اطلاعات جهت پناهندگی در ترکیه1

مدیران انجمن: vahidam, mani, Hamvatan, Emanoel, bipanah_avare, vahidam, mani, Hamvatan, Emanoel, bipanah_avare

ارسال پست
admin
مدیراصلی سایت
مدیراصلی سایت
پست: 161
تاریخ عضویت: شنبه فوریه 23, 2008 11:30 pm
تماس:

اطلاعات جهت پناهندگی در ترکیه1

پست خوانده نشده توسط admin » جمعه دسامبر 26, 2008 1:46 pm

اطلاعات جهت افرادی که در کشور ترکیه تقاضای پناهندگی می‌کنند

(آوریل 2007)

منبع : مجمع سازمان هلسینکی


ـ آیا من یک پناهنده می‌باشم؟

به جهت پناهنده بودن افراد باید مشمول شرایط زیر باشند :

Ø باید خارج از کشور مبدأ ( یعنی کشوری که درآن اقامت دارید) باشید.

Ø باید دارای مدرکی موجه و مستند مبنی بر آزار و اذیت باشید

Ø به دلایلی از قبیل قومیت (نژاد) ، مذهب ، ملیت ، عقیده سیاسی و عضویت در گروه خاص اجتماعی

Ø و بخاطر ترس ، شما ناتوان و یا بی میل به جهت داشتن امنیت در کشور خودتان هستید

این تعریفی است که بر اساس‌ قانون بین‌المللی کنگره(کنوانسیون) سال 1951 و توافق‌نامه سال 1967 مربوط به وضعیت پناهندگان شده است.

برای درک این موضوع که آیا این تعریف شامل حال شما می شود یا نه لازم است که موارد زیر را بدانید:

ترس موجه و مستندی که در بالا ذکرشده است براساس تهدید به آزار و اذیت در آینده بوده و نه فقط آزار و اذیتی که در گذشته انجام شده است.

آزار و اذیت ممکن است شامل یک تهدید برای زندگی و یا آزادی شما و یا حتی شامل تبعیض شدید باشد، آزار و اذیت نه فقط بوسیله دولت و حکومت ، بلکه بوسیله گروهی اجتماعی که دولت قادر به کنترل و یا مایل به کنترلشان نباشد نیز می‌تواند انجام شود.

قومیت شامل نژاد، قوم ، تبار ، طایفه و خاندان شما باشد.

مذهب به عنوان پایه و اساس آزار و اذیت می تواند به این معنی باشد که شما اجازه عضویت در گروه مذهبی خاص ، پرستش و عبادت بصورت عمومی و شخصی و یا گذراندن تعلیمات مذهبی را نداشته باشید. همچنین ممکن است به عنوان اقلیت مذهبی مورد آزار و اذیت قرار گیرید به این دلیل که شما از دیدگاه اکثریت مذهبی بحرانی و خطرناک شمرده شدید.

ملیت مربوط به تبعیت شما و حتی ممکن است نژاد و یا زبان قومی شما باشد.

عقیده سیاسی به عنوان دلیلی برای آزار و اذیت ممکن است به این معنی باشد که شما دارای عقیده ای هستید که دولت آن را ضد حکومت تشخیص داده است، عقیده سیاسی شما باید شناخته و یا به تدریج شناخته شود تا حکومت شما بطور معتبر و قانونی آنرا محکوم نماید، همچنین دولت ممکن است بطور اشتباه شما را بدلیل داشتن عقیده سیاسی خصمانه متهم نماید که در اصطلاح اتهام سیاسی ناروا نامیده می‌شود.

عضویت در گروه خاص اجتماعی به این معنی است که شما متعلق به گروهی از مردم می‌باشید که همگی آنها در ویژگیهایی از قبیل شغل ، عضویت در اتحادیه کار ، خانواده ، جهت یابی جنسی و غیره سهیم می‌باشند.

ـ چه کسی پناهنده نیست ؟

اگر به دلایل زیر کشورتان را ترک کنید شما پناهنده نیستید :

Ø فقط بدلایل اقتصادی

Ø بدلایل حوادث طبیعی از قبیل سیل ، خشکسای و یا زلزله

Ø نرفتن به زندان بخاطر محکومیت طبق قانون جزای عمومی در محاکمه عادلانه

Ø بخاطر شرکت در نزاع جنایی و یا فعالیتهای تروریستی با میل و رضایت خود

من تازه به ترکیه رسیده‌ام و فکر می‌کنم پناهنده هستم ، چه کاری باید انجام دهم ؟

اگر غیر اروپایی هستید و گمان می‌کنید که پناهنده هستید ، باید از کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR ) درخواست پناهندگی بعنوان پناهنده و از دولت ترکیه درخواست داشتن پناهگاه موقت نمائید.

برای شروع شدن مراحل در کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل باید ثبت نام بعمل آورید، بعد از ثبت نام با شما در کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل مصاحبه بعمل می‌آید و بعد از آن شمارا در جریان تصمیمی که در مورد درخواست شما گرفته شده قرار می‌دهند. اگر شما به عنوان پناهنده در کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل شناخته شوید ( یعنی با درخواست شما موافقت شود ) به شما اقامت در کشور دیگر داده خواهد شد.

به منظور اقامت در ترکیه به صورت قانونی و دسترسی داشتن به کمکهای اجتماعی زمانی که منتظر تصمیم‌ کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل می‌باشید شما همچنین باید در اداره پلیس ترکیه نیز ثبت نام بعمل‌آورید، در غیر اینصورت ممکن است شما دستگر و بازداشت شوید. بعلاوه کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل نیز از شما و خانواده شما مصاحبه بعمل نمی‌آورد و در مورد مشکل شما تصمیم گیری نمی‌نماید مگر اینکه در ابتدا در شهر مشخص شده ثبت نام نموده باشید. شما باید در طی مدتی که کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل و دولت ترکیه در مورد ادعای شما بعنوان پناهنده تصمیم گیری می‌کند در شهر مورد نظر ساکن شوید.

ازکجا می‌توانم کمک به جهت ادعای پناهندگی بگیریم؟ ( مشورت و آگاهی)

شما می‌توانید در خصوص دعوی پناهندگی از سازمان جماعت هلسینکی ، دستور و برنامه حمایت و و‌‌کالت بجهت پناهندگان ترکیه ( HCA ) مشورت بگیرید. کارکنان سازمان جماعت هلسینکی به شما در مورد کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل و نحوه کار پلیس ترکیه اطلاعات و همچنین در خصوص درخواست پناهندگی شما در زمان ممکن مشاوره خواهد داد. شما می‌توانید به دفتر ما در روزهای دوشنبه و پنچشنبه ساعت 10 صبح الی 15 بعدازظهر جهت گشایش پرونده و مشخص کردن ملاقات برای گرفتن مشاوره از وکلای قانونی مراجعه نمائید.

روش کاری کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل

چطور می‌توانم در کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل ثبت نام کنم؟

به محض ورود به کشور ترکیه شما باید درکمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در آنکارا ثبت نام کنید، فارس زبانها برای ثبت نام می توانند روزهای سه‌شنبه ساعت 8:30 الی 11:00 مراجعه نمایند، همچنین می‌توانید بجهت گرفتن وقت ملاقات بجهت ثبت نام، از قبل با شماره تلفن 03124097000 تماس حاصل کنید، سپس داخلی شماره 3 را شماره گیری کرده بجهت تعیین وضعیت و محافظت و درخواست کارمند قانونی که بتواند به شما وقت ملاقات بجهت ثبت نام بدهد. در آینده نزدیک حتی شما این امکان را خواهید داشت که در شهر استانبول ثبت نام بعمل آورید ، برای اطلاعات بیشر می‌توانید با سازمان هلسیکی تماس حاصل نمائید.

در طول ثبت نام از شما درخواست می‌شود که ( RSD ) یعنی فرم درخواست که تعیین وضعیت پناهندگی می‌باشد با راهنمایی کارمندان کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل پر شود ، در فرم درخواست اطلاعاتی در مورد شما، خانواده شما ، درخصوص تحصیلات شما ، سابقه کاری ، اسناد شناسایی ، سابقه درخواست پناهندگی، نوع و مسیر مسافرت به ترکیه و دلایلی که مربوط به ترک کشورتان و همچنین ترس از بازگشت به کشورتان می‌شود ، توجه نمائید تمامی اطلاعاتی که در فرم درخواست شما ثبت می‌شود بوسیله شخصی که با شما مصاحبه انجام خواهد داد مرور می‌شود. همچنین کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل موظف به فراهم نمودن شخصی است به عنوان مترجم که بتواند به زبان شما صحبت کند.

فرم ثبت نام به شما این مزیت را می‌دهد که زبان در روز مصاحبه را انتخاب کنید ، حتی می‌توانید جنسیت شخصی که با شما مصاحبه انجام می‌دهد و یا حتی شخصی که به عنوان مترجم انجام وظیفه می‌کند را مشخص نمائید. همه اعضای خانواده حتی فرزندانتان را به هنگام ثبت نام با خود همراه داشته باشید. اعضاء بالاتر از 18 سال خانواده بطور جداگانه باید فرم درخواست را پر نمایند. کارکنان کمیساریای پناهندگان عالی سازمان ملل از شما و اعضاء خانواده شما به منظور شناسائی عکس می‌گیرند. فراموش نکنید که به هنگام روز ثبت نام هر مدرکی به عنوان شناسایی شما و هر سند و یا مدرکی که متضمن ادعای پناهندگی شما باشدرا به همراه داشته باشید.

برای شما در روزی که ثبت نام بعمل می‌آورید باید گواهی تقاضای پناهندگی صادر شود. حتی اگر تعداد پرونده‌های ثبت نامی حجیم باشد، از شما درخواست می‌شود که برای گرفتن گواهی تقاضای پناهندگی در تاریخی دیگر مراجعه نماید. گواهی تقاضای پناهندگی، وضعیت درخواست پناهندگی شما را بوسیله کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل (UNHCR ) و ثبت نام در اسرع وقت در پلیس شهری که برای اقامت شما مشخص شده است را شرح می‌دهد. شما و تمامی اعضای خانواده شما در هر زمان باید کپی از گواهی تقاضای پناهندگی را به همراه داشته باشد.

همچنین به شما برگه کاغذی دیگری که در آن تاریخ ملاقات شما با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل مشخص شده است نیز داده می‌شود.

تاریخ مصاحبه شما ممکن است چند ماه پس از ثبت نام شما باشد ، اگر نیازبه حمایت سریع دارید بخاطرمواردی از قبیل تهدید به اخراج شدن سریع از کشور، احتیاج داشتن به کمک پزشکی فوری ، اگرزنی هستید که در خطر است ، سالخورده و یا ناتوان بودن بدون حمایت و مواردی از این نوع می‌توانید درخواست مصاحبه زودتر و سریعتر را نمائید.

چه اتفاقی در مصاحبه من ( UNHCR ) خواهد افتاد ؟

پس از ثبت نام در کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل و پلیس شهر مشخص شده ، مصاحبه شما بوسیله کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در طی مدت زمانی انجام می‌شود، هدف از مصاحبه مشخص نمودن این موضوع می‌باشد که آیا شما طبق قانون بین‌المللی پناهنده هستید یا نه ، مامور قانونی که با شما مصاحبه انجام می‌دهد موضوعات گفته شده بوسیله شما را با اطلاعات موجود از کشور شما مقایسه می‌کند.

شما باید در روزی که برای مصاحبه مشخص شده است به هنگام صبح در کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل حضور بهم رسانید، همسر و همچنین ممکن است فرزندان نوجوان شما پس از شما مصاحبه شوند، ممکن است چند ساعت تا لحظه مصاحبه شما طول بکشد بنابراین فراموش نکنید که به همراه خود خوراکی داشته باشید . بطور معمول در یک روز مصاحبه شما انجام می‌شود ولی بعضی اوقات برای گرفتن اطلاعات بیشتر امکان دارد مصاحبه شما به دفعات دوم و سوم هم بیانجامد.

شما حق داشتن نماینده قانونی به هنگام برگزاری مصاحبه با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل را دارید، اگر شما دارای شاهدی در تایید ادعای خود هستید حتماً آن را به اطلاع شخصی که با شما مصاحبه انجام می‌دهد برسانید. از آوردن کلیه مدارک اصل به هنگام مصاحبه خود اطمینان حاصل نمائید، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل هزینه رفت و آمد شما را به آنکارا پرداخت خواهد نمود ( در صورتی که خودشان شما را به آنکارا دعوت کرده باشند)

تصمیمی که بوسیله کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در مورد وضعیت پناهندگی شما اتخاذ می‌شود در اصل بر اساس مصاحبه شما می‌باشد، بنابراین :

Ø حقیقت را بگوئید . برای پذیرفته شدن ادعای شما در خصوص پناهندگی ، گفته‌های شما باید قابل قبول باشد.

Ø از درک تمام سوال‌ها اطمینان حاصل نمائید. درصورت احتیاج درخواست تکرارو مشخص بازگو کردن سوال را نمائید.

Ø اگر مترجم به هنگام مصاحبه شما حضور دارد، اطمینان حاصل نمائید که او را کاملاً متوجه می‌شوید و احساس راحتی دارید، شما حتی می‌توانید جنسیت مترجم خود را، البته در روز ثبت نام، با ارائه دلایل قانع کننده درخواست نمائید.

Ø جوابهای شما واضح باشد و از پرداختن به اطلاعات دیگر خودداری نمائید، اگر موضوعی را نمی‌دانید ، پاسخ دهید نمی‌دانم. اگر بعضی موارد مانند تاریخ را به خاطر نمی‌آورید، بگوئید بخاطر نمی‌آورم، ولی با مصاحبه گر خود به جهت امکان تخمین زدن تاریخ همکاری نمائید.

Ø در صورت امکان جزئیاتی بیشتری در مورد دلیل خروجتان از کشور ارائه کنید.

Ø هر چیز مهم را در مورد دعوی خود به مصاحبه گر خود بگوئید، حتی اگر در مورد آن اتفاقات بطور مستقیم از شما در هنگام مصاحبه سوال نشده است، اطمینان حاصل نمائید که توضیح دهید اگر به کشورتان بازگردید چه اتفاقی برای شما رخ می‌دهد و چرا می‌ترسید به کشورتان بازگردید.

Ø در صورت استفاده از مدارک اشتباه مصاحبه گر خود را در جریان بگذارید و دلیل آن را نیز توضیح دهید، ( در این صورت ادعای شما رد نخواهد شد، در صورتی که شما این موضوع را داوطلبانه بازگو ننمائید و اگر کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل مدتی بعد از این موضوع مطلع شود ، ممکن است کل درخواست پناهندگی شما زیر سوال برود).

Ø از مصاحبه‌گر خود در صورت نیاز به هر دلیلی درخواست استراحت نمائید ( برای مثال برای رفتن به دستشوئی و یا اگر احساس آشفتگی و اضطراب دارید)

Ø اگر هر گونه زخم و یا نشانه‌‌ای از آسیب دیدگی بر بدن در مورد دعوی خود دارید با مصاحبه گرتان در میان بگذارید، در این صورت شما می‌توانید برای معاینه به پزشک فرستاده شوید.

Ø در هر زمان کاملاً محترم و مودبانه با مصاحبه‌گرتان رفتار نمائید و هیچ زمان سعی نکنید به کارمند کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل رشوه دهید.

Ø در پایان مصاحبه از مصاحبه‌گر درخواست بازخوانی رونوشت مصاحبه خود را نمائید ( گزارشی از سوالات و پاسخ‌ها که به هنگام مصاحبه از شما انجام شده و در کامپیوتر ضبط ثبت شده است ) ، با دقت گوش نمائید و اگر اشتباهی رخ داده است تصحیح نمائید.

Ø از دادن آدرس پستی دقیق به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل جهت ارسال نتیجه دعوی تان اطمینان حاصل نمائید. اگر یکی از مراجعین مجمع سازمان هلسینکی ( hca ) هستید و آدرس دقیق ندارید، می‌توانید ایشان ( hca ) را به عنوان آدرس معرفی نمائید.

چطور می‌توانم از وضعیت دعوی پناهندگی خود در جریان باشم (کنترل داشته باشم)؟

ممکن است چندین ماه، یا یکسال ویا حتی بیشتر از آن به منظور اینکه آیا شما به عنوان پناهنده پذیرفته شده‌اید طی شود ، شما هم می‌توانید با آدرس اینترنتی که کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل بعد از مصاحبه‌تان در اختیارتان می‌گذارد از وضعیت خود آگاه شوید و همچنین می‌توانید از طریق سازمان مجمع هلسینکی (hca ) که در ابتدای هر ماه لیستی از تمامی مراجعین خود و دعوی ایشان دریافت می‌کند ( برای مثال پذیرفته شدگان ، کسانی که دعویشان پذیرفته نشده باشد و کسانی که دعویشان تحت بررسی باشد)

اگر شما یکی از مراجعین سازمان مجمع هلسینکی می‌باشید ، می‌توانید ماهی یکبار به منظور آگاهی از پرونده‌تان تماس حاصل نمائید.

شما همچنین می‌توانید بطور مستقیم با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل با شماره تلفن 03124097007 جهت آگاهی یافتن از نتیجه پرونده خود تماس حاصل نمائید. فارس زبانها می‌توانند روزهای دوشنبه ساعت 14:00 الی 17:00 تماس بگیرند. شما حتی می‌توانید روزهای دوشنبه و جمعه ساعت 9:00 الی 10:30 بمنظور آگاهی یافتن از پرسشهای قانونی ( سوالات مربوطه به وضعیت درخواستتان) به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در آنکار مراجعه نمائید.

همیشه برای دسترسی به موقعیت پرونده خود شماره پرونده خویش را به همراه داشته باشید.

اگر شما به عنوان پناهجو در ترکیه زندگی می‌کنید و بازداشت شدید و یا به زندان رفتید ‌می‌توانید با شماره تلفن 2924830 0212 سازمان مجمع هلسینکی (hca ) تماس حاصل نمائید و ما کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل را از شرایط شما مطلع خواهیم ساخت.

چه اتفاقی خواهد افتاد اگر من به عنوان پناهنده پذیرفته شوم ؟

اگر شما به عنوان پناهنده پذیرفته شوید، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل به شما گواهی قبولی پناهندگی خواهد داد و دعوی ( پرونده ) شما را به اداره راه حل پایدار ( Durable solutions ) جایی که به شما کمک می‌‌شود تا به کشور دیگری منتقل شوید داده خواهد شد، در مرحله بعدی شما باید آماده درخواست جهت ملاقات با سفارتهایی که به شما اسکان می‌دهند شوید و ممکن است چندین ماه تا خروج شما از ترکیه طول بکشد.

برای دریافت اطلاعات بجهت اسکان مجدد ( انتقال به کشور جدید ) شما می‌توانید به کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل با شماره تلفن 03124097005 تماس حاصل نمائید. فارس زبانها می‌توانند روزهای پنجشنبه ساعت 9:00 الی 12:00 و 14:00 الی 15:00 تماس حاصل نمایند.

پس از اینکه شما به عنوان پناهنده پذیرفته شدید، می‌توانید جهت گرفتن کمک مالی محدود از کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل درخواست بعمل آورید، که ممکن است به شما داده شود و یا داده نشود، جهت سوالهای پزشکی و یا مالی نیزمی‌توانید با کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل با شماره تلفن 03124097006 روز چهارشنبه ساعت 14:00 الی 16:00 تماس حاصل نمائید.مترجم:دانیال.ک
شما دسترسی جهت مشاهده فایل پیوست این پست را ندارید.
دست هایی که کمک می کنند مقدس تر از لبانی هستند که دعا می کنند ...

برای تبدیل فینگلیش به فارسی به لینک زیر مراجعه کنید
http://www.google.com/transliterate/Persian
ارسال پست