نامه یک آزادیخواه بی پناه به سایت بی پناه

  • بازدید: 3642
  • تاریخ: يكشنبه، 20 ارديبهشت ماه، 1388
  • موضوع:

دوستان عزیزم نرگس، مانی،علی،ساجو، بابک وسایر دوستان سایت وزین بی پناه. سلام گرم مرا پذیرا باشید. حس نوعدوستی و آزادمنشی شما نه تنها من بلکه میلیون ها امثال من را به تحسین وا می دارد. دست مریزاد. به قول خودمونی دمتون گرم. من (jino) الان ساکن ایرانم و احتمالا به جمع شما خواهم پیوست. مطالب زیر دل نوشته های من در رابطه با وضعیت پناهجویان ترکیه که الان به یک بحران انسانی تبدیل شده می باشد. اگر امکان این را دارد که در سایت بگنجانید ممنون می شوم.
در قرن بیست و یکم، قرن همسو شدن اندیشه های بشری و در زمانی که بشر باید محصول هزاران سال همنشینی، تمدن و همکاری خود را بیشتر از هر زمان دیگری در این قرن مشاهده نماید، متاسفانه از سوی برخی از کشورها و سازمان هایی که ابتدا با اهداف بزرگ تشکیل یافته اند این دست آورد های بشری مورد تعدی قرار گرفته و به سوی نابودی کشیده شده اند.

کمیساریای عالی پناهندگان نهادیست زیر مجموعه سازمان بزرگ ملل.سازمانی که قریب به اتفاق همه کشورهای جهان عضو آن بوده و ظاهراً پایبند به اساسنامه و پایبند به قدم نهادن در راه اهداف والای آن می باشند. اما دوگانگی در رفتار سازمان ملل و بعضی از کشورهای آن بسیاری از مردم آزادیخواه جهان را دچار سرخوردگی و ناامیدی کرده است. وظیفه کمیساریای  پناهندگان، ایجاد امنیت، آسایش و اسکان و جابجایی پناهدگان و پناهجویان با رعایت اصل عدالت و برابری برای همگان است.اما آنچه امروز در دفاتر کمیساریای پناهندگان سازمان ملل به ویژه در دفاتر ترکیه مشاهده می گردد چیزی جز بی عدالتی و عدم رعایت اصول بنیادی آن نیست. کشور های اروپایی، کانادا، ایالات متحده و استرالیا که به عنوان کشورهای پناهنده پذیر شناخته می شوند گر چه در جلساتی که کمیساریای پناهندگان برگزار می نماید پایبندی خود را برای تلاش بیشتر در جهت تسهیل امور پناهندگان اعلام می دارند اما همان کشورها هر سال با تصویب قوانین جدید داخلی مرزهای خود را به روی پناهندگان بیش از پیش می بندند.

در تعریف پناهنده اشاره به ترس از ظلم و عدم امنیت جانی آمده است. مطمئناً هیچ عقل سلیمی انتظار این را از کشورهای پناهنده پذیر ندارد که هر کس و با هر شرایطی را قبول کنند اما حداقل انتظار این است که افرادی که واجد شرایط پناهندگی هستند و مشکلی برای کشور پناهنده پذیر ندارند بی درنگ پذیرفته شوند. همین الان نزدیک به 4000 نفر پناهجو از کشورهای همجوار در ترکیه زندگی سخت و مشقت باری را سپری می کنند و چشم امید _چه بسا ناامیدانه_ به درب های دفاتر سازمان ملل در ترکیه دوخته اند. نمونه های زیادی از بی عدالتی دفاتر سازمان ملل در ترکیه امید را از پناهجویان گرفته است. رییس پلیس منطقه ای از تهران که سالها دست به هر کار غیر انسانی زده است در طی یک هفته پناهندگی کشور آلمان را می گیرد و الان در شهر فرانکفورت ساکن است. خلبان هواپیمایی که شهر حلبچه عراق را شمیایی کرد و 5000 انسان بی گناه را در طی چند ساعت به کام مرگ فرستاد و چشم جهانیان را به گریه انداخت و می بایست در یک دادگاه بین المللی محاکمه می شد، پناهندگی اش از سوی کشور انگلستان با بی شرمی تمام پذیرفته می شود. این ها و صدها نمونه دیگر، زوایایی از بی عدالتی و دوگانگی کشورهایی است که دم از بشر دوستی می زنند و ظاهراً شب و روز در راستای ایجاد آسایش در جهان هستند.

سازمان ملل یا خود را به خواب زده است و یا در خواب است که دفاترش را در در کشوری ایجاد نموده است که اغلب مسوولانش بر طبق هیچ قانون و مقرات انسانی عمل نمی کنند و بر طبق امیال شخصی خود عمل می کنند .از تجاوز به پناهندگان زن گرفته تا گرفتن پول زور خاک.

هر عقل منطقی قبول دارد که  اولاًغالب پناهجویان ترکیه از اقشار فقیر و متوسط جامعه می باشند و ثانیاً کسی که از ترس جان یا مورد ظلم واقع شدن به کشور ترکیه پناه می برد نمی تواند نه مدارک کافی داشته باشد و نه پول کافی با خود همراه بیاورد(تازه اگر پولی داشته باشد).

قوانین سخت و غیر انسانی که در کشور ترکیه برای پناهجویان به اجرا در می آید فقط و فقط یک دلیل می تواند داشته باشد و آن در مضیقه گذاشتن پناهجویان برای ترک کشور ترکیه و بازگشت به کشورهایشان. که نتایج اجرای این قوانین غیر انسانی چیزی جز اقدام به خودکشی و گاهاً خودکشی، اعتصاب غذا، زندان،... رادر پی نخواهد داشت. کسی که به خاطر عدم امنیت جانی و به امید سازمان های بین المللی به کشور ترکیه پناه می برد و با قوانین غیر انسانی کشور ترکیه و بی عدالتی و عدم همکاری دفاتر سازمان ملل روبه رو می شود چاره ای جز خودکشی و یا خروج غیر قانونی و آرام گرفتن درته دریا را ندارد.

پناهجویی که در کشور ترکیه پول کافی برای سیر کردن شکم خود را ندارد(اجاره خانه، لباس و مایحتاج بماند)چطور می تواند پولی پس انداز کند تا پول زور خاک را بدهد. مگرگرفتن پول خاک از پناهجو چقدر می تواند باشد تا چرخهای اقتصاد بیمار ترکیه را به راه بیندازد و طرحهای عمرانی و فرهنگی را به مرحله اجرا در آیند و احتمالاً عضو اتحادیه اروپا شوند. مسلم است که کشور ترکیه ای که نمی خواهد حقوق اقلیت های غیر ترک را در کشورش بدهد پس نباید انتظار بیش از اینها را داشت اما آنچه جای بسی تاسف دارد سازمان مللی است که ادعا می کند که نه برای منافع یک یا چند کشور بلکه برای همه کشورها و همه مردم جهان است. به دلیل منافع سیاسی و استراتزیک کشور ترکیه، ایران و عراق هر روز شاهد آنیم که پناهجویان آزادیخواه از سوی ترکیه به این کشورها باز گردانده می شوند که سرنوشت شان چوبه اعدام یا زندگی پشت میله های زندان اوین است.

کجاست آن همه سر و صدای سازمان ها و کشورهای دمکراتیک؟!!! کجایند کسانی که به قول خودشان موقع خواب هم به فکر تامین آسایش و آزادی بشرند؟؟ آیا سازمان ملل نمی تواند بر رفتار کارکنانش نظارت داشته باشد؟!! آیا نمی تواند برای حل مشکل پناهندگی چاره ای دیگر بیاندیشد؟ آیا گرفتن پول زور خاک بی عدالتی و غیر انسانی نیست؟ مگر اهداف سازمان ملل چیست؟ امنیت جانی و همکاری با پناهجویان یا درآمدزایی برای کشور ترکیه آن هم با گرفتن پول خاک؟!!! راه چاره چیست؟

کس نخارد پشت من   جز ناخن انگشت من

ای دوستان پناهجوی من باور کنید که خودکشی راه چاره نیست. اعتصاب غذای یکنفره راه چاره نیست. خروج غیر قانونی از دریا راه چاره نیست. دستی که به تنهایی برای اعتراض بلند می شود کسی آن را نمی بیند. صدایی که به تنهایی فریاد کند شنیدنی نیست. اگردست هایمان را با هم بلند کنیم . با هم فریاد بزنیم. دیدنی و شنیدنی خواهند بود. با اراده، امیدوار، قوی و همدل باید بود. مطمئناً داستان طوقی و آن کبوترهایی که در دام بوده اند را شنیداه اید. برای رهایی باید  همدل و قوی و با هم پروازکرد. باید با هم بود.از همین حالا باید شروع کرد.

به امید رهایی(یک آزادیخواه بی پناه)
کلمات کلیدی:
ارسال شده در مورخه : يكشنبه، 20 ارديبهشت ماه، 1388 توسط narges  پرینت
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 تاريخچه نوروز  [ جمعه، 24 اسفند ماه، 1386 ] 1976 مشاهده
 گزیده ای از مراسم ویژه ی چهارشنبه سوری  [ جمعه، 24 اسفند ماه، 1386 ] 2286 مشاهده
 Ankara Gathering: Location and Time  [ شنبه، 27 آذر ماه، 1389 ] 2582 مشاهده
 به سازمان ملل چه بگوییم؟  [ پنجشنبه، 10 ارديبهشت ماه، 1388 ] 3724 مشاهده
 اعلامیه جهانی حقوق بشر  [ پنجشنبه، 23 خرداد ماه، 1387 ] 2030 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام (ضروری): 
ایمیل (ضروری): 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .