رويای ايرانی پشت دروازه اروپا

  • بازدید: 2652
  • تاریخ: يكشنبه، 5 اسفند ماه، 1386
  • موضوع:

آمار دقيقی در دست نيست، با وجود اين، شواهد حاکی از مراجعه پرشمار ايرانيان به دفاتر کميساريای عالی پناهندگان سازمان ملل در ترکيه است. پناهندگان ايرانی، ترکيه را کشور مناسبی جهت رسيدگی به مشکلاتشان نمی دانند، اما سهولت دسترسی به اين کشور حتی از طريق غير قانونی باعث شده است بيشترين تعداد پناهندگان ايرانی در اين کشور گرد هم آيند .هرسال مسافران بسياری به دلايل و انگيزه های مختلف از ايران به ترکيه می روند. گذشته از آنانی که به قصد تفريح عازم اين کشور توريستی می شوند، چند سالی است شمار مهاجران ايرانی به ترکيه نيز افزايش يافته است. پناهجويان، دانشجويان و تجار ايرانی از جمله گروه هايی هستند که در اين کشور اقامت دارند؛ هرچند به طور معمول، شمار بسيار کمی از ايرانيان اين کشور را به عنوان محل دائمی سکونت انتخاب می کنند.رويای ايرانی پشت دروازه اروپا

برای بسياری از ايرانيان، ترکيه ايستگاه اول مهاجرت است

. 

آمار دقيقی در دست نيست، با وجود اين، شواهد حاکی از مراجعه پرشمار ايرانيان به دفاتر کميساريای عالی پناهندگان سازمان ملل در ترکيه است. پناهندگان ايرانی، ترکيه را کشور مناسبی جهت رسيدگی به مشکلاتشان نمی دانند، اما سهولت دسترسی به اين کشور حتی از طريق غير قانونی باعث شده است بيشترين تعداد پناهندگان ايرانی در اين کشور گرد هم آيند .هرسال مسافران بسياری به دلايل و انگيزه های مختلف از ايران به ترکيه می روند. گذشته از آنانی که به قصد تفريح عازم اين کشور توريستی می شوند، چند سالی است شمار مهاجران ايرانی به ترکيه نيز افزايش يافته است. پناهجويان، دانشجويان و تجار ايرانی از جمله گروه هايی هستند که در اين کشور اقامت دارند؛ هرچند به طور معمول، شمار بسيار کمی از ايرانيان اين کشور را به عنوان محل دائمی سکونت انتخاب می کنند.

.

در سالهای اخير تعداد کسانی که به قصد پناهندگی وارد کشور ترکيه شده اند افزايش چشمگيری داشته است. اين افراد درخواست پناهندگی خود را به دفتر امور پناهندگان سازمان ملل تقديم می کنند و قصد اقامت دائم در ترکيه را ندارند، وليکن ناگزيرند در مدت زمان بررسی درخواستشان دراين  کشور بمانند .همچنين بر اساس قوانين موجود آنها بايد مدارک و اوراق مسافرتی خود را تسليم مقامات  دولت ترکيه کنند .نيلوفر که به همراه دو دختر خردسالش به ترکيه آمده است می گويد: "همسرم، من و کودکانم را ممنوع الخروج کرده بود. با پولی که من داشتم توانستم خودم را به زحمت تا اينجا برسانم." وی که منتظر است به درخواست پناهندگی اش رسيدگی شود، خود را قربانی خشونت خانوادگی می داند و قصد بازگشت به ايران را ندارد.دفاتر سازمان ملل در شهر های وان و آنکارا درخواستهای پناهندگی را بررسی می کنند و بر اساس مقررات ژنو تصميم می گيرد تا شخص متقاضی را به عنوان پناهنده بپذيرند يا نه. به علت حجم زياد کار و تعداد کم پرسنل، رسيدگی به چنين پرونده هايی معمولا به درازا می کشد و همين امر سبب بروز نارضايتی های عميقی ميان پناهجويان شده است.

.

تغيير مذهب

 از سويی ديگر برخی، ادعاهای "غير منطقی و عجيب" عده ای از پناهجويان را دليل ديگری برای طولانی شدن روند بررسی پرونده هايشان می دانند. آنها همچنين عقيده دارند مطرح کردن چنين ادعاهايی موجب بی اعتمادی مسئولان رسيدگی کننده نسبت به ديگر پناهجويان می شود.علی (که يک نام مستعار است) ادعا می کند که پيامبر است. او کتابی از نوشته هايش را در دست دارد و آن را راهنمايی برای نجات بشر می داند. علی می گويد: "اين آيات به من وحی می شود و سالها در ايران به صورت مخفيانه مشغول جمع آوری اين کتاب بوده ام."تعداد بسياری از پناهندگان ايرانی را اقليت های مذهبی تشکيل می دهند که به دليل آنچه "محروميت از حقوق اجتماعی" می خوانند از ايران خارج شده اند. شمار ديگری از اين افراد کسانی هستند که بنا بر دلايل سياسی و وابستگی حزبی به احزابی که از نظر دولت ايران "غير قانونی" محسوب می شوند، به اين کشور می روند . در اين ميان گروه هايی نيز به چشم می خورند که به علت مشکلات مختلف اجتماعی از جمله تبعيض های جنسيتی نسبت به زنان و همجنسگرايان و به دليل آنچه نبود "آزادی های مدنی در ايران" می خوانند، به ترکيه آمده اند.پناهجويان در ترکيه حق کار کردن ندارند، کودکانشان از خدمات درمانی بی بهره اند و در عين حال مجبورند مبالغی را با عناوين مختلف از جمله "حق خاک" جهت اقامت در اين کشور بپردازند.

.

سرزمين نامادری

تعيين محل اقامت پناهجويان در طول اين مدت به عهده دولت ترکيه است و اين موضوع نيز به نوبه خود موجب اعتراض پناهجويان می شود  چرا که پس از تعيين محل اقامت، پناهجو اجازه خروج از آن مکان را به جز موارد استثنائی ندارد.مريم و همسرش که يک سال است به ترکيه آمده اند مجبور به اقامت در يک شهر کوچک مرزی در مناطق کردنشين ترکيه  شده اند . آنها می گويند از اولين امکانات اوليه برای زندگی کردن بی بهره اند . آب آشاميدنی به سختی بدست می آيد ، زمستان ها مواد سوختی ناياب می شود و قطع برق جزيی از زندگی اشان شده است  با وجود اين، دولت ترکيه با درخواستشان برای تغيير محل سکونت موافقت نمی کند.عدم اطلاع دقيق از قوانين پناهندگی باعث سردرگمی بسياری از پناهجويان شده است. سرنوشت نامعلوم ، عدم اطلاع رسانی نهاد های رسيدگی کننده و ده ها مشکل ديگر باعث شده است پناهجويان ايرانی در وضعيت اسفناکی قرار گيرند.آنها منتظر جواب هستند، روزهای متوالی به دفاتر سازمان ملل مراجعه می کنند و معمولا با پاسخ کلی "پرونده شما در حال بررسی است" مواجه می شوند.

مشکلات پناهجويان گاهی پس از گذر از خاک ترکيه و ورود به اروپا هم پايان نمی يابد. تصويری از مهاجران غيرقانونی ايرانی و عراقی در شهر کاله فرانسه  ( عکس از خبرگزاری آسوشيتد پرس)

اينجا نمان

شمار کمی از اين پناهجويان توسط سازمان ملل به عنوان پناهنده پذيرفته می شوند. ارائه برگه قبولی از سوی کميساريای پناهندگان الزاما به معنی پذيرفته شدن توسط کشور ثالت نيست و پس از قبولی، روند جديدی آغاز می شود که طی آن مشخص خواهد شد چه کشوری فرد مورد نظر را به عنوان پناهنده می پذيرد.اين مراحل ممکن است چندين ماه و حتی چندين سال طول بکشد و همه اينها در شرايطی است که درخواست پناهجو قبل از آن رد نشده باشد.کاوه همه اين مراحل را پشت سر گذاشته است، او می گويد که به زودی عازم کانادا می شود. کاوه فکر می کند دوران سختی ها گذشته است و حالا خود را آماده آغاز يک زندگی جديد می کند.دفاتر کميساريای پناهندگان معمولا يک روز در هفته را به ثبت درخواست های جديد اختصاص می دهند. ايرانی ها از راه می رسند و در حالی که هنوز خستگی سفر در چهره هايشان نمايان است، در خواست پناهندگی می کنند. اين در حالی است که پناهجويان قديمی با دلسردی از تازه واردها می خواهند که در ترکيه نمانند. اولين پيامشان به يک تازه وارد اين است: "اگه مدارکت را تحويل ندادی، اينجا نمان."

آنها معمولا يونان را توصيه می کنند در حالی که هيچکدام واقعا نمی دانند آيا در يونان وضعيت بهتر است؟

به نقل از سایت    www.zigzagmag.comکلمات کلیدی:
ارسال شده در مورخه : يكشنبه، 5 اسفند ماه، 1386 توسط admin  پرینت
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 تلویزیون آلمان ( 3sat)  [ چهارشنبه، 26 خرداد ماه، 1389 ] 3990 مشاهده
 دست نوشته ای از یک پناهجو در وان  [ جمعه، 12 تير ماه، 1388 ] 3478 مشاهده
 گزیده ای از مراسم ویژه ی چهارشنبه سوری  [ جمعه، 24 اسفند ماه، 1386 ] 2248 مشاهده
 فیلم:انتقاد امنستی اینترنشنال از رژیم ایران  [ جمعه، 27 آذر ماه، 1388 ] 3170 مشاهده
 اعلامیه جهانی حقوق بشر  [ پنجشنبه، 23 خرداد ماه، 1387 ] 2017 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام (ضروری): 
ایمیل (ضروری): 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .