سفری از وحشت و اعدام(ایران) تا بازداشتگاهی بنام (UNHCR)

  • بازدید: 7421
  • تاریخ: يكشنبه، 19 دي ماه، 1389
  • موضوع:

در دقایق اغازین این تحصن با حضور خیل عظیمی از ماموران پلیس و اطلاعات ترکیه به بازداشتگاه های نامعلومی برده شدیم و مجبور به امضاء نامه هایی شدیم بدون حضور وکیل مدافع و مترجماین واقعیت 12 تن‌از پناهجویان مقیم ترکیه است که هر کدام به علت نقض حقوق بشر و خفقان ایجاد شده توسط حکومت ایران مجبور به ترک کشور شدند بدون در نظر گرفتن عقاید سیاسی و مذهبی‌خود برای اعتراض به نقض حقوق پناهندگی خود یک دل‌شده و دست به تحصن مقابل آن سازمان ملل ترکیه زدند.

سفری ناخواسته به دامانی که تارو پودش میله های بازداشتگاهمان بود و نامی که سئوال تشنگیمان را با سرابی پاسخ گفت و آموختیم مفهوم بسیاری از واژه ها را در چهارچوب یک نام زیبا بنام کمیساریای عالی پناهندگان.

همچون وکیل سازمان ملل که همان بازجویی بود که ما را با یک دنیا استرس رسوب کرده در روحمان مورد بازجویی قرار داد و از چشمانشان حکم محکومیتمان به ماهها و سالها بی نامی و بی نانی از پیش صادرگشته بود.

وقتی در یکی از بهترین محله های آنکارا ساختمانی گرم و مطبوع داشته باشی برای پناهجویان بی سر پناه بهتر از این نمی توان حکم صادر کرد.

خودخوری کردیم و تمامی ناخن های سئوالات بی جوابمان را جویدیم و به خود فروشی زنان هموطنمان زل زدیم و اشک ریختیم و به فکر خود سوزی در برابر سازمان ملل افتادیم و دانستیم که در خاک سوخته و شور ( UNHCR) هیچ نیلوفر رهایی و تعهدات انسانی نخواهد رست و بران شدیم که در این بن بست انسانی که مخلوق دست مدعیان دفاع از حقوق انسانی و بشری هستند به تنها راهکار موجود و ممکن که بر اثر نادیده انگاریهایشان بر تمامی راههای دیپلماتیک در ما شکل گرفت دست بزنیم یعنی.... تحصن...تحصنی ارام و مظلومانه و انسانی که تا شاید مصداق از دل رفته دور از دیده نباشیم .

اما در دقایق اغازین این تحصن با حضور خیل عظیمی از ماموران پلیس و اطلاعات ترکیه به بازداشتگاه های نامعلومی برده شدیم و مجبور به امضاء نامه هایی شدیم بدون حضور وکیل مدافعی و مترجمی که بعدا فهمیدیم حکم دیپورت خویش را به دست خود امضا کرده ایم و دل به وعده های دروغین یکی از مسئولین بلند مرتبه (UNHCR) بسته ایم که مارا دعوت به بازی موش و گربه خویش کرده است و دیگر هیچ کسی ناله های مظلومیتمان را نشنید و این در حالی بود که دیکر امنیت جانی هم نداشتیم و از طرف مامورین اطلاعات ایران به تایید پلیس ترکیه و همین مسئول کذایی مورد تهدید قرار گرفته بودیم.

و باز دریافتیم که دروغ وفریب هم جزو واژه های بشر دوستانه اند و کاربرد های روزمره دارند و تنها یک ایرانیست که اگر بر اثر اظطرابات روحی کوچک ترین کلمه ایی را جابجا عنوان کند از سوی باشگاه تناقض پراکنی(unhcr) به تناقض گویی متهم میشود .

اما اخر سخن اینکه باوجود تهدید به دیپورت پلیس ترکیه ما مرگ یکباره در جوخه های اعدام ایران را به مرگ تدریجی در خاک ترکیه ترجیح داده و در صورت عدم پاسخ شفاف از طرف مسئولین (unhcr)مجددا دست به تحصنی وسیع تر و با حضور شبکه های تلوزیونی و خبرنگاران بین المللی زده و عواقب آن هم هر چه باشد در کارنامه کمیساریای پناهندگان ترکیه در تاریخ درج خواهد شد و آنها هستند که باید پاسخگوی حق کشی هایشان که منجر به این مسائل گشته باشند.

کماکان این افراد منتظر جواب سازمان ملل ترکیه هستند در حالی‌که مسئولین این سازمان به ویژه خانم آنیکا سندلوند بدون توجه به نداشتن امنیت جانی و وضعیت نامشخص این افراد به تعطیلات سال نو رفتند و در حال حاضر که چند روزی هم از تعطیلات آنها می‌گذرد سکوت کردند و به تلفن ها و ایمیل‌های آنها جوابی‌نمیدهند.

عمانوئیل یشوا - فعال حقوق پناهندگانکلمات کلیدی: سفری از وحشت
ارسال شده در مورخه : يكشنبه، 19 دي ماه، 1389 توسط emanoel  پرینت
کاربرانی که به این خبر امتیاز داده اند.(قرمز رأی منفی و آبی رأی مثبت):

مرتبط باموضوع :

 با هم بودن را بیاموزیم  [ شنبه، 28 اسفند ماه، 1389 ] 7901 مشاهده
 مرگ یک پناهجوی ایرانی  [ يكشنبه، 20 مرداد ماه، 1392 ] 6329 مشاهده
 هشتمین روز اعتصاب غذایی  [ يكشنبه، 7 فروردين ماه، 1390 ] 8503 مشاهده
 هفت سال انتظار و آوارگی کافی نیست؟  [ جمعه، 1 خرداد ماه، 1388 ] 3620 مشاهده
 پلیس امنیتی ترکیه:چهل پناهنده را کشتیم و چال کردیم  [ سه شنبه، 28 ارديبهشت ماه، 1389 ] 3877 مشاهده
 
نام شما: [ کاربر جدید ]

نام (ضروری): 
ایمیل (ضروری): 
نظر:


:) ;) |) :- :( :0 :# *) ^) +)) :} |(( @: (:) :? :**
کد امنیتی
کد امنیتی

  [ بازگشت ]

بازدیدکنندگان غیر عضو حق ارسال نظر و پیشنهاد در مورد مطالب این سایت ندارند .
برای استفاده از سرویسهای مخصوص کاربران عضو فرم عضویت را تکمیل نمائید .