه به تعداد محدودی از پناهجویان و پناهندگان کمکهایی از قبیل مسکن و خوراک را انجام می‌دهند. اکثریت شهرها در موارد فوق به هیچ‌وجه هیچ کمکی انجام نمی‌دهند. در خصوص مراقبتهای پزشکی، از شما درخواست می‌‌شود تمامی هزینه را بوسیله خودتان پرداخت نمائید. اگر بتوانید به پلیس مدرکی ارائه نمائید که قادر به پرداخت هزینه‌ها نمی‌باشید، شما را به بیمارستان دولتی منتقل می‌نمایند که تمامی هزینه‌های پزشکی مجانی می‌باشد. پیدا کردن شغل در شهرهای کوچک معمولاً خیلی سخت می‌باشد. وقتی که به شما اجازه اقامت داده شد می‌توانید درخواست اجازه کار نمائید. اما شما فقط در شرایطی می‌توانید اجازه کار بگیرید که صاحب کاری بطور قانونی بخواهد شما را استخدام نماید.

در ترکیه از فرزندان بین 6 الی 14 سال درخواست می‌شود که تحصیلات مقدماتی را انجام دهند. شما می‌توانید فرزندان خود را بعد از ثبت نام در پلیس ،در مدرسه شهر مقرر شده ثبت نام نمائید. اگر فرزند شما بیشتر از 14 سال دارد و شما می‌خواهید او را به دبیرستان و یا مراتب آموزشی بالاتر بفرستید باید با پلیس شهرتان مشورت نمائید.

شما می‌توانید جهت دریافت کمکهای قانونی به هیئت وکلا در شهرتان مراجعه نمائید ( بجز کمک قانونی در خصوص درخواست پناهجویی) اگر بتوانید تثبیت نمائید که از نظر اقتصادی مشکل دارید، هیئت وکلا به شما خدمات رایگان خواهد داد. برای کمک قانونی به جهت تقاضایتان با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل و یا درخواست پناهجویتان با پلیس می‌توانید با سازمان hca تماس حاصل نمائید.

برای هرگونه کمک دیگری می‌توانید به همبستگی اجتماعی و بنیاد همکاری شهرتان مراجعه نمائید. ممکن است سازمانها و یا موسسات خیریه دیگری برای کمک وجود داشته باشد. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با پلیس یا والی شهرتان تماس حاصل نمائید.آدرسهای مهم و ضروری

Helsinki Citizens’ Assembly – Turkey

Refugee Advocacy and Support Program

Şehbender Sokak No: 18/2 Beyoğlu – Istanbul

Tel: (0212) 292 48 30 Fax: (0212) 292 48 33

refugeeaid@hyd.org.tr

Hours: Mondays & Thursdays 10:00-15:00 and other

times by appointment only.UNHCR – Ankara

Sancak Mh. 12. Cadde, 212 Sokak No: 3 Ankara

Tel: (0312) 441 1696 or 409 70 00

Fax: (0312) 441 21 73

http://www.unhcr.org.tr

UNHCR – Van

İstasyon Mh., Hayırlar Caddesi, Terminal 1. Sokak, No. 40/2 Van

Tel: (0432) 223 13 00 or 223 53 06

Fax: (0432) 223 32 44

http://www.unhcr.org.tr

Helsinki Yurttaşlar Derneği

Şehbender Sokak No: 18/5 Beyoğlu – Istanbul

Tel: (0212) 292 68 42 Fax: (0212) 292 68 44

Email: info@hyd.org.tr http://www.hyd.org.tr

مترجم:دانیال.ک
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.


دست هایی که کمک می کنند مقدس تر از لبانی هستند که دعا می کنند ...

برای تبدیل فینگلیش به فارسی به لینک زیر مراجعه کنید
http://www.google.com/transliterate/Persian
قفل شده قفل شده