سوالاتی درباره پناهندگی

مشاور حقوقی - وکیل درجه 2 حقوق بین الملل

مدیران انجمن: vahidam, mani, Hamvatan, Emanoel, bipanah_avare, vahidam, mani, Hamvatan, Emanoel, bipanah_avare

ارسال پست
نمایه کاربر
kavehahangar
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال
پست: 68
تاریخ عضویت: جمعه فوریه 25, 2011 11:30 pm

سوالاتی درباره پناهندگی

پست خوانده نشده توسط kavehahangar » یک شنبه فوریه 27, 2011 3:22 pm

[RIGHT]با درود و تشکر از زحمات شمامن مدت 5 سال است که به مسیح ایمان آورده و تعمید شده ام. حدود 3 ماه پیش خانواده ام به این امر پی برده و از آن موقع به بعد زندگی من و همسرم در عذاب و سختی سپری میشود از فشارهای روحی و روانی خانواده گرفته تا تهدیدات و توهین های همسایه ها . لذا با توجه به این اوضاع چاره ایی جز فرار از این زندگی کابوس بار برایم باقی نمانده ، سوالاتی درباره پناهندگی دارم که از دوستان مطلع درخواست می کنم مرا راهنمایی کنند.1- من قانونی از ایران خارج میشوم به نظر شما بهتر است به آنکارا بروم یا وان؟پس از ورود به ترکیه ابتدا به پلیس مراجعه کنم یا یو ان ؟ در سایت شما خوانده ام که برای جلوگیری از دیپورت احتمالی اول باید به یو ان مراجعه کرد از طرفی در جایی دیگر می گویند افرادی که قانونی از ایران خارج میشوند حتما اول باید خود را به پلیس معرفی کنند و یو ان آنها را قبول نمی کند 2- از زمانی که خودم را به یو ان معرفی می کنم تا زمانی که آنها شهر مورد اقامت را معرفی می کنند حدودا چقدر طول می کشد و این فاصله زمانی را من می توانم خانه ایی را بصورت کوتاه مدت اجاره کنم یا ترکیه هم مثل ایران خانه را یکساله اجاره مید هند؟3- داشتن اعضای خانواده درجه یک در کانادا می تواند در مدت زمان پرونده من کمکی بکند یا فرقی نمی کند ؟4- با توجه به اینکه مشکلات من بیشتر خانوادگی است نه دولتی چگونه می توانم افسر یو ان را به لحاظ ارایه مدرک قانع کنم چون ترس من بیشتر از آینده است که مقامات دولتی یا افراد تندرو مذهبی که در اطراف ما زیاد هستند مطلع شوند و فرصت نجات خود و همسرم را از دست بدهم5- هزینه زندگی معمولی برای دو نفر در ترکیه حدودا چقدر است و آیا پول خاک هنوز هم از پناهجویان دریافت می شود؟6- در هنگام پیش مصاحبه و مصاحبه اصلی هم من و هم همسرم مصاحبه می شویم یا فقط یک نفر؟7- ودر نهایت من قبل از ارایه کیس می توانم تلفنی یا با ایمیل با وکیل مشاوره کنم و اگر جواب مثبت است شما لطف می کنید تلفن یا ایمیل آنرا برای من ایمیل کنید؟در پایان از همه شما عزیزان که برای کمک به نجات جان افراد تلاش می کنید ،نهایت تشکر را دارم[/RIGHT]
نمایه کاربر
Hamvatan
وکیل حقوقی
وکیل حقوقی
پست: 386
تاریخ عضویت: یک شنبه فوریه 20, 2011 11:30 pm

پست خوانده نشده توسط Hamvatan » دو شنبه فوریه 28, 2011 5:58 pm

هموطن گرامی
به پاسخهای سوال خود توجه فرمایید .
اولا" صرف گرویدن شما به دین مسیحیت نمی تواند مبنایی برای پذیرش ادعای پناهندگی شما باشد . اگر چه مسوولین UNHCR از نوع مجازات افرادی که در ایران ارتداد آنها اثبات شود ( یعنی مثلا" از دین اسلام به دین مسیحیت گرویده باشند ) آگاهند ولی شما باید ایشان را قانع کنید که بدلیل فاش شدن تغییر دین خود در خطر جدی قرار دارید . البته اینکه شما مدتی حدود 5 سال با گرویدن به دین مسیح و بدون مشکل و احساس خطر در ایران به زندگی خود ادامه داده اید میتواند نکته ای منفی در ادعای شما باشد . هر چند میتوانید ادعا کنید که بدلیل آنکه قبلا" گرویدن شما به دین مسیحیت فاش نشده بود در خطر قرار نداشته اید واکنون که تغییر دین شما فاش شده است خود را در خطر احساس می کنید . منتها افسر پرونده که به کیس شما رسیدگی خواهد کرد سوالات بسیاری از شما خواهد پرسید که چگونه تغییر دین شما بمدت 5 سال مخفی مانده بود و چگونه برای دیگران فاش شد و اکنون که فاش شده است , چرا خود را در معرض خطر جدی می دانید . که البته باید جوابهای قانع کننده ای ارائه دهید . همچنین از شما خواسته خواهد شد که دقیقا" شرح دهید از چه زمانی و چگونه تغییر دین داده اید و در این مدت با چه کلیسایی و چه افرادی در این زمینه ارتباط داشته اید . توجه داشته باشید که تنگناهای معنوی و روحی ناشی از طرد شما پس از گرویدن به دین مسیح کمترین تاثیری بر قبول تقاضای پناهندگی شما نخواهد داشت.ضمنا" اگر بدون مطرح کردن دلیلی موجه برای احساس خود, ادعا کنید که به دلیل تغییر دین پیش بینی می کرده اید خطری برای شما بوجود آید, احتمالا" تقاضای پناهندگی شما بسرعت با نتیجه ردی مواجه خواهد شد . زیرا احساس خطر پناهجو برای پذیرش تقاضای پناهندگی کافی نیست بلکه وی باید مصاحبه کننده را قانع کند که این احساس خطر بطور منطقی با احتمال قوی رخداد خطر قابل ملاحظه در آینده برای او همراه بوده است . بعبارت دیگر باید شواهدی ارائه کند که چرا بصورت منطقی برای خود یا اعضای خانواده خطر قابل ملاحظه ای در آینده نزدیک پیش بینی می کرده است . آیا بدلایلی آگاه شده بوده است که مقامات حکومتی یا محلی تصمیم به دستگیری وی دارند ؟ آیا دلایل محکمی در دست دارد که برخی از مسلمانان متعصب قصد جان او یا خانواده اش را داشته اند ؟ اگر پاسخ مثبت است چه دلایل یا نشانه های قانع کننده ای در دست دارد ؟ و .....
ضمنا"چنانچه جان شما در منطقه جغرافیایی خاصی در ایران در خطر بوده باشد نه در کل کشور , UNHCR با این استدلال که همانگونه که به ترکیه گریخته اید می توانستید برای حفظ جان خود ساکن منطقه دیگری در ایران شوید , پاسخ ردی به تقاضای شما خواهد داد.
ارائه مدرک توسط پناهجویان برای اثبات ادعایشان الزامی نیست ولی چنانچه اصل باشد میتواند در مصاحبه های اصلی ارائه شده و تقاضای شما را مستحکم تر سازد . البته این مدارک باید مرتبط با کیس ارائه شده توسط پناهجو باشد . ( در سالهای اخیر بقدری مدارک جعلی از قبیل احضاریه دادگاه و .... توسط برخی از پناهجویان ایرانی به UNHCR ارائه شده که مسوولین شعبات این کمیساریا اطمینان زیادی به اصالت مدارک ارائه شده ندارند . ولی بهر حال چنانکه مدارک مربوطه اصل باشد , میتوانند مفید واقع شوند . ) آنچه که اهمیت زیادی دارد این است که گفتار شما بدور از تناقض و منطقا" نشاندهنده دارا بودن شرایط کلی پذیرش بعنوان پناهنده ارزیابی شود.
توصیه می کنم قبل از هر تصمیم گیری مطلب بالنسبه کاملی که در پستی تحت عنوان " 30 نکته که بهتر است ...." در تالار گفتمان سایت درج شده است را مطالعه فرمایید .
متاسفانه امکان مشاوره با سازمان مشاوره ای هلسینکی قبل از مصاحبه اصلی و پیش از اخذ نتیجه ردی که قبلا" مهیا بود برای افرادی که ارائه دهنده کیس های سیاسی یا مذهبی بوده و سن ایشان بالاتر از سن قانونی باشد ,دیگر فراهم نیست.
منتها برخی سایتهای مرتبط با مسایل پناهندگان وجود دارند که می توانید از طریق ارسال میل یا تماس تلفنی مشاوره دریافت کنید .
یکی از این سایت های بالنسبه معتبر سایت " همبستگی" مربوط به "فدراسیون سراسری پناهندگان " است .پس از ورود به صفحه اصلی سایت در قسمت بالا و سمت چپ شماره تلفن و نشانی ای-میلی مربوط به دبیر فدراسیون آقای عبداله اسدی خواهید یافت که در صورت تمایل می توانید بصورت رایگان از مشاوره تلفنی یا اینترنتی با ایشان بهره مند شوید.
حضور بستگان درجه یک پناهجو در کانادا یا هر کشور دیگر هیچ تا ثیری بر احراز نتیجه قبولی یا ردی ندارد ولی چنانکه بعد ها و پس از رسیدگی به پرونده تان بعنوان قبول شناخته شوید ضمن مصاحبه کشوری میتواند در تعیین کشور سومی که به آن خواهید رفت موثر باشد .
در حال حاضر هزینه زندگی ساده در شهرهای معمولی ترکیه برای یک خانواده دو نفره حدود 400 دلار آمریکا در ماه است . در ترکیه بهنگام اجاره منزل دریافت پول پیش مرسوم نیست ولی در برخی موارد صاحبخانه ها ترجیح میدهند اجاره ماهیانه را در ابتدای هر ماه و نه انتهای آن دریافت کنند .چنانچه منزلی اجاره کردید میتوانید اجاره نامه تنظیم کنید یا در صورت موافقت طرفین بدون تنظیم اجاره نامه ساکن منزل شوید و هر زمان هم که خواستید چه قبل از یکسال یا یکسال تمام آن را تخلیه کنید . منتها اتباع ترکیه تمایلی به اجاره دادن خانه خود به افرادی که " کیملیک " یعنی اجازه اقامت در ترکیه نداشته باشند ندارند و کارت کیملیک نیز فقط پس از ثبت نام شما نزد مقامات پلیس به پناهجو داده خواهد شد .سعی کنید برای اجاره منزل از مشاوره با ایرانیانی که قبلا" ساکن ترکیه بوده اند و قابل اطمینان هستند بهره ببرید. البته توجه داشته باشید که منازل بصورت معمول در ترکیه مبله نیست بنابراین باید هزینه اضافی معادل حداقل 500 دلار نیز برای خرید لوازم اولیه زندگی در نظر بگیرید .معمولا" معرفی شهر به شما برای سکونت و معرفی به مقامات پلیس شهری در همان چند روز اول معرفی شما به UNHCR انجام میشود . تا ان موقع میتوانید ساکن مهمانسرا یا منزل آشنایان قابل اعتماد خود در ترکیه شوید.
همچنین , گرچه در جزوات رسمی به پناهجویان توصیه شده است نخست در نزد پلیس ثبت نام شوند و بعد به UNHCR مراجعه کنند ولی در عمل تقریبا" هیچ پناهجویی این کار را انجام نمی دهد بلکه نخست با مراجعه به دفاتر UNHCR ثبت نام شده و بعد به پلیس مراجعه می کند و دفاتر UNHCR نیز از ثبت نام ایشان چه بصورت قانونی و چه بصورت غیر قانونی وارد ترکیه شده باشند حتی قبل از معرفی ایشان به پلیس ترکیه خودداری نمی کنند .
و در نهایت اینکه با توجه به آنکه احتمالا" به همراه همسر و بنا به گفته خودتان بصورت قانونی عازم ترکیه خواهید شد بهتر است مستقیما" به دفتر UNHCR در آنکارا مراجعه کنید . البته این دفتر روزهای شنبه و یکشنبه هر هفته تعطیل است .
بهنگام مراجعه اگر کیس اصلی مربوط به شماست یعنی شما سرکیس هستید حضور ایشان الزامی نیست . میتوانید تقاضای ثبت در خواست پناهندگی را بعنوان سرکیس بدهید و ایشان را از همان ابتدا بعنوان زیر کیس معرفی کنید و ایشان در تاریخ دیگری عازم ترکیه شود . ولی انتظار میرود در زمان مصاحبه اصلی که در حال حاضر معمولا" چند ماه پس از پیش مصاحبه است همسر شما با شما همراه باشد تا مانندشما ولی بصورت جداگانه مورد مصاحبه قرار گیرد .
پیروز باشید و یزدان نگهبان.
آخرین ويرايش توسط 1 on Hamvatan, ويرايش شده در 0.
نمایه کاربر
kavehahangar
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال
پست: 68
تاریخ عضویت: جمعه فوریه 25, 2011 11:30 pm

پست خوانده نشده توسط kavehahangar » سه شنبه مارس 01, 2011 1:45 pm

از اینکه بطور کامل راهنمایی کردید ممنونم به نظر شما من چطور می توانم ادعای خودم را ثابت کنم؟
نمایه کاربر
kavehahangar
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال
پست: 68
تاریخ عضویت: جمعه فوریه 25, 2011 11:30 pm

پست خوانده نشده توسط kavehahangar » سه شنبه مارس 01, 2011 1:46 pm

از اینکه بطور کامل راهنمایی کردید ممنونم به نظر شما من چطور می توانم ادعای خودم را ثابت کنم؟
نمایه کاربر
Pouneh_r
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال
پست: 60
تاریخ عضویت: جمعه مارس 04, 2011 11:30 pm

پست خوانده نشده توسط Pouneh_r » شنبه مارس 05, 2011 4:18 pm

آقای هموطن خیلی اطلاعات مفیدی دادین ممنون
Arashiya
یک بی پناه
یک بی پناه
پست: 1
تاریخ عضویت: دو شنبه مارس 07, 2016 12:06 am

Re: سوالاتی درباره پناهندگی

پست خوانده نشده توسط Arashiya » دو شنبه مارس 07, 2016 1:49 am

با سلام
من دو تا سؤال دارم اول اینکه اگر با ویزای 1ماهه اسپانیا از کشور خارج و از مرز هوایی وارد اسپانیا بشم بعد از اون از مرز زمینی وارد کشور ثالث بشم و مدت 6ماه بطور مخفیانه زندگی کنم و بعد خودمو معرفی کنم در دیپورت نشدنم تاثیر داره این 6ماه چون مایلم کیسم رو در کشور ثالث ارائه بدم؟ دوم اینکه اگه دیپورت بشم به اسپانیا با توجه به داشتن ویزا تاثیری در روند پناهندگی من میذاره؟
mahtab0090
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال
پست: 59
تاریخ عضویت: یک شنبه نوامبر 02, 2014 12:51 am

Re: سوالاتی درباره پناهندگی

پست خوانده نشده توسط mahtab0090 » جمعه مارس 11, 2016 1:41 pm

دوستان اگر کسی با پلیس شهرش مشکل پیدا کنه و اونا مرتب او را اذیت کنند باید چه کار کند و باید به کجا شکایت کند که رسیدگی کنند؟ خواهش می کنم بهم یه جواب مناسب بدید. خیلی ممنون
mhsbt66
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال
پست: 53
تاریخ عضویت: سه شنبه می 12, 2015 2:00 pm

Re: سوالاتی درباره پناهندگی

پست خوانده نشده توسط mhsbt66 » یک شنبه مارس 13, 2016 2:45 am

Arashiya نوشته شده:با سلام
من دو تا سؤال دارم اول اینکه اگر با ویزای 1ماهه اسپانیا از کشور خارج و از مرز هوایی وارد اسپانیا بشم بعد از اون از مرز زمینی وارد کشور ثالث بشم و مدت 6ماه بطور مخفیانه زندگی کنم و بعد خودمو معرفی کنم در دیپورت نشدنم تاثیر داره این 6ماه چون مایلم کیسم رو در کشور ثالث ارائه بدم؟ دوم اینکه اگه دیپورت بشم به اسپانیا با توجه به داشتن ویزا تاثیری در روند پناهندگی من میذاره؟


بی برو برگرد رد میشید اگر با ویزای اسپانیا برید در اروپا صد مورد بیشتر دیدم ، مگه اینکه ثابت کنید در مدتی که خارج بودید مشکل امنیتی براتو پیش ااونده
Hanieh
یک بی پناه
یک بی پناه
پست: 1
تاریخ عضویت: دو شنبه فوریه 19, 2018 4:51 pm

Re: سوالاتی درباره پناهندگی

پست خوانده نشده توسط Hanieh » دو شنبه فوریه 19, 2018 5:01 pm

سلام می شه بهم بگید اگه تاریخ رو در مصاحبه اول اشتباه بگم آیا می تونم در مصاحبه دوم اون رو تصحیح کنم؟
bakhtiar
یک بی پناه
یک بی پناه
پست: 14
تاریخ عضویت: دو شنبه فوریه 19, 2018 4:02 pm

Re: سوالاتی درباره پناهندگی

پست خوانده نشده توسط bakhtiar » دو شنبه فوریه 19, 2018 5:10 pm

Hanieh نوشته شده:سلام می شه بهم بگید اگه تاریخ رو در مصاحبه اول اشتباه بگم آیا می تونم در مصاحبه دوم اون رو تصحیح کنم؟

دوست من تمام گفته های شما در مصاحبه اول و مصاحبه دوم باید یکی باشه.کوچکترین اشتباه باعث استیناف میشود
Elimohajer
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال
پست: 127
تاریخ عضویت: دو شنبه ژوئن 22, 2015 9:40 pm

Re: سوالاتی درباره پناهندگی

پست خوانده نشده توسط Elimohajer » دو شنبه فوریه 19, 2018 5:45 pm

جناب بختيار من واستون تو خصوصى پيغام گذاشتم ميشه لطفا جوابمو بديد؟؟؟؟
bakhtiar
یک بی پناه
یک بی پناه
پست: 14
تاریخ عضویت: دو شنبه فوریه 19, 2018 4:02 pm

Re: سوالاتی درباره پناهندگی

پست خوانده نشده توسط bakhtiar » دو شنبه فوریه 19, 2018 9:26 pm

Elimohajer نوشته شده:جناب بختيار من واستون تو خصوصى پيغام گذاشتم ميشه لطفا جوابمو بديد؟؟؟؟


سلام دوست من .پیامی برای من نیومده
Erfan00100
یک بی پناه
یک بی پناه
پست: 2
تاریخ عضویت: پنج شنبه نوامبر 01, 2018 1:50 pm

Re: سوالاتی درباره پناهندگی

پست خوانده نشده توسط Erfan00100 » پنج شنبه نوامبر 01, 2018 2:21 pm

سلام به همگی ببخشید کیس های همجنسگرا باید کدوم کشور درخواست پناهندگی بدن و اوضاع اون ها مث بقیه پناهدگان است؟
اگه کسی میدونه و اطلاعی دارد لطفا به ایمیل بنده پیغام بفرستید
دم همگی گرم🙏

email:boyg26426@gmail.com
kalesi
کاربر خیلی فعال
کاربر خیلی فعال
پست: 63
تاریخ عضویت: دو شنبه ژولای 17, 2017 10:34 pm

Re: سوالاتی درباره پناهندگی

پست خوانده نشده توسط kalesi » پنج شنبه نوامبر 01, 2018 2:42 pm

کیس های همجنسگرا هم مثله بقیه کیس ها توی خماری هستن. هیچ پیش رفتی توی کارشون نیست.آمریکا گفته ایرانی پذیرش نمیکنه.دیگه مشخص نکرده که کدوم کیس میگیره یا نمیگیره .کانادا هم از سال 2015 هیچ کیسی رو نمیگیره فرقی نمیکنه همجنسگرا یا غیر همجنسگرا.
فقط کسانی که اسپانسر خصوصی دارند میتونن ا طریق داشتن 5اسپانسر خصوصی به کانادا بروند.که اینم پروسه بررسیش 31 ماه طول میکشه.
خلاصه که دکان پناهندگی تعطیل شده .مخصوصا الان که پرونده ها دست اداره مهاجرت ترکیه افتاده و کسایی که هنوز مصاحبه نشدن از این به بعد توسط اداره مهاجرت ترکیه مصاحبه می شوند.من از یکی از نماینده های یو ان که توی یک جلسه ای بود پرسیدم راجب کشوری گفت خیلی خیلی احتمال کمی داره آنهم موارد خیلی استثنا که دیگه پرونده ای رو که از طرف اداره مهاجرت ترکیه مصاحبه میشه.بفرستند برای کشوری به یو ان .
amirali2018
یک بی پناه
یک بی پناه
پست: 6
تاریخ عضویت: یک شنبه نوامبر 18, 2018 3:56 am

Re: سوالاتی درباره پناهندگی

پست خوانده نشده توسط amirali2018 » دو شنبه نوامبر 19, 2018 10:55 pm

سلام دوستان گل.
من نیاز به تجربتون دارم.
برادر من الان 5 سال فراری از حکومته تو ایران منتها مشکلش سیاسی نبوده.
میخوام بفرستمش ترکیه که پناهنده بشه.
علت فراری بودنشم اینه که 4 سال حبس تعزیری و 4 سال محرومیت ازحقوق شهروندی اجتماعی داره.
کسی میتونه راهنماایی کنه ممنون میشیم.
جرمش تهیه ی فیلم مستهجن بوده
کسی اطلاعاتی داره لطفا بگه ممنون
ارسال پست