گزارشی از شرایط وخیم یک پناه جوی ایرانی در ترکیه ‌

در سال‌های اخیر وضعیت پناه‌جویان به خصوص پناه‌جویان ایرانی در کشورهای مختلف دچار بحران‌هایی شده است که از جمله می‌توان به وضعیت وخیم جسمانی و هم‌چنین وضعیت نابه‌سامان مالی اشاره کرد. از سویی دیگر عدم پاسخ‌گویی و تاخیر در اعلام نتیجه از سوی دفتر‌های سازمان ملل مزید بر علت شده‌اند.

آنچه در پی می‌آید گفت‌وگویی است که علی پورواحدی با یکی از این پناه‌جویان ایرانی در ترکیه انجام داده است:

 

خودتون رو معرفی کنید؟

مریم اسماعیلی متولد تهرانچه زمانی وارد ترکیه شدید و دلیل درخواستتان‌برای پناهندگی چه بوده است؟

من مهر ماه سال ۸۹ به دلیل مشکلات خانوادگی و خطرات جانی که مرا تهدید می‌کرد مجبور به ترک شهر و کشور شدم و به هم‌راه دو فرزندم به ترکیه آمدم و خودم را به سازمان ملل ترکیه معرفی کردم و درخواست پناهندگی کردم. در ایران به دلیل زندان افتادن همسرم و حکم طولانی‌ی زندانی بودنش از او غیابی و به صورت پنهانی جدا شدم. اما با متوجه شدن خانواده‌ام از این جدایی و با توجه به این‌که خانواده من از خانواده‌ی قومی طابفه‌ای هستند و رسم و سنت خاص خودشان را دارند و این‌که زن حق جدا شدن از همسر را ندارد، بسیار برای من مشکل‌ساز شدند تا جایی که توسط برادرم مورد ضرب و شتم و تهدید قرار گرفتم و حتا یک‌بار از ساختمان ۳ طبقه‌ای به پایین پرت شدم که نتیجه آن شکستی در ناحیه مچ پا و مهره‌های کمر بود که خوش‌بختانه به لطف خدا جان سالم به در بردم. اما پس از بهبودی دوباره دچار همان تهدید‌ها گشتم تا این‌که تصمیم به فرار گرفتم تا هم جان خود و هم جان دو فرزندم را نجات دهم.

روند بررسی پرونده و درخواست شما توسط سازمان ملل به چه نحو بوده است؟

در ابتدا تاریخی رو برای مصاحبه با من تعیین کردند و شهری رو انتخاب کردند (به دلیل مسایل امنیتی شهر ذکر نشد). روز موعود برای مصاحبه رفتم که خبر دادند مصاحبه به تاخیر افتاده (بدون خبر قبلی) و تاریخ دیگری رو برای من تعیین کردند که در آن تاریخ مصاحبه شدم و الان نزدیک به چهار ماه هست که منتظر جواب هستم.

شرایط زندگی پناه‌جوییتان را مختصر شرح دهید؟

مگر من در چه شرایطی هستم که وقت مصاحبه را به تاخیر می‌اندازند و بدون هیچ کمکی حتا جواب پرونده را نمی‌دهند

من این‌جا در شرایط بسیار بدی به سر می‌برم و دیر جواب دادن سازمان ملل ترکیه هم به این شرایط دامن می‌زند. در حال حاضر با داشتن دو فرزند هم دارای مشکل مالی  و هم مشکل جسمانی هستم. با این که مدارک پزشکی خود را به سازمان نشان داده‌ام و تایید کرده‌اند اما هم‌چنان در این اوضاع به سر می‌برم. حتا پزشکان خود شهری که در آن هستم این مدارک را تابید کردند. دو فرزند کوچکم هر دو دچار مشکلات روحی شده و از لحاظ خورد و خوراک در وضعیت بدی هستند.

سازمان ملل ترکیه آیا اقدامی برای امکانات رفاهی یا مالی شما نکرده است؟

نه امکانات رفاهی و نه امکانات مالی، به هیچ وجه کمکی نکرده است،حتا با این‌که در مصاحبه مالی سازمان ملل قبول شدم اما هیچ پولی از بانک معرفی شده از طرف خود سازمان ملل دریافت نکرده‌ام و مدام به روزهای بعد موکول می‌شود.

سخنی اگر دارید می‌توانید بیان کنید.

من فقط می‌خواهم بگویم که واقعن به سازمان ملل ترکیه پناه آوردم و از مشاهده وضع کنونی خود دچار نگرانی شده‌ام. آیا این سازمان نباید به بررسی پرونده سرعت ببخشد؟ آیا وضعیت سلامتی و روحی پناه‌جویان برایشان اهمیت دارد؟ آیا سازمان‌های حقوق بشری فشار و یا درخواستی به سازمان ملل ترکیه برای توجه به پناه‌جویان و پرونده‌هایشان دارند؟ مگر من در چه شرایطی هستم که وقت مصاحبه را به تاخیر می‌اندازند و بدون هیچ کمکی حتا جواب پرونده را نمی‌دهند. من یک زن تنها با دو فرزند کوچک با مشکلات مالی و جسمانی در یک کشور غریب هستم و روزها و شب‌ها از فکر این‌که اتفاقی برایمان بیافتد نگران هستم و مرگ را پیش رو می‌بینم. امیدوارم این گفت‌وگو صدای مرا به کسی برساند.

 

 سلامت پناجویان برای سازمان ملل اهمیت ندارد

ارسال شده در مورخه : سه شنبه، 10 خرداد ماه، 1390 توسط admin  پرینت

کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

narges , vorojak , ramin756 , sharif , bkstar007 , arash1985 , admin , saharsaberi , arashhh , shahpoor , farid58 , kghnet , pari66 , farda , Fariba_63

مرتبط باموضوع :

 انجمن همبستگی‌ پناهجویان ترکیه  [ پنجشنبه، 9 دي ماه، 1389 ] 9145 مشاهده
 مرگ یک پناهجوی ایرانی  [ يكشنبه، 20 مرداد ماه، 1392 ] 6226 مشاهده
 مخالفت با تحصن و حمایت از متحصنین  [ جمعه، 26 آذر ماه، 1389 ] 1785 مشاهده
 چگونه می توانید در ترکیه کار کنید؟  [ شنبه، 19 مرداد ماه، 1387 ] 7358 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام (ضروری): 
ایمیل (ضروری): 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .
امتیاز دهی به مطلب

انتخاب ها

 فایل پی دی اف فایل پی دی اف

 گرفتن پرينت از اين مطلب گرفتن پرينت از اين مطلب

 ارسال به دوستان ارسال به دوستان

 گزارش این پست به مدیر سایت گزارش این پست به مدیر سایت


اشتراک گذاري مطلب